Athlone Town F.C.

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Athlone Town
Bhaile Áth Luain
Pełna nazwa

Athlone Town Association Football Club
Cumann Peile Bhaile Áth Luain

Przydomek

The Town (Miasto)

Data założenia

1887

Liga

League of Ireland First Division

Państwo

 Irlandia

Stadion

Athlone Town Stadium, Athlone

Prezes

John Hayden

Trener

Adrian Carbury

Stroje
domowe
Stroje
wyjazdowe
Strona internetowa

Athlone Town Association Football Club (irl. Cumann Peile Bhaile Áth Luain) – irlandzki klub piłkarski z siedzibą w mieście Athlone.

Osiągnięcia[edytuj | edytuj kod]

Historia[edytuj | edytuj kod]

Athlone Town założony został w 1887 roku, a w pierwszej lidze Irlandii zadebiutował w 1922 roku, w sezonie 1922/23. W swoim pierwszym pierwszoligowym sezonie klub zajął 6 miejsce na 12 drużyn. Pierwszym poważnym sukcesem klubu było zdobycie Pucharu Irlandii w 1924 roku, po pokonaniu w finale zespołu Fordsons F.C. W pierwszej lidze Athlone Town grał do 1928 roku, po czym nastąpiła czterdziestoletnia przerwa. Ponownie w najwyższej lidze Irlandii klub pojawił się w sezonie 1969/70.

Tytuł wicemistrza Irlandii zdobyty w sezonie 1974/75 pozwolił na debiut w europejskich pucharach. W pierwszej rundzie Pucharu UEFA Athlone Town trafił na norweski klub Vålerenga. Po zwycięstwie 3:1 u siebie i remisie 1:1 w Oslo klub awansował do następnej rundy. Kolejnym rywalem był A.C. Milan. Na St. Mel's Park, przy rekordowej publiczności liczącej 9000 widzów, drużyna irlandzka niespodziewanie zremisowała 0:0. Na San Siro było 3:0 dla Milanu i Athlone Town odpadł z turnieju.

Swój pierwszy tytuł mistrza Irlandii Athlone Town zdobył w sezonie 1980/81. W następnym sezonie klub zadebiutował w Pucharze Mistrzów, trafiając w pierwszej rundzie na duński klub Kjøbenhavns Boldklub. Zarówno w Danii, jak i na St. Mel’s Park doszło do remisów, jednak dzięki większej liczbie goli zdobytych na wyjeździe do następnej rundy awansowała drużyna duńska.

W sezonie 1981/82 Athlone Town wygrał drugi raz Puchar Ligi, pokonując w finale Shamrock Rovers. Nie udało się jednak obronić tytułu mistrzowskiego i klub ostatecznie uplasował się na 4 miejscu. Po raz drugi Athlone Town sięgnął po mistrzostwo Irlandii w sezonie 1982/83. Pozwoliło to drugi raz wystąpić w Pucharze Mistrzów, gdzie przeciwnikiem w pierwszej rundzie był mistrz Belgii Standard Liège. U siebie drużyna irlandzka stawiła wyżej notowanemu przeciwnikowi twardy opór, przegrywając ostatecznie 2:3. W Belgii Athlone Town przegrał aż 2:8 i już w pierwszej rundzie pożegnał się z Pucharem Mistrzów. Był to jak dotąd ostatni występ Athlone Town w europejskich pucharach.

W 1985 roku pierwsza liga zwiększona została o 6 klubów, osiągając stan 22 klubów, a następnie podzielona na Premier League i First League. Athlone Town znalazł się w nowej pierwszej lidze, czyli Premier League. W roku 1987 klub zajął ostatnie miejsce i spadł do First League. Po rocznym pobycie w II lidze, dzięki zajęciu pierwszego miejsca Athlone Town powrócił do najwyższej ligi Irlandii. Po kilku latach w I lidze klub w sezonie 1991/92 znów spadł do II ligi.

Do pierwszej ligi Athlone Town powrócił w sezonie 1993/94 dzięki drugiemu miejscu w II lidze za klubem Sligo Rovers. Powrót okazał się krótkotrwały, gdyż klub spadł z ligi już w 1996 roku i do dziś gra w II lidze. Athlone Town bliski był awansu do I ligi w 2001 roku – zabrakło tylko 1 punktu by wyprzedzić Monaghan United.

Athlone Town swoje mecze domowe rozgrywa na oddanym do użytku w 2007 roku stadionie Athlone Town Stadium – pierwszą trybunę oddano do użytku 9 marca, kiedy to Athlone Town rozegrał mecz z klubem Kilkenny City. Przed otwarciem tego obiektu drużyna przez wiele lat występowała na St. Mel's Park.

Piłkarze[edytuj | edytuj kod]

Trenerzy[edytuj | edytuj kod]

Europejskie puchary[edytuj | edytuj kod]

Legenda do wszystkich tabel:

  • Q – runda eliminacyjna, 1/16, 1/8, 1/4, 1/2 – odpowiednia faza rozgrywek, Grupa – runda grupowa, 1r gr – pierwsza runda grupowa, 2r gr – druga runda grupowa, F – finał, R – runda, PO – play-off
  • k. – rzuty karne, los. – losowanie, Dogr. – dogrywka, w. – zasada bramek strzelonych na wyjeździe
Sezon Rozgrywki Runda Przeciwnik Dom Wyjazd Ogólnie
1975/76 Puchar UEFA 1R Norwegia Vålerenga Fotball 3–1 1–1 4–2
2R Włochy A.C. Milan 0–0 0–3 0–3
1981/82 Puchar Europy 1R Dania KB 2–2 1–1 3–3, w.
1983/84 Puchar Europy 1R Belgia Standard Liège 2–3 2–8 4–11

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]