One Piece

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
One Piece
Luffy Cosplayer with Flag in CWT28 20110813.jpg
ワンピース
(Wan Pīsu)
Gatunek akcja, fantasy, przygodowy, komedia
Manga
Autor Eiichirō Oda
Wydawca Jump Comics
Polski wydawca Japonica Polonica Fantastica
Odbiorcy shōnen
Drukowana w Shūkan Shōnen Jump
Wydawana 19 lipca 1997nadal
Liczba tomów 87
Telewizyjny serial anime
Reżyser Kōnosuke Uda
Studio Toei Animation
Stacja telewizyjna Japonia Fuji TV
Premierowa emisja 20 października 1999nadal
OVA
Defeat Him! The Pirate Ganzak
Reżyser Gorō Taniguchi
Studio Production I.G
Liczba odcinków 4
Data wydania 26 lipca 1998

21 września 2008 30 kwietnia 2010

2 lipca 2016
Filmy
 • One Piece: The Movie (2000)
 • Clockwork Island Adventure (2001)
 • Chopper's Kingdom on the Island of Strange Animals (2002)
 • Dead End Adventure (2003)
 • Curse of the Sacred Sword (2004)
 • Baron Omatsuri and the Secret Island (2005)
 • Karakuri Castle's Mecha Giant Soldier (2006)
 • Episode of Alabasta: Princess of the Desert and the Pirates (2007)
 • Episode of Chopper: Bloom in the Winter, Miracle Sakura (2008)
 • One Piece: Strong World (12.12.2009)
Cosplay na Pyrkonie 2014

One Piece (jap. ワンピース Wan Pīsu?)manga i anime stworzone przez Eiichirō Odę. One Piece opowiada o przygodach pirackiej załogi Słomianego Kapelusza (Mugiwara no Ichimi), której kapitanem jest Monkey D. Luffy. Jego największym marzeniem jest odnalezienie najwspanialszego skarbu na świecie, One Piece, oraz stanie się Królem Piratów. Historia rozpoczyna się od zjedzenia (przez zabawny dość przypadek) przez Luffiego diabelskiego owocu Gomu Gomu no Mi, który zmienia jego ciało w gumę.

Pierwszy rozdział mangi pojawił się w grudniu 1997 r. w Shūkan Shōnen Jump, a w roku 1999 pojawił się pierwszy odcinek serii wyprodukowany przez Toei Animation. Początkowo Eiichiro Oda planował, że seria One Piece będzie trwać 5 lat i miał zaplanowane zakończenie, mimo to seria trwa nadal, fabuła pogłębia się, a jej popularność ciągle rośnie.

Manga[edytuj]

Pierwszy tom One Piece został opublikowany w grudniu 1997 r. One Piece jest najpopularniejszą mangą, które obecnie są wydawane. Rozdziały mangi ukazują się w magazynie Shūkan Shōnen Jump. Do 1 grudnia 2015 r. opublikowanych zostało ponad 808 rozdziałów.

Anime[edytuj]

W roku 1998 pojawił się jeden odcinek OAV wyprodukowany przez studio Production I.G. Pierwszy odcinek serii telewizyjnej One Piece pojawił się 20 października 1999 r., a do 15 października 2017 r. zostało wyemitowanych 809 odcinków. Od 2007 roku anime jest transmitowane w standardzie HDTV.

Bohaterowie[edytuj]

Główni[edytuj]

