One Piece

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
One Piece
ワンピース
(Wan Pīsu)
Gatunek akcja, fantasy, przygodowy, komedia
Manga
Autor Eiichirō Oda
Wydawca Shūeisha
Polski wydawca Japonica Polonica Fantastica
Odbiorcy shōnen
Drukowana w Shūkan Shōnen Jump
Wydawana 19 lipca 1997nadal
Liczba tomów 87+
Telewizyjny serial anime
Reżyser Kōnosuke Uda
Studio Toei Animation
Stacja telewizyjna Japonia Fuji TV
Premierowa emisja 20 października 1999nadal
OVA
Defeat Him! The Pirate Ganzak
Reżyser Gorō Taniguchi
Studio Production I.G
Liczba odcinków 4
Data wydania 26 lipca 1998

21 września 2008 30 kwietnia 2010

2 lipca 2016
Filmy
 • One Piece (2000)
 • Nejimaki-shima no bōken (2001)
 • Chinjū-tō no Chopper-ōkoku (2002)
 • Dead End no bōken (2003)
 • Norowareta seiken (2004)
 • Omatsuri danshaku to himitsu no shima (2005)
 • Karakuri-jō no meka kyohei (2006)
 • Episode of Alabasta: Sabaku no ōjo to kaizokutachi (2007)
 • Episode of Chopper Plus: Fuyu ni saku, kiseki no sakura (2008)
 • Strong World (2009)
 • Straw Hat Chase (2011)
 • One Piece Film: Z (2012)
 • One Piece Film: Gold (2016)
Cosplay na Pyrkonie 2014

One Piece (jap. ワンピース Wan Pīsu?)manga i anime stworzone przez Eiichirō Odę. One Piece opowiada o przygodach pirackiej załogi Słomkowego Kapelusza, której kapitanem jest Monkey D. Luffy. Jego największym marzeniem jest odnalezienie najwspanialszego skarbu na świecie, One Piece, oraz stanie się Królem Piratów. Historia rozpoczyna się od zjedzenia (przez zabawny dość przypadek) przez Luffy'ego Gum-Gumowocu, który zmienia jego ciało w gumę.

Pierwszy rozdział mangi pojawił się w grudniu 1997 r. w Shūkan Shōnen Jump, a w roku 1999 pojawił się pierwszy odcinek serii wyprodukowany przez Toei Animation. Początkowo Eiichiro Oda planował, że seria One Piece będzie trwać 5 lat i miał zaplanowane zakończenie, mimo to seria trwa nadal, fabuła pogłębia się, a jej popularność ciągle rośnie.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

 Ta sekcja jest niekompletna. Jeśli możesz, rozbuduj ją.

Bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

Główni[edytuj | edytuj kod]

