Przejdź do zawartości

Arts and Crafts Movement

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
„Artichoke” tapeta wykonana przez Johna Henry’ego Dearle dla firmy William Morris & Co., ok. 1897 (Muzeum Wiktorii i Alberta).

Arts and Crafts – ruch artystyczny, zrzeszający malarzy, rzeźbiarzy, architektów i rzemieślników w myśl tworzenia sztuki użytkowej, służącej całemu społeczeństwu.

Został założony w 1888 roku w Anglii, przez Waltera Crane’a i C.R. Ashbee pod przewodnictwem Williama Morrisa. Inspiracją były idee angielskiego pisarza Johna Ruskina, że należy tworzyć sztukę użyteczną i funkcjonalną, jednak nie tracącą swoich estetycznych wartości. Dlatego artyści przeciwstawiali się produkcji mechanicznej, przemysłowej, na rzecz odrodzenia sztuki wykonywanej ręcznie[1].

Początki ruchu wywodzą się od założonego przez Morrisa w 1861 roku firmy Morris & Co, w której działali prerafaelici, tworząc meble, tkaniny, witraże, tapety oraz przedmioty codziennego użytku. Także panujący w architekturze ówczesnej Anglii, tak zwany Domestic Revival (czyli odrodzenie rodzimej sztuki budowania) oraz wzniesiony przez Philipa Webba dom o nazwie Red House, który został zaprojektowany dla Williama Morrisa , zainicjowały i rozszerzyły działalność idei Ruskina na architekturę[2].

Członkowie ruchu Arts & Crafts założyli własną szkołę Guild and School of Handicraft, kształcącą przyszłych artystów-rzemieślników[3], a także własne czasopismo The Hobby Horse, które ukazywało się do 1893 roku[4].

Działalność Arts & Crafts miała ogromny wpływ na sztukę europejską i amerykańską przełomu XIX i XX wieku. Naśladując angielskie ugrupowanie, powstawały liczne warsztaty rzemieślnicze, m.in. The Society of Arts and Crafts (1897) założony w Bostonie, Warsztaty Wiedeńskie (1903) w Austrii, a w Polsce Warsztaty Krakowskie z 1913 roku.

Członkowie ruchu[edytuj | edytuj kod]

Najbardziej znani działacze Arts & Crafts:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Will Jones, Jak czytać nowoczesne budynki : przyspieszony kurs wiedzy o architekturze epoki nowoczesnej, Warszawa: Wydawnictwo Arkady, 2018, s. 20, ISBN 978-83-213-5039-4, OCLC 1051270146 [dostęp 2023-01-17].
  2. Sztuka świata, tom 8, pod red. Anny Lewicko-Morawskiej, Arkady, 2000, s. 303.
  3. N. Pevsner, Pionierzy współczesności. Od Williama Morrisa do Waltera Gropiusa, tłum. Janina Wiercińska, WAiF, 1978, s. 12.
  4. ARTS AND CRAFTS MOVEMENT – Słownik terminów i pojęć – Artinfo.pl.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]