 • Monkey D. Luffy – Kapitan załogi Słomianego Kapelusza. Posiada moc owocu Gomu Gomu, dzięki czemu może rozciągać swoje ciało niczym guma. Jest bardzo silny, uparty i zawzięty. Szybko jedna sobie przyjaciół oraz łatwo denerwuje swoich przeciwników. Człowiek bardzo otwarty, zawsze głodny, ale za to jest idealnym kapitanem. Ma zamiar zostać Królem Piratów. Na głowie nosi swój znak rozpoznawczy - słomkowy kapelusz, który dostał od Shanksa, kiedy był małym chłopcem i małą bliznę pod lewym okiem. Za głowę Luffy'ego wyznaczono nagrody w wysokości: 30 mln Beli po sadze East Blue, 100 mln Beli po sadze Baroque Works i 300 mln Beli po sadze Enies Lobby. Po Bitwie w Marineford wynosi 400 mln Beli. Po sadze Dressrosa, ponownie została podwyższona, tym razem do kwoty 500 mln Beli. Jego ojcem jest Monkey D. Dragon (najbardziej poszukiwana osoba w świecie One Piece), dziadkiem Monkey D. Garp (bohater marynarki, zasłynął ze złapania króla piratów), a przyszywanym bratem Portagas D. Ace. Od urodzenia posiada Królewskie Haki, które pozwala mu na pokonanie słabszych przeciwników samą siłą woli.
 • Roronoa Zoro – Jako pierwszy przyłącza się do Luffy'ego, który uratował go przed śmiercią z rąk kapitana marynarki Morgana. Jest bardzo lojalny względem swojego kapitana; gotów był poświęcić swoje życie, aby uratować go przed jednym z Shichibukai. W walce używa techniki trzech mieczy samurajskich, którą określa mianem Santouryuu. Z czasem jednak umie korzystać z Ichtouryuu oraz Nitouryuu (styl 1 miecza i styl 2 mieczy). W niezwykły sposób potrafi mówić z mieczem w ustach, co według autora wynika z jego siły ducha. Jest szybki i zdeterminowany, ale ma niebywale słaby zmysł orientacji w terenie. Często śpi, a na różnego typu zabawach dużo pije, jednak nigdy się nie upija . Zoro chce zostać najlepszym szermierzem na świecie, co łączy się prawdopodobnie z pokonaniem jednego z Shichibukai, Mihawka. Korzysta on z najlepszych mieczy na początku z Oowaza Mono później ma Sandai Kitetsu i Yubashiri jednak Yubashiri rdzewieje w sadze Brook'a zdobywa miecz który jest legendarny i równie ostry co Yubashiri. Za głowę Zoro wyznaczono nagrodę 60 mln Beli po sadze Alabasty za pokonanie jednego z członków Baroque Works - Mr. 1 Daz Bones (który był warty 51 mln beli), a następnie nagrodę w wysokości 120 mln Beli po sadze Enies Lobby. Po incydencie na Dressrosa podniesiono nagrodę do 320 mln Beli.
 • Nami – jako druga dołączyła do załogi Słomkowego Kapelusza, jednak niektórzy uznają, że dołączyła do nich nie na stałe jako 2 osoba. Uważa się za najlepszą nawigatorkę i rysowniczkę map, na jaką mógł trafić Luffy i tak też jest w rzeczywistości. Na początku w walce korzystała jedynie z drewnianego kija, jednak podczas sagi Alabasta Usopp skonstruował dla niej "Clima Tact", broń która umożliwia kontrolowanie pogody i wykorzystywanie tego w walce. W dalszym ciągu historii Usopp ulepszył to za pomocą Diali na "Perfect Clima Tact". Jej marzeniem jest narysowanie mapy całego świata. Wielokrotnie pokazywała klasę i swoje umiejętności, jednak prawdopodobnie jest drugim najsłabszym członkiem (tuż przed Usoppem) z całej załogi, co nadrabia swoją inteligencją. W czasie sagi z Don Kriegem zabrała złoto i statek, na którym odpłynęła na swoją rodzinną wyspę Cocoyashi Village. Luffy, Usopp, Zoro i Sanji znaleźli ją na wyspie rządzonej przez tyrana Arlonga, ryboluda. Jej przybrana matka zginęła z rąk owego tyrana. Nami zawarła z nim umowę, w której ustalili, że wykupi tę wyspę od niego za 100 milionów Beli. Luffy, pokonawszy Arlonga, uwolnił Nami od jego wpływów i dzięki temu pozyskał jedną z najbardziej wyrazistych postaci w całej serii. Po sadze Enies Lobby nagroda za jej złapanie wyniosła 16 mln Beli. Warto dodać, że jako jedyna z załogi nie była z tego powodu zadowolona wręcz przeciwnie była strasznie zdenerwowana.
 • Usopp – Do załogi dołączył jako trzeci. Jest tchórzliwym kłamcą, ale w ekstremalnych sytuacjach staje się dzielny. Marzy, aby zostać dzielnym wojownikiem mórz, jego ojciec Yasopp był w tej samej załodze co Shanks i był świetnym strzelcem.Po sadze Little Garden jego kolejnym marzeniem stało się odwiedzenie Elbafu - wyspy olbrzymów. Usopp często opowiada niestworzone historie o swoich rzekomych przygodach i wyczynach, w które wierzy jedynie Chopper oraz Luffy. Posiada średni talent do majsterkowania, co udowodnił tworząc broń Nami "Clima Tact" oraz swoją własną broń - "Kabuto". Przed dołączeniem Franky'ego do załogi pełnił nieoficjalnie rolę szkutnika w której był beznadziejny. Usopp nie ma nadzwyczajnej siły, ale za to jest doskonałym snajperem. Jest też szybki kiedy chodzi o ucieczkę jest w niej mistrzem . W walce oprócz strzałów rozmaitymi pociskami korzysta z różnych, skonstruowanych przez siebie urządzeń oraz z oszustw - na przykład wywoływaniem przerażenia u przeciwnika poprzez podniesienie 5 kilogramowego młota z oznaczeniem "5 ton" lub mówieniem że "Ma w swoich szeregach 8000 żołnierzy i jest najtwardszy w załodze" . Usopp wydaje się być też bardzo wytrzymały - mimo bardzo poważnych obrażeń, zawsze po krótkim czasie dochodził do siebie. Przez pewien czas ukrywał się w przebraniu Sogekinga. Po sadze Enies Lobby za głowę Sogekinga (Usoppa) wyznaczono nagrodę w wysokości 30 mln Beli, a po wydarzeniach na Dressrosa w dość zabawnych i nieoczekiwanych okolicznościach nagroda została podniesiona do 200 mln Beli.
