Achihud

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Achihud
אחיהוד
Ilustracja
Ulica w moszawie Achihud
Państwo  Izrael
Dystrykt Północny
Poddystrykt Poddystrykt Akka
Samorząd Regionu Samorząd Regionu Matte Aszer
Wysokość 34 m n.p.m.
Populacja (2011)
• liczba ludności

771
Kod pocztowy 20145
Położenie na mapie Izraela
Mapa lokalizacyjna Izraela
Achihud
Achihud
Ziemia32°54′28″N 35°10′20″E/32,907778 35,172222
Portal Portal Izrael

Achihud (hebr. אחיהוד; ang. Ahihud) – moszaw położony w Samorządzie Regionu Matte Aszer, w Dystrykcie Północnym, w Izraelu.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Moszaw Achihud jest położony na wysokości 34 metrów n.p.m. w północnej części równiny przybrzeżnej Izraela. Leży u podnóża wzgórz Zachodniej Galilei, w odległości 6 km na wschód od wybrzeża Zatoki Hajfy. Na południe od moszawu wznosi się wzgórze Giwat Jawor (86 m n.p.m.), za którym przepływa strumień Hilazon. Na wschodzie jest wzgórze Giwat Achihud (122 m n.p.m.). Dalej są położone wzgórza Har Gamal (324 m n.p.m.) i Har Gillon (367 m n.p.m.), za którymi rozpoczyna się Dolina Bet ha-Kerem wyznaczająca granicę między Dolną a Górną Galileą. Na północ od moszawu rozciąga się kompleks leśny Jaar Achihud. W otoczeniu moszawu Achihud znajdują się miasta Tamra i Akka, miejscowości Madżd al-Krum, Sza’ab, Kabul i Dżudajda-Makr, moszaw Ja’ad, kibuce Pelech, Tuwal, Jasur i En ha-Mifrac, oraz wioski komunalne Tal-El i Gilon. Na wschodzie jest położona strefa przemysłowa Bar-Lev, a na północnym wschodzie jest baza wojskowa Jarka.

Podział administracyjny[edytuj | edytuj kod]

Achihud jest położony w Samorządzie Regionu Matte Aszer, w Poddystrykcie Akka, w Dystrykcie Północnym.

Demografia[edytuj | edytuj kod]

Stałymi mieszkańcami moszawu są wyłącznie Żydzi. Tutejsza populacja jest religijna, chociaż mieszkają tutaj osoby nie zaangażowane głęboko w judaizm[1][2]:


Źródło danych: Central Bureau of Statistics.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwotnie w okolicy tej znajdowała się arabska wioska al-Birwa[3]. Na początku XX wieku tutejsze ziemie zaczęły wykupywać od arabskich właścicieli żydowskie organizacje syjonistyczne. Przyjęta 29 listopada 1947 roku Rezolucja Zgromadzenia Ogólnego ONZ nr 181 przyznała te tereny państwu arabskiemu[4]. Podczas wojny domowej w Mandacie Palestyny w 1948 roku w okolicy operowały siły Arabskiej Armii Wyzwoleńczej, które paraliżowały żydowską komunikację w całej Galilei. Podczas I wojny izraelsko-arabskiej Izraelczycy przeprowadzili w lipcu 1948 roku operację „Dekel”, podczas której w dniu 11 lipca zajęli wioskę al-Birwa. Wszystkich mieszkańców wysiedlono, a następnie wyburzono jej domy[3].

Współczesny moszaw został założony 17 maja 1950 roku przez żydowskich imigrantów z Jemenu. Przez dwa pierwsze lata osadnicy mieszkali w namiotach rozbitych w ruinach zniszczonej arabskiej wioski al-Birwa. Następnie rozpoczęto budowę murowanych domów, które początkowo były jeszcze pozbawione wody i prądu. Suleiman Josef i Rachel Awadi tak wspominali te pierwsze lata:

„My, imigranci z Jemenu przyjechaliśmy do obozu. Zapytano nas, kto chce zamieszkać w osadzie. Gdy tu przyjechaliśmy, to zobaczyliśmy tutaj ciernie i osty porastające pozostałości arabskiej wioski Birwa. Jako pierwszy, rok wcześniej przed nami, powstał kibuc Jasur ... Mieszkaliśmy w namiotach, każda rodzina w jednym namiocie, nawet z czwórką dzieci. Następnie zaczęliśmy budować domy - jeden pokój i kuchnia, oczywiście bez wody i elektryczności. Początkowo pracowaliśmy razem, mieliśmy instruktora rolnictwa, który otrzymywał wynagrodzenie. Potem każda rodzina otrzymała krowę i kilka kur, zaczynając pracować na swojej własnej farmie, której była właścicielem”[5].