 • "Słomkowy Kapelusz" Monkey D. Luffy – kapitan załogi Słomkowego Kapelusza. Posiada moc Gum-Gumowocu, dzięki czemu może rozciągać swoje ciało niczym guma. Jest bardzo silny, uparty i zawzięty. Szybko jedna sobie przyjaciół oraz łatwo denerwuje swoich przeciwników. Człowiek bardzo otwarty, zawsze głodny, ale za to jest idealnym kapitanem. Ma zamiar zostać Królem Piratów. Na głowie nosi swój znak rozpoznawczy, słomkowy kapelusz, który dostał od Shanksa, kiedy miał 7 lat. Pod lewym okiem ma zrobioną własnoręcznie bliznę. Za głowę Luffy'ego wyznaczono nagrody w wysokości: 30 milionów beli po pokonaniu ryboluda Arlonga, 100 milionów beli po wojnie domowej w Alabaście i 300 milionów beli po wydarzeniach w Enies Lobby. Po bitwie w Marineford wynosi 400 milionów beli. Po wydarzeniach na Dressrosie ponownie została podwyższona, tym razem do kwoty 500 milionów beli. Jego ojcem jest Monkey D. Dragon (przywódca Armii Rewolucjonistów i najbardziej poszukiwana osoba na świecie), a dziadkiem Monkey D. Garp (bohater marynarki, zasłynął z wielokrotnych starć z Królem Piratów). Luffy ma też dwóch przyszywanych braci: Portgasa D. Ace'a i Sabo. Posiada wrodzone Haki Zdobywcy, które pozwala mu na pokonanie słabszych przeciwników samą siłą woli.
 • "Łowca Piratów" Roronoa Zoro – jako pierwszy przyłącza się do Luffy'ego, który uratował go przed śmiercią z rąk kapitana Marynarki Morgana. Jest bardzo lojalny względem swojego kapitana; gotów był poświęcić swoje życie, aby uratować go przed jednym z Władców Mórz. W walce używa Stylu Trzech Mieczy. Umie też korzystać ze Stylu Jednego Miecza oraz Stylu Dwóch Mieczy. W niezwykły sposób potrafi mówić z mieczem w ustach, co według autora wynika z jego siły ducha. Jest silny i zdeterminowany, ale ma niebywale słaby zmysł orientacji w terenie. Często śpi, a na różnego typu zabawach dużo pije, jednak nigdy się nie upija. Zoro chce zostać najlepszym szermierzem na świecie, co łączy się prawdopodobnie z pokonaniem jednego z Władców Mórz, Dracule'a Mihawka. Korzysta on z najlepszych mieczy na początku z O Wazamono, później Sandai Kitetsu i Yubashiri, jednak Yubashiri rdzewieje. Na Thriller Bark szermierz zdobywa Shusui, który zastępuje mu zardzewiałe ostrze. Za głowę Zoro wyznaczono nagrodę 60 milionów beli po wojnie domowej w Alabaście za pokonanie jednego z członków Baroque Works, Daz Bones (który był warty 51 milionów beli), a następnie nagrodę w wysokości 120 milionów beli po wydarzeniach w Enies Lobby. Po incydencie na Dressrosie podniesiono nagrodę do 320 milionów beli.
 • "Kocia Złodziejka" Nami – jako druga dołączyła do załogi Słomkowego Kapelusza, jednak na stałe została jako czwarta. Uważa się za najlepszą nawigatorkę i rysowniczkę map, na jaką mógł trafić Luffy i tak też jest w rzeczywistości. Na początku w walce korzystała jedynie z drewnianego kija, jednak podczas pobytu na Alabaście Usopp skonstruował dla niej "Laskę Pogody", broń która umożliwia kontrolowanie pogody i wykorzystywanie tego w walce. W dalszym ciągu historii Usopp ulepszył ją za pomocą "diali" na "Perfekcyjną Laskę Pogody". Podczas pobytu na Zou broń Nami została ponownie ulepszona. Tym razem za pomocą "Pop Greens" Usopp stworzył "Czarodziejską Laskę Pogody". Jej marzeniem jest narysowanie mapy całego świata. Jest trzecią najbardziej inteligentną osobą z East Blue. Podczas walki Luffy'ego z Don Kriegem zabrała złoto i statek, na którym odpłynęła na swoją rodzinną wyspę Cocoyashi. Luffy, Usopp, Zoro i Sanji znaleźli ją na wyspie rządzonej przez ryboluda Arlonga. Jej przybrana matka zginęła z rąk owego tyrana. Nami zawarła z nim umowę, w której ustalili, że wykupi od niego tę wyspę za 100 milionów beli. Luffy, pokonawszy Arlonga, uwolnił Nami od jego wpływu i dzięki temu pozyskał nawigatorkę. Po wydarzeniach w Enies Lobby nagroda za jej złapanie wyniosła 16 mln beli. Warto dodać, że jako jedyna z załogi nie była z tego powodu zadowolona, a wręcz przeciwnie.
 • "Bóg" Usopp – do załogi dołączył jako trzeci. Jest tchórzliwym kłamcą, ale w ekstremalnych sytuacjach staje się dzielny. Marzy, aby zostać dzielnym wojownikiem mórz. Jego ojciec Yasopp jest strzelcem w załodze Shanksa. Po wydarzeniach na Little Garden jego kolejnym marzeniem stało się odwiedzenie Elbafu, wyspy olbrzymów. Usopp często opowiada niestworzone historie o swoich rzekomych przygodach i wyczynach, w które wierzy jedynie Chopper oraz Luffy. Posiada średni talent do majsterkowania, co udowodnił tworząc broń Nami, "Laskę Pogody" oraz swoją własną broń, "Kabuto". Przed dołączeniem Franky'ego do załogi pełnił nieoficjalnie rolę szkutnika, w której był beznadziejny. Usopp nie ma nadzwyczajnej siły, ale za to jest doskonałym strzelcem. Jest też szybki, a kiedy chodzi o ucieczkę jest w niej mistrzem. W walce oprócz strzałów rozmaitymi pociskami korzysta z różnych, skonstruowanych przez siebie urządzeń oraz z oszustw, na przykład wywoływaniem przerażenia u przeciwnika poprzez podniesienie 5-kilogramowego młota z oznaczeniem "5 ton" lub mówieniem że "ma w swoich szeregach 8000 żołnierzy". Usopp wydaje się być też bardzo wytrzymały. Mimo bardzo poważnych obrażeń, zawsze po krótkim czasie dochodził do siebie. Podobnie jak Luffy i Sanji nigdy nie chorował. Przez pewien czas ukrywał się w przebraniu Sogekinga. Po wydarzeniach w Enies Lobby za głowę Sogekinga (Usoppa) wyznaczono nagrodę w wysokości 30 milionów beli, a po incydencie na Dressrosie w dość zabawnych i nieoczekiwanych okolicznościach nagroda została podniesiona do 200 milionów beli.