 • Sanji – Jako czwarty z kolei dołączył do załogi Luffy'ego. Marzeniem Sanjiego jest odnalezienie All Blue, legendarnego morza, w którym żyją ryby z wszystkich oceanów. Jest on wspaniałym kucharzem i wojownikiem. Walczy wyłącznie nogami, aby nie zranić rąk, bez których trudno by było mu gotować. Jego nauczycielem w gotowaniu i walce był Czerwononogi Zeff kucharz-pirat. Sanji prawie bez przerwy pali, a poza tym jest niesłychanym kobieciarzem. Jego światopogląd nie pozwala uderzyć mu kobiety, co raz nieomal przypłacił życiem, nie mogąc walczyć z Kalifą. Z całej załogi jedynie Zoro nie przypadł do gustu Sanjiemu, którego nazywa "marimo" lub glonową głową, z powodu jego zielonych włosów. Lecz jeśli zajdzie taka potrzeba Sanji i Zoro umią stworzyć zgrany i silny duet. Po sadze Enies Lobby jego głowa była warta 77 mln Beli, lecz Sanji był zrozpaczony z powodu jego niekorzystnego "zdjęcia" na liście gończym. Wydarzenia na Dressrosa spowodowały podniesienie nagrody (za Sanjiego) do 177 mln Beli, pod warunkiem że zostanie przyprowadzony żywy.
 • Tony Tony Chopper – Chopper dołączył do załogi Słomkowego Kapelusza jako piąty (poznany w 84 odcinku anime). Chopper jest reniferem, zjadł Diabelski Owoc Hito Hito, który nadał mu cechy człowieka (m.in. możliwość mówienia i poruszania się na 2 nogach). Jest wybitnym lekarzem. Bardzo tchórzliwy, potrafi jednak walczyć przyparty do muru. W walce korzysta z możliwości swojego diabelskiego owocu, wzmocnionego stworzoną przez niego pigułką "Rumble ball". Umożliwia mu ona transformację w siedem różnych form(osiem po dwuletniej przerwie), łączących cechy renifera i człowieka. Po zjedzeniu trzech "Rumble Ball"(jednej po 2 letniej przerwie) Chopper zmienia się w bestię(nazywaną Monster Point) niszczącą wszystko na swojej drodze, atakującą zarówno przyjaciół, jak i wrogów. Jego pierwszym nauczycielem życia i przyjacielem był Dr. Hiluluk (zmarł), drugą nauczycielką była Dr. Kureha. Pragnie wynaleźć panaceum, które uleczy wszystkie choroby świata. Za jego głowę wyznaczono 50 Beli po sadze CP9. Gdy zobaczył swój list gończy, był bardzo zawiedziony, ponieważ bardzo się starał pomóc swoim kompanom, a został uznany za maskotkę.
 • Nico Robin – Przyłączyła się do załogi Słomkowego Kapelusza jako szósta, w 130 odcinku (pokazana po raz pierwszy w trakcie serii Whiskey Peak (saga Baroque Works), w odcinku 67, jako współpracowniczka Crocodile'a). Nico Robin jest ostatnim ocalałym archeologiem z wyspy Ohara. Jej rodzinna wyspa została zaatakowana przez marynarkę, ponieważ Światowy Rząd obawiał się, że archeolodzy z Ohary odczytają Poneglifa, na których są zapisane informacje, jak stworzyć straszliwe bronie (np. Pluton, Posejdon) i informacje o "pustym wieku" (biała karta historii w świecie One Piece). Pragnieniem Robin jest odnalezienie Rio Poneglif, na którym wygrawerowano wymazane dzieje ludzkości. Posiada również moce diabelskiego owocu Hana Hana. Po ucieczce z wyspy Ohara nagroda za jej złapanie wynosiła 79 mln Beli, po sadze Enies Lobby równe 80 mln Beli.
 • Franky – Dołączył jako siódmy członek Słomianego Kapelusza.Po raz pierwszy pojawia się w 233 odcinku anime. Jest cyborgiem i wyśmienitym szkutnikiem. Posiada pokaźny arsenał broni, znajdujących się w jego własnym ciele. Może w sposób mechaniczny zmieniać się w coś w rodzaju centaura. Owe bronie napędzane są colą, którą Franky umieszcza w lodówce, znajdującej się w miejscu żołądka. Został uderzony z siłą tak wielką, że, aby przeżyć, samodzielnie przebudował ciało w mechanizm bojowy. Nie mógł jednak opancerzyć pleców, bo tam nie dosięgał, wiec są jego jedynym słabym punktem. Franky naprawdę nazywa się Cutty Flam. Rzemiosła uczył go jego nauczyciel, Tom. Po wywiezieniu Toma na Enies Lobby poprzysiągł, iż nigdy nie zbuduje więcej żadnego statku. Lecz po odbiciu Nico Robin z Enies Lobby i utracie statku przez Słomkowych Kapeluszy zobowiązał się zbudować im nowy statek. Jego marzeniem jest zbudowanie statku marzeń, a stworzenie statku Thousand Sunny jest pierwszym i najważniejszym krokiem w spełnieniu tego marzenia. Po sadze Enies Lobby za jego głowę wyznaczono nagrodę w wysokości 44 mln Beli.Jest on bardzo uczuciowym mężczyzną. Bardzo często się wzrusza, co z kolei doprowadza go do płaczu. Zauważyć to możemy chociażby poprzez jego reakcje, gdy dowiedział się, że aby go uratować, do Enies Lobby, przybyła cała jego „rodzina”. Franky od dziecka lubił majstrować przy statkach i tym podobnych. Jest wspaniałym cieślą, a jego statki zawsze są obsiane różnorakimi bajerami. Przed zbudowaniem dla słomianych „Thousand Sunny”, budował mini statki i oznaczał je napisem „Battle Franky” oraz numerkiem. Doskonale zna on budowę wszelakich statków oraz gatunki drzew dzięki którym można je wzmocnić. Franky’iego możemy więc określić zarówno jako silnego wojownika jak i wybitnego cieśle, potrafiącego naprawić praktycznie każdą usterkę.
 • Brook – Brook jest ósmą osobą, która dołączyła do załogi Słomianego Kapelusza(odcinek 337). Pełni w niej funkcje muzykanta. Mimo że uważa się za dżentelmena, często zachowuje się bardzo nieprzyzwoicie, na przykład prosząc kobiety o pokazanie swoich majteczek czy też bekając przy posiłku. Pierwotnie był członkiem załogi Piratów Rumbara - muzyków, wraz z którymi wypłynął na Grand Line ponad 50 lat temu. Posiada moc diabelskiego owocu Yomi Yomi, który umożliwia właścicielowi powrót jego duszy do ciała po śmierci. Dzięki temu został jedynym, który przeżył wyprawę swojej załogi. Kiedy jego dusza powróciła do ciała, zastała jednak już tylko kości, przez co Brook ma postać szkieletu, co jest często obiektem żartów z jego własnej strony. Jest mocno związany z wielorybem Laboonem, który czeka na niego u wejścia na Grand Line. Posiada on również list gończy, a nagroda za jego głowę wynosi 33 mln Beli.

