Archipelag Los Roques

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Archipelag Los Roques należy do Dependencji Federalnych Wenezueli, składa się z około 50 wysp, wysepek i skał. Tworzą one atol, położony ok.145 kilometrów na północ od portu La Guaira w pobliżu Caracas. Jako niemal nienaruszony przez działalność człowieka atol, przyciąga wielu turystów, zwłaszcza z Europy, będąc celem wypraw prywatnych jachtów.

Archipelag Los Roques

Jednak, tylko 5% turystów przybywa tu drogą morską; pozostałe 95% korzysta z lotniska Los Roques (kod IATA: LRV, kod ICAO: SVRS, RWY 07/25 o wymiarach: 1000 x 26 m, nawierzchnia: nowy (2007) asfaltobeton, nawigacja: brak oświetlenia lub ILS-u), które obsługuje loty rejsowe i czarterowe z Caracas i paru innych miast Wenezueli od mniejszych samolotów czy samolotów STOL poprzez nawet ATR 72. Najważniejszą i jedyną zamieszkaną wyspą jest El Gran Roque (Wielka Skała). Większe wyspy to Francisqui, Nordisqui, Madrisqui i Crasqui.

Archipelag został ustanowiony parkiem narodowym w 1972, ze względu na mnogość gatunków ptaków oraz organizmów morskich.

Archipelag liczy około 1500 stałych mieszkańców, jednakże w ciągu roku odwiedza go przeciętnie 70 tys. turystów, w większości są to jednodniowe wycieczki z Caracas.

Linki zewnętrzne[edytuj]