Atlas zbuntowany

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Atlas zbuntowany
Atlas Shrugged
ilustracja
Autor

Ayn Rand

Typ utworu

powieść

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

Stany Zjednoczone

Język

angielski

Data wydania

1957

Wydawca

Random House

Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego

2004

Wydawca

Zysk i S-ka

Przekład

Iwona Michałowska

Atlas zbuntowany (Atlas Shrugged) – powieść Ayn Rand wydana w 1957 roku, prezentująca filozofię obiektywistyczną. Tytuł powieści nawiązuje do postaci Atlasa z mitologii greckiej podtrzymującego sklepienie niebieskie na swoich barkach. Po ukazaniu się, książka spotkała się głównie z negatywnymi recenzjami, jednak pomimo tego zdobyła długotrwałą popularność.

Historia utworu[edytuj | edytuj kod]

Pierwotnie autorka chciała pokazać idee indywidualizmu opisane w utworze Źródło w odniesieniu do polityki i ekonomii. Po rozwinięciu tej myśli autorka postanowiła opisać "strajk umysłu" po to, żeby "pokazać rolę wybitnych jednostek w społeczeństwie".

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Powieść opisuje losy wybitnych jednostek: wynalazców, przedsiębiorców, bankierów, którzy w proteście przeciwko kolejnym regulacjom państwowym, zmierzającym do odebrania im wolności tworzenia oraz praw do swoich dzieł postanawiają dołączyć się do strajku dowodzonego przez Johna Galta. W tym czasie władze państwa, wprowadzające kolejne regulacje, doprowadzają do coraz poważniejszego kryzysu ekonomicznego i społecznego.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]