Yonkou[edytuj]

Czwórka najważniejszych piratów, którzy władają Nowym Światem.

 • Shanks "Czerwonowłosy" – Czerwonowłosy Shanks był najlepszym przyjacielem Luffiego z dzieciństwa i to dzięki Shanksowi Luffy został piratem. Należy on do wielkiej czwórki piratów rządzących Grand Line zwanej Yonkou (czterej królowie), (Shichibukai zostało powołane, aby nie dopuścić do wojny między nimi). Stracił lewą rękę ratując Luffiego przed morskim potworem (Sea King), a blizny na oku zdobył walcząc z Czarnobrodym. Był on kiedyś w załodze Gol D. Rogera i przyjaźnił się z Buggym. Z Mihawkiem zawsze rywalizował w szermierce. Jak wiadomo, Shanks nie posiada mocy owocu lecz używa Haki najsilniejszego w świecie One Piece (Pierwszy raz użył chroniąc Luffiego)
 • Edward Newgate "Białobrody" – Podobnie jak Shanks należy do Yonkou. Jest on jedynym człowiekiem, który przeżył walkę z królem piratów - Gol D. Rogerem, przez co jest obecnie uważany za najsilniejszego pirata świata One Piece. Do jego załogi należy między innym Ace - brat Luffiego. Zjadł owoc Gura-Gura i jest człowiekiem-trzęsieniem ziemi. Zginął podczas odbicia Ace'a w Bazie Głównej Marine. Jego miejsce zajął Czarnobrody, który zrezygnował z tytułu Shichibukai.
 • Charlote Linlin "Big Mom" – Eustass Kid wspomniał o niej pod koniec walk Białobrodego z Marynarką. Wiemy jeszcze, że przejęła ochronę wyspy rybo-ludzi, gdy zginął Białobrody. Luffy wypowiedział jej wojnę, podczas pobierania przez jej załogę haraczu z wyspy ryboludzi w wysokości 10 ton słodyczy, które, jak jej powiedział, zjadł sam.
 • Kaido "Stu Bestii" – Wiemy tylko tyle że wybił całą załogę Gecko Morii i jest jego wrogiem numer jeden. Podczas sagi Impel Down dowiadujemy się, że walczył z innym Yonkou - Shanksem. Podczas wydarzeń rozgrywających się na wyspie Punk Hazard dowiadujemy się że jest on głównym celem jednego z Shichibukai Trafalgara Lawa.
 • Marshall D. Teach "Czarnobrody" – Po wojnie w Marineford, Czarnobrody przejął moc owocu Białobrodego, Gura-Gura. Po dwuletnim przeskoku dowiadujemy się, że Czarnobrody wessał wiele owoców, a nawet "wszczepia" je w swoich kamratów. Przez to ludzie zaczęli nazywać go Imperatorem, zajmującym miejsce Białobrodego.

