Przejdź do zawartości

Areszty śledcze w Polsce

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

W polskim systemie penitencjarnym funkcjonuje 70 aresztów śledczych (dane z 2006[1]).

Areszty śledcze[edytuj | edytuj kod]

Lp Areszt Śledczy (miejscowość) pojemność[2] typ zakładu (przeznaczenie)
1 Bartoszyce 137 Jednostka funkcjonowała do dnia 31 marca 2018 r.
2 Białystok 715 Przeznaczony dla mężczyzn i kobiet oraz dla kobiet jako zakład karny typu zamkniętego, w areszcie mogą też przebywać osadzeni zakwalifikowani jako wymagający osadzenia w wyznaczonym oddziale lub celi aresztu śledczego lub zakładu karnego typu zamkniętego w warunkach zapewniających wzmożoną ochronę społeczeństwa i bezpieczeństwo aresztu lub zakładu oraz kobiety i mężczyźni skierowani do ośrodka diagnostycznego.
3 Bielsko-Biała 203 Zawieszenie funkcjonowania jednostki ze względu na remont (12 marca 2007 r. – 31 marca 2008 r.)
4 Bydgoszcz 510 Przeznaczony dla kobiet i mężczyzn, zarówno tymczasowo aresztowanych, jak i skazanych.
5 Bytom 327 Jednostka typu zamkniętego, przeznaczona dla mężczyzn aresztowanych oraz skazanych, z oddziałem dla mężczyzn i kobiet, którzy wymagają leczenia w warunkach szpitalnych. Obsługuje sądy i prokuratury w Bytomiu, Rudzie Śląskiej oraz Chorzowie.
6 Chełmno 71 Przeznaczony dla tymczasowo aresztowanych mężczyzn. Obsługuje sądy i prokuratury w Chełmnie, Świeciu i Golubiu-Dobrzyniu. Od 1 maja 2014 AŚ w Chełmnie został Oddział Filialnym ZK nr 2 w Grudziądzu.
7 Chojnice 145 Przeznaczony dla mężczyzn. Obsługuje sądy i prokuratury w Chojnicach, Bytowie, Miastku i Tucholi.
8 Choszczno 145 Przeznaczony dla tymczasowo aresztowanych przez Sądy Rejonowe w Choszcznie i Myśliborzu.
9 Częstochowa 307 Przeznaczony dla tymczasowo aresztowanych mężczyzn.
10 Działdowo 95 Przeznaczony dla tymczasowo aresztowanych mężczyzn oraz skazanych dorosłych odbywających karę po raz pierwszy w zakładzie karnym typu zamkniętego (P-1/z, P-1/p). Z dniem 20.02.2006 r. powyższy oddział dla skazanych został zawieszony.
11 Dzierżoniów 211 Jednostka jest przeznaczona dla tymczasowo aresztowanych mężczyzn. W wyodrębnionym oddziale typu zamkniętego przebywać mogą skazani odbywający karę pozbawienia wolności po raz pierwszy oraz młodociani. Areszt podlega Okręgowemu Inspektoratowi SW we Wrocławiu.
12 Elbląg 286 Przeznaczony dla tymczasowo aresztowanych, pozostających do dyspozycji Prokuratur Okręgowej, Rejonowej oraz Sądu Okręgowego i Rejonowego w Elblągu. W jednostce funkcjonuje także oddział terapeutyczny dla osób uzależnionych od środków odurzających lub substancji psychotropowych oraz oddział dla skazanych dorosłych i młodocianych typu zamkniętego dla odbywających karę po raz pierwszy.
13 Gdańsk 888 Przeznaczony dla tymczasowo aresztowanych mężczyzn a ponadto mogą również przebywać skazani zatrudnieni na terenie aresztu, oraz skazani i skazane przebywający na leczeniu w oddziale szpitalnym AŚ.
14 Giżycko 116 Przeznaczony dla tymczasowo aresztowanych mężczyzn.
15 Gliwice 452 Przeznaczony dla tymczasowo aresztowanych mężczyzn, przebywających do dyspozycji Sądu Rejonowego w Gliwicach, Sądu Okręgowego w Gliwicach, Prokuratury Rejonowej w Gliwicach, Prokuratury Okręgowej w Gliwicach, Sądu Rejonowego w Pszczynie i Prokuratury Rejonowej w Pszczynie, Sądu Rejonowego w Rudzie Śląskiej, Prokuratury Rejonowej w Rudzie Śląskiej oraz skazanych, którzy posiadają sprawy niearesztowe w ww. organach.
