Arts Vision

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Arts Vision
アーツビジョン
Państwo  Japonia
Siedziba Shibuya (Tokio)
Data założenia 1 czerwca 1984
Forma prawna kabushiki-gaisha
Dane finansowe
Kapitał zakładowy 10 mln jenów
brak współrzędnych
Strona internetowa

Arts Vision (jap. アーツビジョン Ātsu Bijon) – jedna z największych agencji zarządzania talentami głosowymi seiyū w Japonii. Firma została założona w 1984 roku przez Sakumi Matsuda byłego menedżera Tokyo Actor's Consumer's Cooperative Society jako niezależna korporacja. Studio stało się bardzo popularne w 1990 r. w czasie, wielkiego boomu popularności aktorów głosowych. Przez długi okres utrzymywała się na szczycie popularności, studio zatrudniało wielu znanych aktorów w Japonii, którzy bardzo szybko zostawali idolami. W 1997 roku, jednak wiele z tych znakomitych młodych wykonawców przeniosło się do agencji I'm Enterprise, firmy zarządzanej również przez Sakumi Matsuda. Od tego czasu kilka nowych wykonawców dołączyło do Arts Vision. W 2003 r. Chihiro Suzuki i Masumi Asano przenieśli się z I'm Enterprise do Arts Vision. Chihiro Suzuki od 2010 r. jest aktorem niezależnym, natomiast Masumi Asano od 2007 pracuje dla Aoni Production.

Anime z którymi firma była zaangażowana[1]:

Członkowie[edytuj | edytuj kod]

Byli członkowie[edytuj | edytuj kod]

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

4 kwietnia 2007 r. Prezes Arts Vision – Sakumi Matsuda został aresztowany za napaść na tle seksualnym 16 letniej dziewczyny, która chciała zostać aktorem głosowym. Jej aplikacja na aktora została odrzucona. Według źródeł, Matsuda przyznał się do zarzucanych mu czynów [2].

Aktorka glosowa Yui Horie znana z ról Naru Narusegawa w Love Hina oraz Tōru Honda z Fruits Basket, zaprzecza udziału w skandalu w Arts Vision. Dnia 6 czerwca 2007 r, napisała na swoim blogu wpis o seksualnej napaści przewodniczącego Arts Vision – Sakumi Matsuda. Horie pisze „zgłoszone incydenty absolutnie się nie wydarzyły” z jej udziałem. W dniu 2 czerwca, około dwóch tuzinów fanów protestowało przez podnoszenie poduszek – odniesienie do eufemizmu „makura eigyō” („obiekt poduszki”) na rzecz zachęty do seksu za przysługę[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]