Archives of American Art

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Archives of American Art
Ilustracja
Wnętrze archiwum
Państwo  Stany Zjednoczone
Dystrykt  Dystrykt Kolumbii
Miejscowość Waszyngton
Adres Archives of American Art
750 9th St NW #2200,
Washington, DC 20001
Data założenia 1954
Zakres zbiorów listy, pamiętniki, scrapbooking, rękopisy, dokumentacja, filmy, nagrania audio i wideo
Wielkość zbiorów ponad 20 000 000
Dyrektor John W. Smith
Położenie na mapie Dystryktu Kolumbii
Mapa lokalizacyjna Dystryktu Kolumbii
Archives of American Art
Archives of American Art
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa lokalizacyjna Stanów Zjednoczonych
Archives of American Art
Archives of American Art
Ziemia38°53′52,26″N 77°01′21,68″W/38,897850 -77,022689
Strona internetowa
Logo Archives of American Art

Archives of American Artarchiwum w Waszyngtonie, poświęcone historii sztuk plastycznych w Stanach Zjednoczonych, założone w 1954 roku przez Edgara P. Richardsona, późniejszego dyrektora Detroit Institute of Arts i Lawrence’a A. Fleischmana. Archiwa są dziś wiodącym na świecie i najszerzej wykorzystywanym ośrodkiem badawczym poświęconym gromadzeniu, ochronie i zapewnieniu dostępu do źródeł pierwotnych, dokumentujących historię sztuk plastycznych w Ameryce.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Archiwa Sztuki Amerykańskiej, założyli w 1954 roku w Detroit Edgar P. Richardson, ówczesny dyrektor Detroit Institute of Arts i Lawrence A. Fleischman, członek zarządu DIA i kolekcjoner sztuki. Początkowo instytucja miała służyć jako repozytorium mikrofilmów i dokumentów znajdujących się w innych instytucjach. Zadanie to szybko objęło gromadzenie i zabezpieczenie oryginalnych materiałów. W 1970 roku Archiwa zostały włączone w skład Smithsonian Institution, uczestnicząc w pomnażaniu zasobów wiedzy i jej rozpowszechnianiu. Archiwa są dziś wiodącym na świecie i najszerzej wykorzystywanym ośrodkiem badawczym poświęconym gromadzeniu, ochronie i zapewnieniu dostępu do źródeł pierwotnych, dokumentujących historię sztuk plastycznych w Ameryce[1].

Zbiory[edytuj | edytuj kod]

Zasoby Archiwów to ponad 20 000 000 listów, pamiętników i scrapbookingów artystów, marszandów i kolekcjonerów, rękopisów krytyków i badaczy, dokumentacji działalności i finansów muzeów, galerii, szkół i stowarzyszeń, fotografii postaci i wydarzeń światowych, szkiców i szkicowników, rzadkich materiałów drukowanych, filmów, nagrań audio i wideo, a także największy zbiór ustnych historii na temat sztuki. Zasoby te nieustannie rosną. Jego kuratorzy podróżują po kraju poszukując dokumentów współczesnych artystów, marszandów i kolekcjonerów, po nabyciu nowych kolekcji są one opracowywane przez zawodowych archiwistów. Zasoby Archiwów służą źródło rozpraw naukowych, wystaw, katalogów, artykułów i książek poświęconych sztuce amerykańskiej i tworzącym ją artystom[1].

Niektóre ze znaczących XX-wiecznych kolekcji dostępnych w Archiwach znajdują się w zbiorach Leo Castelli Gallery, Holly Solomon Gallery, Makbet Gallery, Downtown Gallery i Betty Parsons Gallery. Inne zbiory to dokumenty Walta Kuhna dotyczące wystawy Armory Show z 1913 roku, dokumenty Edward Bruce’a i Holgera Cahilla, dokumentacja programów artystycznych z okresu New Deal, dokumenty osobiste Rockwella Kenta, Josepha Cornella, Louise Nevelson, Jacksona Pollocka i Arthura Dove'a, Williama Page’a, Jervisa McEntee, George’a Catlina, Hirama Powersa oraz sfilmowane zbiory korespondencji Thomasa Cole’a, Winslowa Homera, Ashera Browna Duranda, Johna Frederica Kensetta, Mary Cassatt i Jamesa McNeilla Whistlera. Zasoby archiwum są opisane w systemie informacyjnym Smithsonian Institution, Smithsonian Institution Research Information System (SIRIS), dostępnym na stronie internetowej Archiwów. Również w Internecie dostępnych jest ponad 100 kolekcji. Kopie mikrofilmów z wielu kolekcji są dostępne w biurach Archiwów oraz w drodze wypożyczania międzybibliotecznego. Archiwa wydają również periodyk Archives of American Art[2].

Ośrodki badawcze[edytuj | edytuj kod]

  • Archives of American Art przy 750 9th Street w Waszyngtonie,
  • Ośrodek przy 1285 Avenue of the Americas w Nowym Jorku[3].

Ośrodki badawcze stowarzyszone[edytuj | edytuj kod]

Wolny od ograniczeń dostęp do kopii mikrofilmów Archiwów[3]:

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Archives of American Art: About Us (ang.). www.aaa.si.edu. [dostęp 2014-02-12].
  2. Liza Kirwin: Archives of American Art (ang.). www.aaa.si.edu. [dostęp 2014-02-12].
  3. a b Archives of American Art: Archives of American Art Annual Report 2009 (ang.). www.aaa.si.edu. [dostęp 2014-02-14].