Shichibukai[edytuj]

Shichibukai to siedmiu piratów, pracujących dla światowego rządu. Większość z nich nie lubi ani nie szanuje światowego rządu, ale w zamian za pomoc są bezkarni oraz marynarka ich nie ściga. Należą do jednej z Trzech Wielkich Sił i powstali po to, żeby powstrzymywać Yonkou. Shichibukai oznacza dosłownie "siedem uzbrojonych mórz". Do Shichibukai należą:

 • Barthomelew Kuma "Tyran" – Kuma jest zawsze spokojny i opanowany. Podobnie jak Franky jest cyborgiem, "ludzką bronią" stworzoną i udoskonaloną przez światowy rząd. Do tego posiada moce owocu Nikyu-Nikyu (łapka-łapka), dzięki którym może za pomocą dłoni wszystko odbijać, wszystko ze wszystkiego wypychać, odrzucić itp. Jest lojalny światowemu rządowi i w zamian za status Shichibukai wypełnia niemal każdy ich rozkaz. Jest też człowiekiem honorowym i niezwykle silnym. Poprzednia nagroda za głowę to 296 mln Beli. Był kiedyś członkiem rewolucjonistów i pracował dla Monkey D. Dragona, jednak wątek ten nie został jeszcze wyjaśniony.
 • Dracule Mihawk "Jastrzębiooki" – Mihawk nie ma załogi i zawsze pływa maleńkim, jednoosobowym stateczkiem. Jest najlepszym szermierzem na świecie, a także przyjacielem Rudowłosego Shanksa. Podczas walki używa dwuręcznego miecza zwanego Yoru - jest to najpotężniejszy miecz na świecie. Mihawk jest opanowany, dumny i przede wszystkim uczciwy. Pokonał on Zoro i nawet Luffy w akcie MarineFord uciekał przed nim
 • Hancock Boa "Cesarzowa Piratów" – "Cesarzowa" Hancock pochodzi z wyspy kobiet - Amazon Lily położonej na Calm Belt. Jest najpiękniejszą kobietą świata One Piece. W przeszłości była niewolnicą Tenryuubito i została zmuszona do zjedzenia owocu Mero-Mero. Jest kapitanem załogi pirackiej Kuja. We wszystkich mężczyznach widzi wrogów i nimi gardzi. Wyjątkiem jest Luffy, w którym się zakochuje, o czym nie ma on najmniejszego pojęcia. Pomaga mu się dostać do Impel Down.
 • Gecko Moria – Moria posiada moc owocu Kage-Kage, co umożliwia mu panowanie nad cieniami. Wyglądem przypomina pięciometrową gruszkę, ma na szyi i czole duże szwy, małe rogi po bokach głowy, szarą skórę oraz króciutkie nogi z ogromnymi stopami. Jest leniwy, cierpliwy, ma chorobliwe poczucie humoru oraz jest bardzo inteligentny. Posiadał statek, a właściwie pływająca wyspę zwaną "Thriller Bark", która zawsze poruszała się w tak zwanym Trójkącie Floriańskim. Ma pod rozkazami około tysiąc zombie, oraz trzech ludzi: Peronę, dziewczynę od duchów, Absaloma - zboczonego, zmutowanego człowieka posiadający moc owocu Suke Suke (niewidzialność) i doktora Hogbacka. Hogback, idol Choppera, jest najlepszym chirurgiem na świecie, on robi Morii "pojemniki" na cienie z ludzkich(niekoniecznie) zwłok. Później Moria kradnie cienie i wciska je do zwłok, robiąc przy tym nowe zombie. Zazwyczaj zombie walczą za niego, a jeśli zostaną pokonane, to jego cień powraca do pierwotnego właściciela. Jest beztroski, niczym się nie przejmuje i wszystko ignoruje. Nagroda za głowę wynosiła 320 mln beli. Zaginął podczas Wielkiej Wojny.
 • Marshall D. Teach "Czarnobrody" – Zwany Czarnobrodym Teach został Shichibukai po pokonaniu Ace'a Płonąca Pięść. Ma małą załogę, ale za to bardzo silną. Należał do załogi Białobrodego i był pod rozkazami Ace'a, ale zabił swojego przyjaciela za owoc Yami Yami(ciemność). Chociaż jest to typ Logia doznaje on wszelkich obrażeń fizycznych, ale w zamian za to może pozbawić inną osobę mocy owocu. Jak sam twierdzi może jeszcze kontrolować grawitację a także może wszystko wchłonąć. Jest wiecznie roześmiany, ale także bezwzględny i okrutny, a jego marzeniem jest zostać królem piratów. Podczas wojny o uwolnienie Ace'a Czarnobrody zaatakował rządowe więzienie Impel Down, gdzie powiększył swoją załogę o kilku piratów z wyrobioną, straszną marką w Nowym Świecie. Zdążył jednak wrócić na pole walki przed zakończeniem wojny, gdzie w tajemniczy sposób przejmuje owoc Białobrodego, którego wcześniej zabija. Sprawia to, że Czarnobrody staje się jedynym człowiekiem posiadającym moc dwóch owoców. Posiadając tak destrukcyjną siłę rezygnuje z statusu Shichibukai. Również, z powodu zdobycia przez niego mocy swojego dawnego kapitana, zostaje uznany przez ludzi za nowego Yonkou.
 • Donquixote Doflamingo "Niebiański Demon" – Posiada moc diabelskiego owocu Ito-Ito, dzięki któremu może kontrolować ciała innych ludzi poruszając palcami używając coś na wzór niewidzialnych nici. Nie boi się niczego, jest arogancki, zuchwały i pewny siebie. Jest też okrutny i bawi go cierpienie innych. Ma dużą załogę i wielu jej przedstawicieli w różnych zakątkach świata, jego najbliżsi towarzysze mieszkają razem z nim na wyspie Dressrosa w Nowym Świecie (Doflamingo jest królem tej wyspy). Należy też do Światowej Szlachty, choć nie mieszka ta gdzie oni i nie ma typowego dla nich stylu ubioru. Wierzy w tak zwaną "Nową Erę", gdzie marzenia są oznaką słabości a przeżyją tylko ludzie marzeń nieposiadający. Sytuacja na świecie zdaje się go zupełnie nie obchodzić. Nagroda za jego głowę wynosiła 340 mln beli. Prowadzi interesy z Caesarem Clownem, który wytwarza dla niego SAD, dzięki któremu możliwa jest produkcja syntetycznych zoanów.
 • Jinbei "Rycerz Morza" – Jinbe jest ryboludem, człowiekiem rekinem. W wodzie jest 2 razy silniejszy niż na lądzie i jako jeden z nielicznych umie rozmawiać z innymi zwierzętami morskimi. To spokojny, opanowany i cierpliwy mężczyzna, przy tym niezwykle silny i świetnie wyćwiczony. Odmówił walki z Białobrodym przed egzekucją Ace'a przez co utracił, a właściwie zrezygnował ze statusu Shichibukai.