 • "Czarna Noga" Sanji – jako czwarty z kolei dołączył do załogi Luffy'ego. Marzeniem Sanji'ego jest odnalezienie All Blue, legendarnego morza, w którym żyją ryby z wszystkich oceanów. Jest on wspaniałym kucharzem i wojownikiem. Walczy wyłącznie nogami, aby nie zranić rąk, bez których trudno by było mu gotować. Jego nauczycielem w gotowaniu i walce był "Czerwona Noga" Zeff, kucharz i pirat. Sanji prawie bez przerwy pali, a poza tym jest niesłychanym kobieciarzem. Jego światopogląd nie pozwala uderzyć mu kobiety, co raz nieomal przypłacił życiem, nie mogąc walczyć z Kalifą. Z całej załogi jedynie Zoro nie przypadł do gustu Sanjiemu, którego nazywa glonową głową, z powodu jego zielonych włosów. Lecz jeśli zajdzie taka potrzeba Sanji i Zoro potrafią stworzyć zgrany i silny duet. Po wydarzeniach w Enies Lobby jego głowa była warta 77 milionów beli, lecz Sanji był zrozpaczony z powodu jego niekorzystnego "zdjęcia" na liście gończym. Wydarzenia na Dressrosie spowodowały podniesienie nagrody do 177 milionów beli pod warunkiem, że zostanie przyprowadzony żywy.
 • "Miłośnik Waty Cukrowej" Tony Tony Chopper – dołączył do załogi Słomkowego Kapelusza jako piąty (poznany w 84. odcinku anime). Chopper jest reniferem, zjadł Lu-Ludzki Owoc, który nadał mu cechy człowieka, możliwość mówienia i poruszania się na dwóch nogach. Jest wybitnym lekarzem. Bardzo tchórzliwy, potrafi jednak walczyć przyparty do muru. W walce korzysta z możliwości swojego Diabelskiego Owocu, wzmocnionego stworzoną przez niego pigułką "Rumble Ball". Umożliwia mu ona transformację w siedem różnych form (osiem po dwuletnim treningu), łączących cechy renifera i człowieka. Po zjedzeniu trzech "Rumble Ball" (jednej po dwuletnim treningu) Chopper zmienia się w bestię (nazywaną Monster Point) niszczącą wszystko na swojej drodze, atakującą zarówno przyjaciół, jak i wrogów. Po dwuletniej przerwie Chopper umie kontrolować swoją powrotną formę. Jego pierwszym nauczycielem życia i przyjacielem był doktor Hiluluk, który zmarł. Drugą nauczycielką była doktor Kureha. Pragnie wynaleźć panaceum, które uleczy wszystkie choroby świata. Za jego głowę wyznaczono 50 beli po pokonaniu CP9. Gdy zobaczył swój list gończy, był bardzo zawiedziony, ponieważ bardzo się starał pomóc swoim kompanom, a został uznany za maskotkę. Po wydarzeniach na Dressrosie jego nagroda została podwyższona do 100 beli.
 • "Dziecko Demonów" Nico Robin – przyłączyła się do załogi Słomkowego Kapelusza jako szósta, w 130. odcinku a pokazana po raz pierwszy na wyspie Whiskey Peak w odcinku 67. jako współpracowniczka Crocodile'a. Nico Robin jest ostatnim ocalałym archeologiem z wyspy Ohara. Jej rodzinna wyspa została zaatakowana przez Marynarkę, ponieważ Światowy Rząd obawiał się, że archeolodzy z Ohary odczytają Poneglifa, na którym zapisane są informacje o Pustym Wieku, które rządzący próbują zatuszować. Pragnieniem Robin jest odnalezienie Rio Poneglifa, na którym wygrawerowano wymazane dzieje ludzkości. Zjadła Kwiat-Kwiatowoc, który pozwala jej na mnożenie swoich części ciała w dowolnych miejscach. Po ucieczce z wyspy Ohara nagroda za jej złapanie wynosiła 79 milionów beli, po wydarzeniach w Enies Lobby równe 80 milionów beli. Po incydencie na Dressrosie podniesiono nagrodę do 120 milionów beli.
 • "Cyborg" Franky – dołączył jako siódmy członek Słomianego Kapelusza. Po raz pierwszy pojawia się w 233. odcinku anime. Jest cyborgiem i wyśmienitym szkutnikiem. Posiada pokaźny arsenał broni, znajdujących się w jego własnym ciele. Może w sposób mechaniczny zmieniać się w coś w rodzaju centaura. Owe bronie napędzane są colą, którą Franky umieszcza w lodówce, znajdującej się w miejscu żołądka. Został uderzony przez pociąg z siłą tak wielką, że, aby przeżyć, samodzielnie przebudował ciało w mechanizm bojowy. Nie mógł jednak opancerzyć pleców, bo tam nie dosięgał, więc są jego jedynym słabym punktem. Franky tak naprawdę nazywa się Cutty Flam. Rzemiosła uczył go jego nauczyciel, rybolud Tom. Po wywiezieniu Toma na Enies Lobby poprzysiągł, iż nigdy nie zbuduje więcej żadnego statku. Lecz po odbiciu Nico Robin z Enies Lobby i utracie statku przez Słomkowych Kapeluszy zobowiązał się zbudować im nowy statek. Jego marzeniem jest zbudowanie statku marzeń, który popłynie na koniec świata, a stworzenie Thousand Sunny jest pierwszym i najważniejszym krokiem w spełnieniu tego marzenia. Po wydarzeniach w Enies Lobby za jego głowę wyznaczono nagrodę w wysokości 44 milionów beli, zaś po incydencie na Dressrosie 94 miliony beli. Jest on bardzo uczuciowym mężczyzną. Bardzo często się wzrusza, co z kolei doprowadza go do płaczu. Zauważyć to możemy chociażby poprzez jego reakcje, gdy dowiedział się, że aby go uratować, do Enies Lobby, przybyła cała jego „rodzina”. Franky od dziecka lubił majstrować przy statkach i tym podobnych. Jest wspaniałym cieślą, a jego statki zawsze są obsiane różnorakimi bajerami. Przed zbudowaniem dla słomianych Thousand Sunny, budował małe statki i oznaczał je napisem „Battle Franky” oraz numerkiem. Doskonale zna on budowę wszelakich statków oraz gatunki drzew, dzięki którym można je wzmocnić. Franky’ego możemy więc określić zarówno jako silnego wojownika jak i wybitnego cieśle, potrafiącego naprawić praktycznie każdą usterkę.
 • "Król Dusz" Brook – jest ósmą osobą, która dołączyła do załogi Słomkowego Kapelusza (odcinek 337). Pełni w niej funkcje muzykanta. Mimo że uważa się za dżentelmena, często zachowuje się bardzo nieprzyzwoicie, na przykład prosząc kobiety o pokazanie swoich majteczek czy też bekając przy posiłku. Pierwotnie był członkiem załogi Piratów Rumbar, muzyków, wraz z którymi wypłynął na Grand Line ponad 50 lat temu. Posiada moc owocu Yomi Yomi, który umożliwia właścicielowi powrót jego duszy do ciała po śmierci. Dzięki temu został jedynym, który przeżył wyprawę swojej załogi. Kiedy jego dusza powróciła do ciała, zastała jednak już tylko kości, przez co Brook ma postać szkieletu, co jest często obiektem żartów z jego własnej strony. Dzięki swojej budowie jest najszybszym członkiem załogi i potrafi biegać po wodzie. Jest mocno związany z wielorybem Laboonem, który czeka na niego u wejścia na Grand Line. Posiada on również list gończy, a nagroda za jego głowę wynosi 33 milionów beli. Po wydarzeniach na Dressrosie nagrodę zwiększono do 83 milionów.

