Archidiecezja mariborska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Archidiecezja mariborska
Państwo  Słowenia
Siedziba Maribor
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Metropolia mariborska
Katedra diecezjalna Katedra św. Jana Chrzciciela w Mariborze
Biskup diecezjalny Alojzij Cvikl
Biskup pomocniczy bp Jožef Smej (emerytowany)
Biskup senior abp Franc Kramberger
abp Marjan Turnšek
Dane statystyczne (2007)
Liczba wiernych 356 980
Liczba kapłanów
• w tym diecezjalnych
• w tym zakonnych

150
58
Liczba parafii 143
Powierzchnia 3682 km²
Położenie na mapie Słowenii
Ziemia 46°33′32,9″N 15°38′41,7″E/46,559139 15,644917
Katedra św. Jana Chrzciciela w Mariborze

Archidiecezja mariborska (łac.: Archidioecesis Mariborensis, słow.: Nadškofija Maribor) – katolicka archidiecezja słoweńska położona we wschodniej części kraju. Siedziba arcybiskupa znajduje się w katedrze św. Jana Chrzciciela w Mariborze.

Historia[edytuj]

Pierwsze biskupstwo na terenie dzisiejszej archidiecezji mariborskiej powstało 10 maja 1228, z inicjatywy arcybiskupa salzburskiego Eberharda II w Lavanttal. Wchodziło ono w skład metropolii salzburskiej.

W skład diecezji lawanckiej wchodziło początkowo 7 parafii. Za panowania cesarza Józefa II Habsburga zostało ono poszerzone o kolejne parafie: Völkermarkt w Karyntii i Celje w Styrii. Parafie położone na północ od rzeki Drawy zostały przyłączone do nowo powstałej diecezji Graz-Seckau.

W 1859 diecezja lawancka została poszerzona o parafie karynckie, należące poprzednio do diecezji Gurk. Po zakończeniu I wojny światowej cały obszar biskupstwa znalazł się w Królestwie Serbów, Chorwatów i Słoweńców, spowodowało to wyłączenie diecezji ze struktur metropolii salzburskiej i przyłączenie jej do metropolii zagrzebskiej 1 maja 1924.

5 marca 1962 diecezja lawancka została przemianowana na diecezję mariborską i 22 listopada 1968 stała się sufraganią lublańskiej. 7 kwietnia 2006 papież Benedykt XVI podniósł diecezję mariborską do rangi archidiecezji oraz metropolii na mocy konstytucji apostolskiej Sacrorum Antistites, przydzielając jej jako sufraganie biskupstwa w Celje i Murskiej Sobocie.

Biskupi[edytuj]

 Osobny artykuł: Biskupi lewanccy.

Główne świątynie[1][edytuj]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]