Nagroda za głowę 250 mln beli.

 • Clown Buggy – W nowych rozdziałach mangi, dawny oponent Luffyego, został nominowany do statusu Shichibukai, gdyż po wypadkach w Marineford, został uznany za liczącą się siłe. Jego cechy rozpoznawcze, to m.in. czerwony nos jak u klauna, i krzykliwe ubranie, oraz kapitańska czapka. Łączy w sobie cechy sterotypu pirata i clowna. Zjadł owoc Bara-Bara, który powoduje że rozdziela swoje ciało, przez co jest odporny na cięcia i może unikać ataków przez rozdzielenie swojego ciała. Nagroda za głowę 16 mln. beli
 • Trafalgar D. Water Law "Chirurg Śmierci" – Jak się okazuje, jednym z nowych Shichibukai, jest jeden z najgorszego pokolenia (piraci którzy są nimi mniej niż 2 lata i mają 100mln+ za nagrodę wszyscy zebrali się na Archipelago Saboady należeli do nich Luffy i Zoro), Trafalgar Law, który swoją pozycje zdobył ponoć, wysyłając 100 serc żywych piratów do rządu. Jego owoc to Ope-ope który pozwala mu dzielić wszystko w danym obszarze na kawałki, i przemieszczać, w dowolny sposób, z prędkością natychmiastową(co pozwala mu m.in. na teleportacje w niewielkim obszarze, wyjęcie komuś serca, bez zabijania go(co pozwala mu na szantażowanie takich osób), i wiele innych rzeczy. Jest on lekarzem, i potrafi wyleczyć bardzo ciężkie rany.

Diabelskie Owoce[edytuj]

Nie wiadomo skąd pochodzą ani jak powstają. Diabelskie Owoce są wyjątkowe, niezwykle cenne, i powszechnie pożądane dlatego, że człowiek (albo zwierzę, a nawet broń), które zje owoc dostaje zazwyczaj jakąś moc, ale za to traci umiejętność pływania. Diabelskie owoce dzielą się na trzy rodzaje: Logię, Zoan oraz Paramecia. Logia daje użytkownikowi moce natury takie jak światło, ciemność albo lód. Zoan pozwala się zmienić w inne zwierzę. Zazwyczaj użytkownicy mogą posiadać trzy postacie: swoją własną, pośrednią między dwoma gatunkami oraz postać danego zwierzęcia. Z kolei Paramecia nie ma określonej formy mocy; np. owoc Bara-Bara powoduje, że użytkownik staje się całkowicie niepodatny na cięcia, a Gomu-Gomu robi z ciała użytkownika gumę. Na Grand Line pojawiła się też nowa technika pozwalająca nadać moc owocu przedmiotom. Ponadto istnieje legenda mówiąca, że moc owoców pochodzi od zamieszkujących je demonów. Zjedzenie dwóch owoców zazwyczaj kończy się śmiercią, ponieważ rzekomo demony owoców zamieszkujące ciało zaczynają między sobą walczyć, co doprowadza do rozerwania użytkownika na strzępy.

