Atleta (posąg z Efezu)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Atleta
Ilustracja
Autor

nieznany

Data powstania

I wiek

Medium

brąz

Wymiary

ok. 192 cm

Miejsce przechowywania
Lokalizacja

Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu

Atleta – starożytna rzeźba grecka, datowana na I wiek n.e., wykonana w brązie, przedstawiająca Apoksyomenosa oczyszczającego skrobaczkę, znajdująca się w zbiorze antyków Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wykonany w brązie posąg Atlety został w końcu XIX wieku znaleziony w Efezie[1], koło miasta Selçuk w prowincji Izmir w zachodniej Turcji. W 263 roku n.e zostało ono zniszczone przez Gotów, a w 614 roku przez trzęsienie ziemi. Posąg, w postaci kilkuset fragmentów, odkryto w 1896 roku podczas wykopalisk prowadzonych przez młodego archeologa Rudolfa Heberdeya(inne języki) (1864–1936), kierującego ekspedycją austriacką[2]. Znaleziono go w palestrze na terenie gimnazjonu[1].

Opis[edytuj | edytuj kod]

Rzeźba przedstawia nagiego młodego mężczyznę, atletę czyszczącego kciukiem i palcem wskazującym lewej dłoni dopiero co użytą skrobaczkę, którą uczestnicy ćwiczeń i zmagań oczyszczali ciało z oliwy i pyłu (samo narzędzie nie zachowało się). Posąg mierzy 192 cm[1].

Rekonstrukcja[edytuj | edytuj kod]

Atletę (we fragmentach) ofiarował cesarzowi Franciszkowi Józefowi I sułtan turecki Abdülhamid II. Dopiero w Wiedniu posąg został zrekonstruowany z 234 elementów, które zamocowano na mosiężnych taśmach przy pomocy 1800 śrub i zamontowano na żelaznej ramie. W celu stabilizacji wypełniono go zaprawą murarską[2]. Po rekonstrukcji posąg został w 1911 roku zinwentaryzowany (nr kat. VI 3168)[1]. Później jednak rzeźba była wystawiona w świątyni Tezeusza(inne języki), znajdującej się w wiedeńskim parku Volksgarten(inne języki), gdzie wskutek warunków atmosferycznych oraz wyziewów przesyconych kwaśnym winem ze znajdującej się poniżej starej piwniczki, zaprawa zaczęła się rozpuszczać. Następnie, wskutek korozji, na brązie pojawiły się wykwity[2].

Atrybucja[edytuj | edytuj kod]

Rzeźba jest wykonaną w czasach rzymskich kopią zaginionego, a pochodzącego z około 330 roku p.n.e.[1] posągu Apoksyomenosa, młodzieńca czyszczącego wygiętą skrobaczkę strygilis[2]. Posągu nie można przypisać żadnemu greckiemu artyście, jednak liczne jego przedstawienia rzymskie, zarówno w marmurze, jak i powtórzenia na glinianych lub kamiennych płaskorzeźbach, świadczą o dużej popularności oryginału[1]. Odwołując się do analogii z odnalezionym w 1996 roku w Chorwacji posągiem Apoksyomenosa, można przypuszczać, iż autorem greckiego pierwowzoru był Dedal z Sykionu[3].

Światowa ekspozycja[edytuj | edytuj kod]

Przed planowaną wystawą objazdową obiektów sztuki z epoki hellenistycznej, organizowaną w 2015 roku wspólnie z Muzeum J. Paul Getty’ego, posąg atlety badano przez dwa lata we współpracy z ekspertami z tego muzeum. Po analizie chemicznej i badaniach endoskopowych, którym poddano zaprawę wypełniającą, oraz badaniach konstrukcji przy pomocy rentgena stwierdzono, że rzeźba jest w dobrym stanie i może „podróżować”[2]. Obydwa posągi, zarówno wykopany w Efezie, jak i wydobyty z morza (z głębokości prawie 50 m w pobliżu wysp Lošinj i Vele Orjule), były razem prezentowane podczas wspólnego tournée – wystawy objazdowej prezentowanej w Wiedniu, Florencji, Los Angeles i Waszyngtonie[2].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f Athlet. Das Kunsthistorische Museum khm.at. [dostęp 2018-01-17]. (niem.).
  2. a b c d e f Michael Vosatka: Fit im hohen Alter: Ein Sportler geht auf Reisen. derstandard.at, 2015-03-04. [dostęp 2018-02-17]. (niem.).
  3. Paolo Moreno: Nuova storia dell’arte antica. paolomoreno.com. [dostęp 2018-01-17]. (wł.).