16 Grodzisk Mazowiecki 72 Przeznaczony dla skazanych młodocianych i dorosłych odbywających karę po raz pierwszy w warunkach zakładu karnego typu półotwartego. Od 1 stycznia 1994 roku jednostka jest Oddziałem Zewnętrznym Aresztu Śledczego Warszawa-Służewiec[3].
17 Grójec 219
Przeznaczony dla tymczasowo aresztowanych mężczyzn pozostających do dyspozycji Prokuratury Rejonowej i Sądu Rejonowego w Grójcu wraz z VII Zamiejscowym Wydziałem Grodzkim w Białobrzegach oraz skazanych wobec których toczy się postępowanie przed wymienionymi organami bez stosowania tymczasowego aresztowania.
18 Hajnówka 234 Przeznaczony był dla mężczyzn recydywistów, którzy pracowali na zewnątrz zakładu, głównie przy pracach budowlanych na terenie Hajnówki.
19 Jelenia Góra 350 Przeznaczony dla mężczyzn. Obsługuje sądy i prokuratury w Jeleniej Górze oraz doraźnie sądy i prokuratury w Bolesławcu, Lubaniu, Zgorzelcu i Lwówku Śląskim.
20 Kamień Pom. 48 Przeznaczony jest dla tymczasowo aresztowanych oraz skazanych kobiet z terenu byłego województwa szczecińskiego. Oddział zewnętrzny w Buniewicach pełni funkcję półotwartego zakładu karnego dla mężczyzn.
21 Katowice 438 Przeznaczony jest dla tymczasowo aresztowanych mężczyzn z oddziałem aresztu dla kobiet.
22 Kędzierzyn-Koźle 98 Przeznaczony dla mężczyzn. Obsługuje sąd i prokuraturę w Kędzierzynie-Koźlu.
23 Kielce 861 Jest przeznaczony dla kobiet i mężczyzn. Obsługuje sądy i prokuratury w Kielcach, Starachowicach, Ostrowcu Świętokrzyskim, Skarżysku-Kamiennej, Jędrzejowie, Pińczowie, Busku, Włoszczowie, Opatowie, Sandomierzu, Staszowie i Kazimierzy Wielkiej.
24 Koszalin 366 Przeznaczony jest dla mężczyzn i kobiet. Jednostka zlokalizowana jest na terenie województwa zachodniopomorskiego, obsługując prokuratury i sądy w Koszalinie, Białogardzie i Kołobrzegu.
25 Kraków 738[4] Przeznaczony jest dla wszystkich kategorii tymczasowo aresztowanych mężczyzn i kobiet. Budynek aresztu został wpisany do rejestru zabytków.
26 Kraków-Podgórze 167 Przeznaczony dla mężczyzn. Kraków- Podgórze dysponuje trzema oddziałami : dwoma oddziałami dla tymczasowo aresztowanych oraz jednym oddziałem typu półotwartego przeznaczonym dla skazanych. W skład oddziału dla skazanych wchodzi zakład karny dla odbywających karę po raz pierwszy i młodocianych oraz zakład karny dla skazanych odbywających karę w systemie terapeutycznym dla osób uzależnionych od alkoholu.
27 Krasnystaw 321 Przeznaczony dla tymczasowo aresztowanych mężczyzn. Od 25 kwietnia 2006 r. w ramach aresztu utworzony został oddział zakładu karnego typu zamkniętego dla recydywistów penitencjarnych (R-1/z i R-1/p).
28 Leszno 60 Przeznaczony dla kobiet podlegających władzy sądowej i prokuratorskiej z terenu województwa wielkopolskiego oraz części województwa dolnośląskiego[5].
29 Lubań 156 Jest przeznaczony dla tymczasowo aresztowanych mężczyzn.
30 Lublin 1075 Przeznaczony dla tymczasowo aresztowanych i skazanych mężczyzn i kobiet, zarówno młodocianych, odbywających karę po raz pierwszy jak też recydywistów penitencjarnych. W jednostce funkcjonuje także ośrodek diagnostyczny służący do przeprowadzania badań psychologiczno – penitencjarnych osadzonych.