Statki załogi Słomianego Kapelusza[edytuj]

Going Merry widok z boku, Tokio 2003

Going Merry[edytuj]

Był pierwszym statkiem Piratów Słomianego Kapelusza. Podarowała im go Kaya, przyjaciółka Usoppa. Going Merry jest karawelą. Najbardziej przywiązany do niego był Usopp. Pierwszy raz w anime był widziany w 17 odcinku, a mandze w 41 rozdziale. Rozstali się z nim w 312 odcinku anime, a w mandze w 430 rozdziale.

Thousand Sunny[edytuj]

Replika statku "Thousand Sunny"

Jest drugim statkiem Słomianych Kapeluszy. Za jego projekt i budowę odpowiedzialni są głównie Franky i Iceburg, lecz przy jego budowie pomagali również cieśle z Galley-La i Yokozuna. Thousand Sunny jest dwa razy większy od Going Merry, ma więcej zastosowań niż zwyczajny statek. Pierwszy raz można go zobaczyć w 319 odcinku anime, a w mandze w 436 rozdziale.

Budowa świata[edytuj]

Świat One Piece w większości pokryty jest oceanem. Z północy na południe dzieli go wąski kontynent Red line, natomiast z wschodu na zachód pas morza zwany Grand Line. Obie te struktury dzielą ocean na cztery części - East Blue, West Blue, North Blue, South Blue. Grand Line oddzielają od reszty świata pasy Calm Belt.

Grand line[edytuj]

Aby dostać się na Grand Line trzeba przepłynąć przez Reverse mountain - góra na Red Line, przy której spotykają się prądy morskie z wszystkich czterech oceanów. Statek musi wpłynąć do jednej z rzek (jedna dla każdego oceanu) które wpływają po zboczu góry (jest to możliwe dzięki silnym prądom morskim) i trafić w przejście do Grand Line. Jest to bardzo niebezpieczna przeprawa i wiele statków tonie podczas wpływania na Grand Line. Na Grand Line niemożliwa jest normalna nawigacja, z powodu silnego pola magnetycznego wytwarzanego przez bogate w minerały wyspy. Dlatego też stosuje się specjalne urządzenia Log Pose które po okresie adaptacji do pola magnetycznego danej wyspy wskazują drogę do następnej (czasy adaptacji wahają się od kilku godzin do kilku lat). Istnieją też Ethernal Pose które zawsze wskazują kierunek danej wyspy. Przy wejściu na Grand Line załogi mogą wybrać jedną z siedmiu dróg które zaprowadzą je w końcu do drugiego punktu, w którym Grand Line styka się z Red Line. Aby przekroczyć Red Line i kontynuować podróż do drugiej części Grand Line, New World, można przejść przez stolicę rządu światowego Mariejois (co wiąże się z porzuceniem statku) lub tez skorzystać z przejścia pod Red Line położonego przy wyspie rybo-ludzi, 10.000 metrów pod powierzchnią morza. Ta opcja wybierana jest przez większość piratów, którzy nie mogliby bezpiecznie przedostać się przez Mariejois. W pobliżu Mariejois mieści się archipelag Saboady (który nie jest zbudowany z wysp a z korzeni ogromnych drzew zakotwiczonych w dnie oceanu). Tam też można zaopatrzyć statek w specjalną osłonę która umożliwi mu podmorską przeprawę.

Calm Belt[edytuj]

Calm belt to dwa pasy które z obydwu stron otaczają Grand Line. Skutecznie odgradzają Grand Line od reszty oceanów, przez to że na ich obszarze nie występują wiatry ani prądy morskie, co uniemożliwia normalną podróż, oraz przez to ze na ich obszarze znajduje się gniazdo potworów morskich znanych Królów Mórz . Marines opracowali jednak sposób na bezpieczną przeprawę przez Calm Belt - dzięki wyłożeniu dna okrętu kairouseki (kamień morski) bestie żyjące na Grand Line nie wyczuwają okrętu, co pozwala na bezpieczną przeprawę. Na Calm Belt, w pobliżu Mariejois znajduje się największe więzienie świata, Impel Down oraz rodzinna wyspa jednej z Shichibukai, Amazon Lily.