Czterej Imperatorowie[edytuj | edytuj kod]

Czwórka najważniejszych piratów, którzy władają Nowym Światem.

 • "Czerwonowłosy" Shanks – był najlepszym przyjacielem Luffy'ego z dzieciństwa i to dzięki Shanksowi Luffy został piratem. Stracił lewą rękę ratując Luffy'ego przed potworem morskim zwanym Królem Mórz, a blizny na oku zdobył walcząc z Czarnobrodym. Był on kiedyś w załodze Gol D. Rogera i przyjaźnił się z Buggym. Z Mihawkiem zawsze rywalizował w szermierce. Jak wiadomo, Shanks nie posiada mocy owocu, ale podobnie jak Luffy posiada Haki Zdobywcy.
 • "Białobrody" Edward Newgate – znany był jako najsilniejszy człowiek na świecie. Wielokrotnie walczył z Królem Piratów. Do jego załogi należał między innym Ace, brat Luffy'ego. Zjadł owoc Gura Gura, dzięki czemu potrafi wywołać trzęsienia ziemi. Zginął podczas próby odbicia Ace'a w Bazie Głównej Marynarki. Jego miejsce jako Imperator zajął Czarnobrody.
 • "Big Mom" Charlote Linlin – potężna piratka władająca owocem Soru Soru, który pozwala zabierać innym dusze lub ich części i tchnąć w życie w przedmioty nieożywione lub nadać cechy ludzkie zwierzętom. Ma kilkadziesiąt dzieci, którym aranżuje małżeństwa polityczne. Przyjęła pod ochronę Wyspę Ryboludzi, gdy zginął Białobrody. Luffy wypowiedział jej wojnę, podczas pobierania przez jej załogę haraczu z Wyspy Ryboludzi w wysokości 10 ton słodyczy, które, jak jej powiedział, zjadł sam. Linlin planowała ożenić Sanji'ego ze swoją córką Pudding, lecz jej plan legł w gruzach. Luffy i Capone Bege zawarli sojusz mający na celu pokonanie Big Mom.
 • Kaido "Stu Bestii" – pirat znany jako najsilniejsza istota na świecie. Wybił całą załogę Gecko Morii, gdy ten pływał po Nowym Świecie. Tuż przed bitwą w Marineford walczył z Shanksem, lecz obaj wyszli z walki żywi. Posiada załogę złożoną z ludzi władających owocami typu Zoan, które pozwalają zmieniać się w zwierzęta. Sprzymierzył się z szogunem kraju Wano i sprawuje tam realną władzę. Luffy, Trafalgar Law, Minkowie i kilku samurajów z kraju Wano zawarło sojusz mający na celu pokonanie Kaido.
 • "Czarnobrody" Marshall D. Teach – po wojnie w Marineford, Czarnobrody przejął moc owocu Białobrodego, Gura Gura. Po dwuletnim przeskoku dowiadujemy się, że Czarnobrody wessał wiele owoców, a nawet "wszczepia" je w swoich kamratów. Przez to ludzie zaczęli nazywać go Imperatorem, zajmującym miejsce Białobrodego.

