Caracas

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Caracas
Ilustracja
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo

 Wenezuela

Stan

dystrykt stołeczny

Burmistrz

Antonio Ledezma

Powierzchnia

822,9 km²

Wysokość

900 m n.p.m.

Populacja (2013)
• liczba ludności
• gęstość


2 003 718
2436 os./km²

Nr kierunkowy

(+58) 212

Kod pocztowy

1010-A

Podział miasta

5 dzielnic

Położenie na mapie Wenezueli
Mapa konturowa Wenezueli, u góry znajduje się punkt z opisem „Caracas”
Ziemia10°30′N 66°55′W/10,500000 -66,916667
Strona internetowa

Caracas (pełna nazwa: Santiago de León de Caracas) – stolica Wenezueli, największe miasto w kraju[1].

Geografia[edytuj | edytuj kod]

Położone na północy kraju, 11 km od wybrzeża Morza Karaibskiego, w dystrykcie stołecznym. Liczba mieszkańców (2010): 1966 tys. Miasto cechuje policentryczny układ urbanistyczny, zabudowa rozciąga się wzdłuż głównej doliny oraz dolin bocznych od strony południowej. W zachodniej części znajduje się historyczne centrum zbudowane na planie szachownicy z wieloma zabytkami architektury kolonialnej (katedra, Casa Amarilla i in.) oraz niskimi domami w stylu kolonialnym, częściowo zmodernizowanymi, które sąsiadują z nowoczesną, wysoką zabudową. W otoczeniu (w środkowej, wschodniej i południowej części miasta) rozciągają się dzielnice mieszkaniowe, reprezentacyjne i handlowo-usługowe, z wysokimi biurowcami oraz dzielnice willowe. Na stokach okolicznych gór i w wąwozach istnieją dzielnice nędzy, tzw. ranchitos. Pasmo Kordyliery Nadbrzeżnej, oddzielające miasto od morza, stanowi Park Narodowy El Ávila (utworzony 1958).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Miasto zostało założone w 1567 przez hiszpańskiego odkrywcę, Diego de Losadę. Początkowo nosiło nazwę Santiago de León de Caracas. W 1810 Caracas stanowiło pierwotny ośrodek buntowników Simóna Bolívara przeciw władzy hiszpańskiej. W 1821 stolicą wyzwolonej spod hiszpańskiej jurysdykcji Wenezueli stało się Caracas.

Kilkakrotnie miasto niszczyły trzęsienia ziemi (m.in. w latach 1812 i 1967). Bardziej dynamiczny rozwój wenezuelskiej stolicy nastąpił w XIX i XX wieku. W Caracas urodzili się m.in. dwaj bojownicy: Francisco de Miranda i Simón Bolívar.

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

W mieście rozwinięty jest różnorodny przemysł, m.in. cukrowniczy, tytoniowy, włókienniczy, skórzany, obuwniczy, odzieżowy, petrochemiczny, farmaceutyczny, cementowy, maszynowy, szklarski, drzewny, papierniczy, poligraficzny. Liczne wielkie, nowoczesne centra handlowe, m.in. Sambil, Tamanaco, Lido.

Transport[edytuj | edytuj kod]

Stolica Wenezueli to główny krajowy węzeł komunikacyjny. Od 1953 połączony autostradą (liczne wysokie wiadukty i tunele górskie) z położonym nad Morzem Karaibskim portem handlowym La Guaira i Międzynarodowym Portem Lotniczym Simón Bolívar (Maiquetía) oraz z licznymi miejscowościami turystyczno-wypoczynkowymi na wybrzeżu. W samym mieście są 2 porty lotnicze: Aeródromo Francisco de Miranda (La Carlota) i Aeropuerto de Caracas (Charallave) oraz zbiegają się autostrady z innych miast północnej Wenezueli – Valencia, Maracay, GuatireGuarenas. Komunikację miejską obsługują autobusy, minibusy, karakaskie metro (od 1981), kursujące na 4 liniach (ponad 40 stacji) oraz taksówki. Okoliczna komunikacja jest w dobrym stanie. Istnieje sieć metra, El Metro, obsługiwana przez miejscową firmę, jest także lotnisko międzynarodowe (w pobliskiej miejscowości Maiquetía, nazywa się Aeropuerto Internacional Simón Bolívar). Charakterystyczne są rozwiązania architektoniczne, takie jak autostrady miejskie i wielopasmowe drogi szybkiego ruchu dostosowane do dużego ruchu kołowego (Autopista Francisco de Miranda, Autopista Francisco Fajardo, Avenida Libertador), wielopoziomowe skrzyżowania, np. La Araña (Pająk) czy El Pulpo (Ośmiornica).

Kultura, edukacja[edytuj | edytuj kod]

Caracas to największy wenezuelski ośrodek akademicki, skupiony głównie wokół 11 uniwersytetów (m.in. Centralny Uniwersytet Wenezueli, Universidad Católica Andrés Bello, Universidad Santa María, Universidad Simón Bolívar, Universidad Metropolitana), kilku akademii i innych szkół wyższych.

W mieście znajduje się wiele teatrów (Miejski, Narodowy), sal koncertowych, galerii i muzeów (m.in. Muzeum Sztuki Współczesnej w Caracas).

Zabytki i atrakcje turystyczne[edytuj | edytuj kod]

Sport[edytuj | edytuj kod]

Najbardziej utytułowanym klubem piłkarskim w mieście jest Caracas FC (12-krotny mistrz Wenezueli). Innymi drużynami piłkarskimi są m.in. CS Marítimo i Deportivo Petare Fútbol Club. Największym obiektem sportowym miasta jest Estadio Olimpico (ok. 40 tys. miejsc) – jedna z aren to Copa América 2007. Dużą popularnością cieszy się też baseball. Na stadionie Estadio Universitario (ok. 25 tys. miejsc) mecze rozgrywają miejscowe drużyny baseballowe: Tiburones de La Guaira i Leones de Caracas.

Miasta partnerskie[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Biggest Cities Venezuela, www.geonames.org [dostęp 2021-01-05].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Encyklopedia audiowizualna Britannica: geografi. Poznań: Wydawnictwo Kurpisz, 2006. ISBN 978-83-60563-07-6.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]