Goren

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Goren
גורן
Ilustracja
Widok na moszaw Goren
Państwo  Izrael
Dystrykt Dystrykt Północny
Poddystrykt Poddystrykt Akka
Samorząd Regionu Samorząd Regionu Ma’ale Josef
Wysokość 369 m n.p.m.
Populacja (2011)
• liczba ludności

421
Położenie na mapie Izraela
Mapa lokalizacyjna Izraela
Goren
Goren
Ziemia33°03′23,76″N 35°14′21,11″E/33,056600 35,239197
Portal Portal Izrael

Goren (hebr. גורן; ang. Goren; pol. Gumno) – moszaw położony w Samorządzie Regionu Ma’ale Josef, w Dystrykcie Północnym, w Izraelu.

Położenie[edytuj]

Moszaw Goren jest położony na wysokości 369 metrów n.p.m. w północno-zachodniej części Górnej Galilei. Leży na północno-zachodnim skraju zboczy góry Har HaGlili (551 m n.p.m.). Na południe od osady przebiega głębokie wadi strumienia Keziw, po którego drugiej stronie jest położony zamek Montfort. Na północny wschód od osady są źródła strumienia Galil, który spływa w kierunku północno-zachodnim do wadi strumienia Betzet, który spływa dalej do wzgórz Zachodniej Galilei i na równinę przybrzeżną Izraela. Okoliczne wzgórza są zalesione. W odległość 2,5 km na północy przebiega granica Libanu. W otoczeniu moszawu Goren znajdują się miasto Ma'alot-Tarszicha, miejscowości Fassuta i Mi'ilja, kibuce Ga'aton i Eilon, moszawy Ein Ja'akov, Manot, Avdon i Ja'ara, wioski komunalne Gornot HaGalil, Abbirim, Micpe Hila i Neve Ziv, oraz arabska wioska Aramisza. Na północnym wschodzie jest położona baza wojskowa Szomera, będąca bazą 300 Brygady Piechoty (rezerwowa) Bar'am. Po stronie libańskiej są położone wioski Al-Bustan, Umm at-Tut i Az-Zallutijja.

Podział administracyjny[edytuj]

Goren jest położony w Samorządzie Regionu Ma’ale Josef, w Poddystrykcie Akka, w Dystrykcie Północnym Izraela.

Demografia[edytuj]

Stałymi mieszkańcami moszawu są wyłącznie Żydzi. Tutejsza populacja jest świecka[1][2]:


Źródło danych: Central Bureau of Statistics.

Historia[edytuj]

Moszaw został założony w 1950 roku przez imigrantów z Jemenu. Z powodu bardzo trudnych warunków życia, opuścili oni bardzo szybko nową osadę, którą zasiedlono ponownie w 1951 roku imigrantami z Afryki Północnej. Pierwsi mieszkańcy żyli w całkowitej izolacji. Byli pozbawieni elektryczności, a jedynym murowanym budynkiem do 1955 roku była stodoła[3][4].

Edukacja[edytuj]

Moszaw utrzymuje przedszkole. Starsze dzieci są dowożone do szkoły podstawowej w moszawie Betzet lub szkoły średniej przy kibucu Kabri[5].

Kultura i sport[edytuj]

W moszawie znajduje się ośrodek kultury z biblioteką. Z obiektów sportowych jest boisko do koszykówki i piłki nożnej, oraz sala sportowa z siłownią.

Infrastruktura[edytuj]

W moszawie jest przychodnia zdrowia, sklep wielobranżowy oraz warsztat mechaniczny.

Turystyka[edytuj]

Okoliczne tereny Górnej Galilei są atrakcyjnym obszarem do turystyki pieszej. W pobliżu jest położony rezerwat przyrody strumienia Keziw[6]. Największą tutejszą atrakcją są położone w pobliżu ruiny zamku Montfort. W moszawie istnieje możliwość wynajęcia noclegu.

Gospodarka[edytuj]

Gospodarka moszawu opiera się na produkcji przemysłowej, i w mniejszym stopniu na rolnictwie - w większości drobne uprawy w szklarniach. W 2001 roku we wschodniej części osady utworzono niewielką strefę przemysłową. Dało to impuls do rozwoju gospodarczego. Tutejszy zakład Profal produkuje profile aluminiowe dla potrzeb budownictwa, elektroniki, przemysłu samochodowego i zbrojeniowego[7].

Transport[edytuj]

Z moszawu wyjeżdża się na północ na drogę nr 899, którą jadąc na północny wschód dojeżdża się do wioski komunalnej Gornot HaGalil lub dalej do moszawu Szomera. Natomiast jadąc na zachód dojeżdża się do kibucu Eilon, moszawu Ja'ara i skrzyżowania z drogą nr 70 przy miejscowości Szlomi.

Przypisy

  1. Dane statystyczne z lat 1948-1995 (hebr.). W: Israel Central Bureau of Statistics [on-line]. [dostęp 2013-08-15].
  2. Dane statystyczne z lat 2001-2009 (hebr.). W: Israel Central Bureau of Statistics [on-line]. [dostęp 2013-08-15].
  3. Goren (hebr.). W: Bet Alon [on-line]. [dostęp 2013-08-16].
  4. Goren (hebr.). W: Rom Galil [on-line]. [dostęp 2013-08-16].
  5. Goren (hebr.). W: Galil Net [on-line]. [dostęp 2013-08-16].
  6. Nahal Kziv – The Kziv Stream (ang.). W: Tiuli [on-line]. [dostęp 2013-08-17].
  7. Profal (ang.). W: Profal [on-line]. [dostęp 2013-08-16].

Linki zewnętrzne[edytuj]