Siedmiu Właców Mórz[edytuj | edytuj kod]

Władcy Mórz to piraci pracujący dla Światowego Rządu. Większość z nich nie lubi ani nie szanuje władzy, ale w zamian za pomoc są bezkarni i Marynarka ich nie ściga. Należą do jednej z Trzech Wielkich Sił i powstali, by w stać w opozycji do Czterech Imperatorów. Oryginalne Shichibukai oznacza dosłownie siedem uzbrojonych mórz. Pomimo nazwy liczba Władców Mórz jest zmienna, są lub byli nimi:

 • "Tyran" Barthomelew Kuma – jest zawsze spokojny i opanowany. Podobnie jak Franky jest cyborgiem, "ludzką bronią" stworzoną i udoskonaloną przez Vegapunka, naukowca pracującego dla Światowego Rządu. Do tego posiada moce owocu Nikyu Nikyu, dzięki którym może za pomocą dłoni wszystko odbijać, wszystko ze wszystkiego wypychać, odrzucić. Jest lojalny wobec Światowego Rządu i w zamian za status Władcy Mórz wypełnia niemal każdy ich rozkaz. Jest też człowiekiem honorowym i niezwykle silnym. Poprzednia nagroda za głowę to 296 milionów beli. Był kiedyś członkiem Armii Rewolucjonistów i pracował dla Monkey D. Dragona, jednak wątek ten nie został jeszcze wyjaśniony. Pokonał on załogę Słomkowego Kapelusza wysyłając jej członków w różne miejsca.
 • "Jastrzębiooki" Dracule Mihawk – nie ma załogi i zawsze pływa maleńkim, jednoosobowym stateczkiem. Jest najlepszym szermierzem na świecie, a także przyjacielem "Czerwonowłosego" Shanksa. Podczas walki używa dwuręcznego miecza zwanego Yoru, jest to najpotężniejszy miecz na świecie. Mihawk jest opanowany, dumny i przede wszystkim uczciwy. Pokonał on Zoro, lecz oszczędził mu życie, by ten mógł dalej ćwiczyć i stanąć do walki jeszcze raz. Po bitwie w Marineford Zoro poprosił go o dwuletni trening. Mihawk zgodził się z niechęcią.
 • "Cesarzowa Piratów" Boa Hancock – pochodzi z wyspy kobiet, Amazon Lily położonej na Calm Belt. Jest uważana za najpiękniejszą kobietę świata. W przeszłości była niewolnicą Niebiańskich Smoków i została zmuszona do zjedzenia owocu Mero Mero, który pozwala zmieniać zakochanych w niej ludzi w kamień. Jest kapitanem załogi pirackiej Kuja. We wszystkich mężczyznach widzi wrogów i nimi gardzi. Wyjątkiem jest Luffy, w którym się zakochuje. Ten jednak nic do niej nie czuje u odmawia ślubu. Pomaga Luffy'emu dostać się do więzienia Impel Down, by ten mógł uratować Ace'a
 • Gecko Moria – posiada moc owocu Kage Kage, co umożliwia mu panowanie nad cieniami. Wyglądem przypomina pięciometrową gruszkę, ma na szyi i czole duże szwy, małe rogi po bokach głowy, szarą skórę oraz króciutkie nogi z ogromnymi stopami. Jest leniwy, cierpliwy, ma chorobliwe poczucie humoru oraz jest bardzo inteligentny. Posiadał statek, a właściwie pływająca wyspę zwaną "Thriller Bark", która zawsze poruszała się w tak zwanym Trójkącie Floriańskim. Miał pod rozkazami około tysiąc zombie, oraz trzech ludzi: Peronę, dziewczynę władającą duchami, Absaloma posiadającego moc owocu Suke Suke, który daje moc niewidzialności i doktora Hogbacka. Hogback, idol Choppera, jest najlepszym chirurgiem na świecie, on robi Morii "pojemniki" na cienie z ludzkich (niekoniecznie) zwłok. Później Moria kradnie cienie i wciska je do zwłok, robiąc przy tym nowe zombie. Zazwyczaj zombie walczą za niego, a jeśli zostaną pokonane, to jego cień powraca do pierwotnego właściciela. Jedyny sposób na zabicie jego zombie to zmuszenie go do zjedzenia soli. Moria jest beztroski, niczym się nie przejmuje i wszystko ignoruje. Nagroda za głowę wynosiła 320 milionów beli. Luffy pokonał go uwalniając wszystkie cienie i przywracając je prawowitym właścicielom. Prawdopodobnie zginął podczas bitwy w Marineford.
 • "Czarnobrody" Marshall D. Teach – został Władcą Mórz po pokonaniu "Płonącej Pięści" Ace'a i przyprowadzeniu go Światowemu Rządowi. Miał wtedy małą załogę, ale za to bardzo silną. Należał do załogi Białobrodego i był pod rozkazami Ace'a, ale zabił swojego przyjaciela za owoc Yami Yami, który daje moc tworzenia czarnych dziur i władania nad ciemnością. Chociaż jest to owoc typu Logia nie niweluje on przyjętych obrażeń. Owoc ten pozwala także na pochłonięcie mocy innego owocu. Czarnobrody jest wiecznie roześmiany, ale także bezwzględny i okrutny, a jego marzeniem jest zostanie Królem Piratów. Podczas wojny o uwolnienie Ace'a Czarnobrody zaatakował rządowe więzienie Impel Down, gdzie powiększył swoją załogę o kilku piratów z wyrobioną, straszną marką w Nowym Świecie. Zdążył jednak wrócić na pole walki przed zakończeniem wojny, gdzie w tajemniczy sposób przejmuje owoc Białobrodego, którego wcześniej zabija. Sprawia to, że Czarnobrody staje się jedynym człowiekiem posiadającym moc dwóch owoców. Posiadając tak destrukcyjną siłę rezygnuje z statusu Władcy Mórz. Również, z powodu zdobycia przez niego mocy swojego dawnego kapitana, zostaje uznany przez ludzi za nowego Imperatora.
 • "Niebiański Demon" Donquixote Doflamingo – posiada moc diabelskiego owocu Ito Ito, dzięki któremu może kontrolować ciała innych ludzi poruszając palcami używając czegoś na wzór niewidzialnych nici. Nie boi się niczego, jest arogancki, zuchwały i pewny siebie. Jest też okrutny i bawi go cierpienie innych. Ma dużą załogę i wielu jej przedstawicieli w różnych zakątkach świata, jego najbliżsi towarzysze mieszkają razem z nim na wyspie Dressrosa w Nowym Świecie. Doflamingo jest królem tej wyspy. Należał do Światowej Szlachty, lecz jego ojciec zrezygnował z tytułu, by żyć ze zwykłymi ludźmi. Nagroda za jego głowę wynosiła 340 milionów beli. Prowadził interesy z Ceasarem Clownem, który wytwarza dla niego SAD, dzięki któremu możliwa jest produkcja syntetycznych owoców typu Zoan dla Kaido, który był jego partnerem biznesowym. Został pokonany przez Luffy'ego i Trafalgara Lawa, a następnie pochwycony przez Tsuru, członkinię Marynarki.
 • "Rycerz Morza" Jinbe – jest ryboludem, rekinem wielorybim. Jako jeden z nielicznych umie rozmawiać z innymi zwierzętami morskimi. To spokojny, opanowany i cierpliwy mężczyzna, przy tym niezwykle silny i świetnie wyćwiczony. Odmówił walki z Białobrodym przed egzekucją Ace'a przez co utracił, a właściwie zrezygnował ze statusu Władcy Mórz. Nagroda za jego głowę wynosi 250 milionów beli. Na Wyspie Ryboludzi obiecał Luffy'emu, że dołączy do jego załogi, gdy skończy załatwiać swoje sprawy.
 • "Klaun" Buggy – dawny oponent Luffy'ego, został nominowany do statusu Władcy Mórz, gdyż po bitwie w Marineford, został uznany za liczącą się siłę. Jego cechy rozpoznawcze to czerwony nos jak u klauna, krzykliwe ubranie, oraz kapitańska czapka. Łączy w sobie cechy stereotypu pirata i klauna. Zjadł Podział-Podziałowoc, który powoduje, że rozdziela swoje ciało, przez co jest odporny na cięcia i może unikać ataków przez rozdzielenie swojego ciała. Nagroda za głowę wynosiła 16 milionów beli. Podobnie jak Shanks był on członkiem załogi Króla Piratów.
 • "Chirurg Śmierci" Trafalgar D. Water Law – podobnie jak Luffy i Zoro jest członkiem Najgorszego Pokolenia, czyli grupy piratów, która przy dotarciu do Nowego Świata miała ponad 100 milionów beli nagrody. Zdobył swoją pozycję wysyłając sto bijących serc piratów do rządu. Zjadł owoc Ope Ope, który pozwala mu dzielić wszystko w danym obszarze na kawałki, przemieszczać w dowolny sposób, z prędkością natychmiastową, co pozwala mu na teleportację w niewielkim obszarze, wyjęcie komuś serca bez zabijania go i wiele innych rzeczy. Jest on lekarzem i potrafi wyleczyć bardzo ciężkie rany. Zrezygnował z tytułu Władcy Mórz podczas pobytu na Dressrosie, gdy sprzymierzył się z Luffym. Jego obecna nagroda to 500 milionów beli.
 • "Białobrody Jr." Edward Weevil – samozwańczy syn Białobrodego. Pokonał wielu członków załogi swojego domniemanego ojca uzurpując sobie prawo do bycia jego jedynym dziedzicem. Wydaje się być mało inteligentny, gdyż wszelkie decyzje podejmuje jego matka. Jego nagroda wynosiła 480 milionów beli.