Sky Ocean[edytuj]

10000 metrów nad poziomem morza znajdują się też nieznany większości ludzi Sky Ocean - ocean utworzony z chmur. Nie są to jednak zwykłe chmury - powstały w wyniku erupcji wulkanicznych które wystrzeliły do atmosfery cząsteczki Kairouseki (kamienia morskiego). W zależności od gęstości pary, która reagowała z Kairouseki wytworzyły się morskie chmury lub lądowe chmury. Sky ocean ma dwa poziomy - White Sea i położony 3000 metrów nad nim White White Sea. Połączone są one Milky Roads, "rzekami" z chmur. Jedną z dróg dostania się do Sky sea jest użycie Knock Up Stream - prądu morskiego który co pewien czas wystrzeliwuje wysoko w niebo strumień wody. Można go użyć do wystrzelania statku na Sky Sea. Aby opuścić Sky Sea, należy udać się do miejsca zwanego Clouds End i użyć balonowej ośmiornicy, która powoli opuści statek na powierzchnię zwykłego morza.

Muzyka[edytuj]

Otwarcia
 1. We Are! - Hiroshi Kitadani (odcinki 1-47)
 2. Believe - Folder5 (odcinki 48-116)
 3. Hikari e - Babystars - (odcinki 117-168)
 4. Bon Voyage! - Bon-Bon Blanco (odcinki 169-206)
 5. Kokoro no Chizu - Boystyle (odcinki 207-263)
 6. Brand New World - D-51 (odcinki 264-278)
 7. We Are - Straw Hat Pirates (odcinki 279-283)
 8. Crazy Rainbow - Tackey & Tsubasa (odcinki 284-325)
 9. Jungle P - 5050 (odcinki 326-372)
 10. We Are! - Tōhōshinki (odcinki 373-394)
 11. Share the World - Tōhōshinki (odcinki 395-425)
 12. Kaze o sagashite - Mari Yaguchi (odciniki 426-458)
 13. One Day - The Rootless (odcinki 459-492)
 14. Fight Together - Namie Amuro (odcinki 493-516)
 15. We Go! - Hiroshi Kitadani (odcinki 517-590)
 16. Hands Up! - Kōta Shinzato (odcinki 591-628)
 17. Wake Up! - AAA (wersja pierwsza: odcinki 629-662, wersja druga: odcinki 663-686)
 18. Hard Knock Days - Generations from Exile Tribe (odcinki 687-746)
 19. We Can! - Hiroshi Kitadani (odcinki 747-806)
 20. Hope - Namie Amuro (odcinki 807-?)
Zakończenia
 1. Memories - Maki Otsuki (odcinki 1-30)
 2. Run Run Run - Maki Otsuki (odcinki 31-63)
 3. Watashi ga iru Yo - Tomato Cube (odcinki 64-73)
 4. Sōchi no suke - Suitei Shōjo (odcinki 74-81)
 5. Before Dawn - AI-SACHI (odcinki 82-94)
 6. Fish - The Kaleidoscope (odcinki 95-106)
 7. Glory ~Kimi ga iru Kara~ - Takako Uehara (odcinki 107-116)
 8. Shining Ray - Janne Da Arc (odcinki 117-132)
 9. Free Will - Ruppina (odcinki 133-155)
 10. Faith - Ruppina (odcinki 156-168)
 11. A to Z - ZZ (odcinki 169-181)
 12. Tsuki to Taiyō - Shela (odcinki 182-195)
 13. Dreamship - Aiko Ikuta (odcinki 196-206)
 14. Mirai Kōkai - Tackey & Tsubasa (odcinki 207-230)
 15. Eternal Pose - Asia Engineer (odcinki 231-245)
 16. Dear Friends - Triplane (odcinki 246-255)
 17. Asu wa Kurukara - Tōhōshinki (odcinki 256-263)
 18. Adventure World - Delicatessen (odcinki 264-278)

Od odcinka 279 zrezygnowano z zakończeń na rzecz wydłużenia otwarcia (około 2:30 minut). Innym powodem jest również to, że cała lista płac mieści się w owym przedłużonym otwarciu.

Ciekawostki[edytuj]

 • Z okazji rocznicy utworzenia One Piece w Tokio zbudowano replikę statku Going Merry w skali 1:1.
 • One Piece miało trwać 5 lat, jednak ze względu na olbrzymią popularność anime wciąż jest emitowane.
 • Piracki Szczyt (Pirates Summit), o którym mówił Luffy'emu Ace, jest tak naprawdę błędem w tłumaczeniu, w wielu przekładach. Portogasowi chodziło o "szczyt", czyli że "spotkamy się jak będziesz elitą". Natomiast wiele osób miało nadzieję, ze dojdzie do "Szczytu", czyli zgrupowania najsilniejszych piratów, na które mieli trafić Ace i Luffy.

Odbiór[edytuj]

 • Manga została określona najlepiej sprzedającą się serią roku 2011[1] oraz 2012[2] przez oricon.co.jp.

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]