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Nazwa moszawu pochodzi od biblijnej postaci Achihuda z pokolenia Asera[a].

Edukacja[edytuj | edytuj kod]

Moszaw utrzymuje przedszkole. Starsze dzieci są dowożone do szkół w miastach Akka i Karmiel[6].

Infrastruktura[edytuj | edytuj kod]

W moszawie jest przychodnia zdrowia, sklep wielobranżowy, synagoga, mykwa oraz warsztat mechaniczny[7].

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

Gospodarka moszawu opiera się na intensywnym rolnictwie i sadownictwie. Uprawia się warzywa oraz awokado. Jest tu także nowoczesna obora bydła mlecznego[8]. Stopniowo rolnictwo odgrywa coraz mniejszą rolę w lokalnej gospodarce. Część mieszkańców dojeżdża do pracy w sąsiedniej strefie przemysłowej. Strefa przemysłowa Bar-Lev została utworzona w latach 1994-1997 i zajmuje powierzchnię 284 ha, z możliwością dalszego rozwoju o kolejne 136 ha. Centralną część zajmuje park high-tech o powierzchni 17 ha. Na terenie parku jest położone niewielkie lotnisko, które pozwala na szybki i łatwy dostęp menedżerów i klientów do przedsiębiorstw[9]. Rząd Izraela ogłosił obszar parku jako priorytet narodowy, dzięki czemu inwestorzy mogą korzystać z licznych zwolnień i ulg podatkowych[10]. Swoje siedziby ma tutaj wiele firm - są to między innymi: M.I.S. produkuje implanty dentystyczne; CaesarStone zajmuje się obróbką kamieni; Vlademar Metals Ltd. precyzyjną obróbkę powierzchni metalowych; Orit specjalizuje się z inżynierii budowlanej; Ayala Plast produkuje elementy z tworzyw sztucznych dla potrzeb przemysłu elektrycznego; Estron produkuje odzież i buty ochronne dla przemysłu budowlanego[11].

Transport[edytuj | edytuj kod]

Z moszawu wyjeżdża się na zachód na drogę nr 70, którą jadąc na północny zachód dojeżdża się do skrzyżowania z drogą ekspresową nr 85, lub jadąc na południowy wschód do kibucu Jasur i dalej do skrzyżowania z drogą nr 805 (prowadzi na wschód do moszawu Ja’ad) i dalej do miasta Tamra. Jadąc drogą nr 85 na zachód dojeżdża się do miasta Akka, lub jadąc na wschód do miejscowości Dżudajda-Makr i dalej do miasta Karmiel.

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. Zobacz: 4 Księga Mojżeszowa 34,27: „Dla pokolenia Asera - książę Achiud, syn Szelomiego”. Tłumaczenie według Biblii Tysiąclecia.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Dane statystyczne z lat 1948-1995 (hebr.). W: Israel Central Bureau of Statistics [on-line]. [dostęp 2013-05-21].
 2. Dane statystyczne z lat 2001-2009 (hebr.). W: Israel Central Bureau of Statistics [on-line]. [dostęp 2013-05-21].
 3. a b Welcome To al-Birwa (ang.). W: Palestine Remembered [on-line]. [dostęp 2013-05-21].
 4. Oficjalna mapa podziału Palestyny opracowana przez UNSCOP (ang.). W: United Nations [on-line]. 1948. [dostęp 2013-05-21].
 5. Ahihud (hebr.). W: Bet Alon [on-line]. [dostęp 2013-05-21].
 6. Ahihud (hebr.). W: Galil Net [on-line]. [dostęp 2013-05-21].
 7. Ahihud (hebr.). W: Rom Galil [on-line]. [dostęp 2013-05-21].
 8. Obora mleczna w Ahihud (hebr.). W: Związek Hodowców Bydła [on-line]. 2009-06-18. [dostęp 2013-05-21].
 9. About Bar-Lev Park (ang.). W: Industry Parks and the Galilee Development Authority [on-line]. 2009-06-18. [dostęp 2013-05-21].
 10. Narodowy Obszar Priorytetowy (hebr.). W: Park Bar-Lev [on-line]. 2009-06-18. [dostęp 2013-05-21].
 11. Lista przedsiębiorstw i firm zlokalizowanych w parku Bar Lev (hebr.). W: Park Bar-Lev [on-line]. 2009-06-18. [dostęp 2013-05-21].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]