Diabelskie Owoce[edytuj | edytuj kod]

Nie wiadomo skąd pochodzą ani jak powstają. Diabelskie Owoce są wyjątkowe, niezwykle cenne, i powszechnie pożądane dlatego, że człowiek (albo zwierzę, a nawet broń), który zje owoc dostaje zazwyczaj jakąś moc, ale za to traci umiejętność pływania. Diabelskie Owoce dzielą się na trzy rodzaje: Logię, Zoan oraz Paramecia. Logia daje użytkownikowi moce natury takie jak światło, ciemność albo lód. Zoan pozwala się zmienić w inne zwierzę. Zazwyczaj użytkownicy mogą posiadać trzy postacie: swoją własną, pośrednią między dwoma gatunkami oraz postać danego zwierzęcia. Z kolei Paramecia nie ma określonej formy mocy, na przykład Podział-Podziałowoc powoduje, że użytkownik staje się całkowicie niepodatny na cięcia, a Gum-Gumowoc zmienia ciało użytkownika w gumę. Na Grand Line pojawiła się też nowa technika pozwalająca nadać moc owocu przedmiotom. Ponadto istnieje legenda mówiąca, że moc owoców pochodzi od zamieszkujących je demonów. Zjedzenie dwóch owoców zazwyczaj kończy się śmiercią, ponieważ rzekomo demony owoców zamieszkujące ciało zaczynają między sobą walczyć, co doprowadza do rozerwania użytkownika na strzępy.