31 Lubsko 89 Przeznaczony dla mężczyzn.
32 Łódź 1314
33 Międzyrzecz 159 Przeznaczony dla mężczyzn. Obsługuje sądy i prokuratury w Międzyrzeczu, Sulęcinie i Słubicach.
34 Mysłowice 407 Przeznaczony dla tymczasowo aresztowanych mężczyzn
35 Nisko 93 Przeznaczony dla kobiet. Obsługuje sądy i prokuratury mające swoje siedziby na terenie województwa podkarpackiego oraz Prokuraturę Rejonową i Sąd Rejonowy w Janowie Lubelskim.
36 Nowa Sól 127 Areszt Śledczy w Nowej Soli przeznaczony jest dla mężczyzn tymczasowo aresztowanych, skazanych i ukaranych przebywających do dyspozycji Prokuratury Rejonowej w Nowej Soli i Żaganiu oraz Sądów Rejonowych z tych miast. Podlega Okręgowemu Inspektoratowi SW w Poznaniu. Jednostka znajduje się na terenie województwa lubuskiego.
37 Olsztyn 145 Przeznaczony dla tymczasowo aresztowanych mężczyzn.
38 Opole 377 Przeznaczony jest dla tymczasowo aresztowanych mężczyzn i kobiet oraz dysponuje oddziałami zakładu karnego dla skazanych mężczyzn recydywistów penitencjarnych typu zamkniętego i dla skazanych kobiet zakwalifikowanych do odbywania kary pozbawienia wolności w zakładach dla młodocianych typu zamkniętego, półotwartego i otwartego, dorosłych pierwszy raz odbywających karę typu zamkniętego, półotwartego i otwartego, recydywistów penitencjarnych typu zamkniętego, półotwartego i otwartego.
39 Ostrołęka 100 Przeznaczony dla mężczyzn. Obsługuje sądy i prokuratury w Ostrołęce, Ostrowi Maz. i Przasnyszu. Podlega mu Oddział Zamknięty w Przytułach starych (97 miejsc).
40 Ostróda 52 Przeznaczony dla kobiet. Obsługuje sądy i prokuratury okręgowe w Elblągu, Gdańsku, Olsztynie oraz prokuratury i sądy rejonowe w Braniewie, Działdowie, Elblągu, Iławie, Ostródzie, Gdańsku, Gdyni, Kartuzach, Kościerzynie, Kwidzynie, Malborku, Pruszczu Gdańskim Pucku, Sopocie, Starogardzie Gdańskim, Tczewie, Wejherowie, Bartoszycach, Biskupcu, Kętrzynie, Nidzicy, Olsztynie, Szczytnie i Mławie.
41 Ostrów Wielkopolski 267 Przeznaczony dla mężczyzn. Obsługuje Sądy Rejonowe w Ostrowie Wlkp., Koninie, Kole, Kępnie, Turku, Ostrzeszowie, Krotoszynie, Kaliszu, Pleszewie i Jarocinie. Ponadto w Areszcie Śledczym mogą być osadzeni tymczasowo aresztowani chorzy na cukrzycę insulinozależną.
42 Piotrków Trybunalski 721[6] Przeznaczony dla mężczyzn. Obsługuje sądy i prokuratury w Piotrkowie Tryb., Tomaszowie Maz., Radomsku, Opocznie, Bełchatowie SR dla Łodzi-Widzewa. W jego skład wchodzi też oddział zakładu karnego typu zamkniętego dla mężczyzn recydywistów penitencjarnych.
43 Płońsk 115 Przeznaczony dla mężczyzn. Obsługuje sądy i prokuratury w Płońsku i Ciechanowie.
44 Poznań 602
45 Prudnik 122 Przeznaczony dla mężczyzn. Obsługuje sądy i prokuratury w Prudniku i Nysie. W jego skład wchodzi też oddział zakładu karnego typu zamkniętego dla mężczyzn recydywistów penitencjarnych.
46 Radom 1063
47 Sanok 175 Przeznaczony dla mężczyzn. Obsługuje sądy i prokuratury w Sanoku, Krośnie, Jaśle, Lesku i Brzozowie.
48 Słupsk 241 Przeznaczony dla mężczyzn. Obsługuje prokuratury i sądy w Słupsku, Lęborku i Sławnie.
49 Sosnowiec 350
50 Starogard Gdański 248 Przeznaczony dla tymczasowo aresztowanych mężczyzn, zgodnie z ustaloną rejonizacją dla potrzeb sądów i prokuratur z czterech powiatów (starogardzki, tczewski, kościerski i kartuski).
