Aristide Bruant

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Aristide Bruant (ur. 6 maja 1851, zm. 10 lutego 1925) – francuski piosenkarz kabaretowy, komediant oraz właściciel klubu nocnego. Najbardziej rozpoznawalnym wizerunkiem Bruanta, była jego podobizna w czerwonym szaliku oraz czarnym kapeluszu na plakacie zaprojektowanym przez Henri de Toulouse-Lautreca.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Aristide Bruant na plakacie zaprojektowanym przez Henri de Toulouse-Lautreca.

Aristide urodził się w 1851 roku w Courtenay jako Louis Armand Aristide Bruant. Po śmierci ojca w 1866 roku, Aristide opuścił rodzinny dom w poszukiwaniu zatrudnienia. W jego poszukiwaniu dotarł na Montmartre, dzielnicę Paryża. Tam zamieszkał wśród klasy robotniczej. Jednakże ze względu że Montmartre była dzielnicą artystów, Aristide z łatwością mógł ujawnić swój talent w jednym z kabaretów, teatrów lub barów.

Aristide rozpoczął swoją karierę grając w kabarecie Le Chat Noir. Wówczas występował w swoim słynnym czerwonym szalu i czarnym kapeluszu co zainspirowało Henri de Toulouse-Lautreca do stworzenia plakatu promującego występ Aristide właśnie w jego tradycyjnym ubiorze. Wraz z rozwijającym się talentem Aristide szybko stał się jedną z gwiazd Montmartre. Wówczas przyjął on przydomek artystyczny Aristide Bruant.

W 1885 roku Aristide otworzył własny klub działający pod nazwą "Le Mirliton" w którym odgrywał role właściciela jak i sporadycznie występował w nim jako piosenkarz. Jako znany mistrz ceremonii, Aristide był często zapraszany na liczne bankiety w których występował jako komediant.

Aristide Bruant zmarł w 1925 roku w Paryżu w wieku 74 lat. Jego ciało skremowano i pochowano na cmentarzu niedaleko rodzinnego Courtenay.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]