Statki załogi Słomianego Kapelusza[edytuj | edytuj kod]

Going Merry widok z boku, Tokio 2003

Going Merry[edytuj | edytuj kod]

Była pierwszym statkiem Piratów Słomkowego Kapelusza. Podarowała im go Kaya, przyjaciółka Usoppa. Going Merry jest karawelą. Najbardziej przywiązany do niej był Usopp. Pierwszy raz w anime była widziana w 17. odcinku, a mandze w 41. rozdziale. Rozstali się z nią w 312. odcinku anime, a w mandze w 430. rozdziale.

Thousand Sunny[edytuj | edytuj kod]

Replika statku "Thousand Sunny"

Jest drugim statkiem Słomkowych Kapeluszy. Za jej projekt i budowę odpowiedzialni są głównie Franky i Iceburg, lecz przy konstrukcji pomagali również cieśle z Galley-La i Yokozuna. Thousand Sunny jest dwa razy większa od Going Merry i ma więcej zastosowań niż zwyczajny statek. Pierwszy raz można ją zobaczyć w 319. odcinku anime, a w mandze w 436. rozdziale.

Budowa świata[edytuj | edytuj kod]

Świat One Piece w większości pokryty jest oceanem. Z północy na południe dzieli go wąski kontynent Red Line, natomiast z wschodu na zachód pas morza zwany Grand Line. Obie te struktury dzielą ocean na cztery części - East Blue, West Blue, North Blue, South Blue. Grand Line oddzielają od reszty świata pasy Calm Belt.

Grand Line[edytuj | edytuj kod]

Aby dostać się na Grand Line trzeba przepłynąć przez Reverse Mountain, górę na Red Line, przy której spotykają się prądy morskie z wszystkich czterech oceanów. Statek musi wpłynąć do jednej z rzek (jedna dla każdego oceanu) które wpływają po zboczu góry (jest to możliwe dzięki silnym prądom morskim) i trafić w przejście do Grand Line. Jest to bardzo niebezpieczna przeprawa i wiele statków tonie podczas wpływania na Grand Line. Na Grand Line niemożliwa jest normalna nawigacja, z powodu silnego pola magnetycznego wytwarzanego przez bogate w minerały wyspy. Dlatego też stosuje się specjalne urządzenia Log Pose które po okresie adaptacji do pola magnetycznego danej wyspy wskazują drogę do następnej (czasy adaptacji wahają się od kilku godzin do kilku lat). Istnieją też Eternal Pose które zawsze wskazują kierunek danej wyspy. Przy wejściu na Grand Line załogi mogą wybrać jedną z siedmiu dróg które zaprowadzą je w końcu do drugiego punktu, w którym Grand Line styka się z Red Line. Aby przekroczyć Red Line i kontynuować podróż do drugiej części Grand Line, New World, można przejść przez stolicę rządu światowego Mariejois (co wiąże się z porzuceniem statku) lub tez skorzystać z przejścia pod Red Line położonego przy wyspie rybo-ludzi, 10.000 metrów pod powierzchnią morza. Ta opcja wybierana jest przez większość piratów, którzy nie mogliby bezpiecznie przedostać się przez Mariejois. W pobliżu Mariejois mieści się archipelag Sabaody (który nie jest zbudowany z wysp a z korzeni ogromnych drzew zakotwiczonych w dnie oceanu). Tam też można zaopatrzyć statek w specjalną osłonę która umożliwi mu podmorską przeprawę.

Calm Belt[edytuj | edytuj kod]

Calm Belt to dwa pasy które z obydwu stron otaczają Grand Line. Skutecznie odgradzają Grand Line od reszty oceanów, przez to że na ich obszarze nie występują wiatry ani prądy morskie, co uniemożliwia normalną podróż, oraz przez to ze na ich obszarze znajduje się gniazdo potworów morskich znanych Królów Mórz. Marynarka opracowała jednak sposób na bezpieczną przeprawę przez Calm Belt dzięki wyłożeniu dna okrętu Kamieniem Morskiej Strażnicy bestie żyjące na Grand Line nie wyczuwają okrętu, co pozwala na bezpieczną przeprawę. Na Calm Belt, w pobliżu Mariejois znajduje się największe więzienie świata, Impel Down oraz rodzinna wyspa jednej z Władców Mórz, Amazon Lily.