51 Suwałki 704 W jednostce funkcjonuje 12 oddziałów mieszkalnych, spośród których: – cztery oddziały przeznaczone są dla tymczasowo aresztowanych, – trzy oddziały stanowiące zakład karny typu półotwartego dla skazanych odbywających karę po raz pierwszy, – trzy oddziały stanowiące zakład karny typu zamkniętego, dla skazanych odbywających karę po raz pierwszy, – jeden oddział dla skazanych młodocianych, odbywających karę pozbawienia wolności w zakładzie karnym typu zamkniętego, – jeden oddział terapeutyczny, w którym realizowana jest terapia dla skazanych uzależnionych od alkoholu oraz dla skazanych uzależnionych od środków odurzających lub substancji psychotropowych.
52 Szamotuły 202 Przeznaczony dla mężczyzn tymczasowo aresztowanych, skazanych i ukaranych, pozostających do dyspozycji sądów i prokuratur w Szamotułach, Obornikach Wielkopolskich, Chodzieży oraz Trzciance.
53 Szczecin 493
54 Szczytno 133 Przeznaczony jest dla mężczyzn.
55 Śrem 159
56 Środa Wielkopolska 102 Przeznaczony dla mężczyzn tymczasowo aresztowanych, skazanych i ukaranych.
57 Świdnica 292 Przeznaczony dla mężczyzn. Obsługuje sądy oraz prokuratury z Kamiennej Góry i Świdnicy.
58 Świnoujście 52 Przeznaczony jest dla mężczyzn. Obsługuje Sąd Rejonowy w Świnoujściu oraz Prokuraturę Rejonową w Świnoujściu.
59 Tarnowskie Góry 481 Przeznaczony dla tymczasowo aresztowanych mężczyzn.
60 Toruń 181 Przeznaczony dla mężczyzn tymczasowo aresztowanych, skazanych młodocianych, odbywających karę po raz pierwszy oraz recydywistów penitencjarnych[potrzebny przypis].
61 Wałbrzych 91 Przeznaczony dla tymczasowo aresztowanych mężczyzn. Obsługuje sądy i prokuraturę w Wałbrzychu.
62 Warszawa-Białołęka 1580
63 Warszawa-Grochów 530 Przeznaczony dla tymczasowo aresztowanych mężczyzn z oddziałami aresztu śledczego dla kobiet i oddziałem zakładu karnego typu półotwartego dla kobiet.
64 Warszawa-Mokotów 925
65 Warszawa-Służewiec 830 Przeznaczony dla mężczyzn. Obsługuje sądy i prokuratury w Grodzisku Mazowieckim, Piasecznie, Pruszkowie, Warszawie – Woli, oraz Sąd Rejonowy dla Warszawy Mokotowa – Wydział VIII Karny.
66 Wejherowo 380 Przeznaczony dla tymczasowo aresztowanych mężczyzn. Obsługuje Prokuraturę Rejonową w Gdyni, sądy i prokuratury w Wejherowie i Pucku oraz Wojskowy Sąd Garnizonowy w Gdyni.
67 Wrocław 843
68 Zabrze 364 Przeznaczony dla tymczasowo aresztowanych mężczyzn. Jednostka zlikwidowana w marcu 2018 r[7].
69 Zielona Góra 289 Przeznaczony dla mężczyzn.
70 Złotów 95 Przeznaczony dla mężczyzn. Obsługuje sądy i prokuratury w Złotowie oraz Wałczu.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jednostki organizacyjne Służby Więziennej w ogólnopolskim portalu SW. Centralny Zarząd Służby Więziennej, 2007-04-07. [dostęp 2013-04-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-04-16)]. (pol.).
  2. stan na dzień 31.10.2008
  3. Opis jednostki - Służba Więzienna [online], www.sw.gov.pl [dostęp 2022-05-08] (pol.).
  4. Służba Więzienna / Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej Kraków / Areszt Śledczy Kraków. [dostęp 2015-03-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-09-04)].
  5. Leszno, Ogólnopolski Portal Służby Więziennej, www.sw.gov.pl. sw.gov.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-05-14)]. (dostęp: 10 maja 2008)
  6. Służba Więzienna: Areszt Śledczy Piotrków Trybunalski. sw.gov.pl. [dostęp 2012-01-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-01-02)].
  7. Opuszczony Areszt Śledczy w Zabrzu - tu często kręcą teraz filmy!. [dostęp 2022-08-17].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]