Sky Ocean[edytuj | edytuj kod]

10000 metrów nad poziomem morza znajdują się też nieznany większości ludzi Sky Ocean - ocean utworzony z chmur. Nie są to jednak zwykłe chmury - powstały w wyniku erupcji wulkanicznych które wystrzeliły do atmosfery cząsteczki Kairouseki (kamienia morskiego). W zależności od gęstości pary, która reagowała z Kairouseki wytworzyły się morskie chmury lub lądowe chmury. Sky ocean ma dwa poziomy - White Sea i położony 3000 metrów nad nim White White Sea. Połączone są one Milky Roads, "rzekami" z chmur. Jedną z dróg dostania się do Sky sea jest użycie Knock Up Stream - prądu morskiego który co pewien czas wystrzeliwuje wysoko w niebo strumień wody. Można go użyć do wystrzelania statku na Sky Sea. Aby opuścić Sky Sea, należy udać się do miejsca zwanego Clouds End i użyć balonowej ośmiornicy, która powoli opuści statek na powierzchnię zwykłego morza.

Manga[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy tom One Piece został opublikowany w grudniu 1997 r. One Piece jest najpopularniejszą mangą, które obecnie są wydawane. Rozdziały mangi ukazują się w magazynie Shūkan Shōnen Jump.

Manga została określona najlepiej sprzedającą się serią roku 2011[1] oraz 2012[2] przez oricon.co.jp.

One Piece jest obecnie najpopularniejszą mangą z nakładem ponad 430 milionów[3].

Anime[edytuj | edytuj kod]

W roku 1998 pojawił się jeden odcinek OVA wyprodukowany przez studio Production I.G. Pierwszy odcinek serii telewizyjnej One Piece produkowanej przez Toei Animation pojawił się 20 października 1999 roku. Od 2007 roku anime jest transmitowane w standardzie HDTV. Seria wciąż trwa.

Muzyka[edytuj | edytuj kod]

Piosenki początkowe
 1. We Are! - Hiroshi Kitadani (odcinki 1-47)
 2. Believe - Folder5 (odcinki 48-116)
 3. Hikari e - Babystars - (odcinki 117-168)
 4. Bon Voyage! - Bon-Bon Blanco (odcinki 169-206)
 5. Kokoro no Chizu - Boystyle (odcinki 207-263)
 6. Brand New World - D-51 (odcinki 264-278)
 7. We Are - Straw Hat Pirates (odcinki 279-283)
 8. Crazy Rainbow - Tackey & Tsubasa (odcinki 284-325)
 9. Jungle P - 5050 (odcinki 326-372)
 10. We Are! - Tōhōshinki (odcinki 373-394)
 11. Share the World - Tōhōshinki (odcinki 395-425)
 12. Kaze o sagashite - Mari Yaguchi (odciniki 426-458)
 13. One Day - The Rootless (odcinki 459-492)
 14. Fight Together - Namie Amuro (odcinki 493-516)
 15. We Go! - Hiroshi Kitadani (odcinki 517-590)
 16. Hands Up! - Kōta Shinzato (odcinki 591-628)
 17. Wake Up! - AAA (wersja pierwsza: odcinki 629-662, wersja druga: odcinki 663-686)
 18. Hard Knock Days - Generations from Exile Tribe (odcinki 687-746)
 19. We Can! - Hiroshi Kitadani (odcinki 747-806)
 20. Hope - Namie Amuro (odcinki 807-?)
Piosenki końcowe
 1. Memories - Maki Otsuki (odcinki 1-30)
 2. Run Run Run - Maki Otsuki (odcinki 31-63)
 3. Watashi ga iru Yo - Tomato Cube (odcinki 64-73)
 4. Sōchi no suke - Suitei Shōjo (odcinki 74-81)
 5. Before Dawn - AI-SACHI (odcinki 82-94)
 6. Fish - The Kaleidoscope (odcinki 95-106)
 7. Glory ~Kimi ga iru Kara~ - Takako Uehara (odcinki 107-116)
 8. Shining Ray - Janne Da Arc (odcinki 117-132)
 9. Free Will - Ruppina (odcinki 133-155)
 10. Faith - Ruppina (odcinki 156-168)
 11. A to Z - ZZ (odcinki 169-181)
 12. Tsuki to Taiyō - Shela (odcinki 182-195)
 13. Dreamship - Aiko Ikuta (odcinki 196-206)
 14. Mirai Kōkai - Tackey & Tsubasa (odcinki 207-230)
 15. Eternal Pose - Asia Engineer (odcinki 231-245)
 16. Dear Friends - Triplane (odcinki 246-255)
 17. Asu wa Kurukara - Tōhōshinki (odcinki 256-263)
 18. Adventure World - Delicatessen (odcinki 264-278)

Od odcinka 279 zrezygnowano z zakończeń na rzecz wydłużenia otwarcia (około 2:30 minut). Innym powodem jest również to, że cała lista płac mieści się w owym przedłużonym otwarciu.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

 • Z okazji rocznicy utworzenia One Piece w Tokio zbudowano replikę statku Going Merry w skali 1:1.
 • One Piece miało trwać 5 lat, jednak ze względu na olbrzymią popularność anime wciąż jest emitowane.
 • Piracki Szczyt (Pirates Summit), o którym mówił Luffy'emu Ace, jest tak naprawdę błędem w tłumaczeniu, w wielu przekładach. Portogasowi chodziło o "szczyt", czyli że "spotkamy się jak będziesz elitą". Natomiast wiele osób miało nadzieję, ze dojdzie do "Szczytu", czyli zgrupowania najsilniejszych piratów, na które mieli trafić Ace i Luffy.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]