Atrapa prącia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Silikonowe dildo

Atrapa prącia (ang. dildo) – określenie prostego gadżetu erotycznego, najczęściej o fallicznym kształcie, przeznaczonego do masturbacji, zazwyczaj wykorzystywanego przez kobiety. Angielska nazwa tego urządzenia prawdopodobnie pochodzi od włoskiego diletto – „przyjemność”[1].

Według najczęściej spotykanej definicji, podobnie jak wibrator, termin sztuczny członek odnosi się do wszelkich używanych w celach erotycznych przedmiotów przypominających przynajmniej w pewnym stopniu kształtem męski członek. Cechą różniącą je od wibratorów jest jednak brak układu elektromechanicznego, który zapewniałby samoczynne wibrowanie (drganie) urządzenia.

Podobnie jak wibratory, sztuczne członki mogą być wykonane z różnych materiałów, w tym hartowanego szkła (szkło borokrzemowe), drewna, kamienia czy sztywnych oraz elastycznych tworzyw sztucznych: elastomeru, silikonu medycznego, silikonu, cyberskóry, jelly (masy żelowej), gumy. Dostępne na rynku produkty cechuje szeroka gama kolorów, duże zróżnicowanie kształtów, wymiarów oraz cen.

Dildo może mieć przyssawkę umożliwiającą przytwierdzenie do prostej gładkiej powierzchni, mieć jądra lub być dwustronne.

W trakcie badań archeologicznych znajdowano również sztuczne członki. Jeden z nich, z drugiej połowy XVIII wieku, wykonany był ze skóry wysokiej jakości, wypełnionej włosiem, z końcówką z drewna. Miał bardzo wyraźnie zaznaczone jądra. Zachował się w wypełnisku latryny na Podwalu Przedmiejskim w Gdańsku[2].

Określenie jest w pewnym stopniu przedmiotem sporów, zaliczane bowiem są do sztucznych członków również przedmioty innych kształtów niż falliczne, dłoni czy stóp – bardziej prostych czy złożonych, a w literaturze czasem wymieniane są wśród nich również elementy z przystawkami elektromechanicznymi wprowadzającymi.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ignacy Einhorn: W: Tajemniczy świat kobiecego orgazmu. Wrocław: Wydawnictwo Continuo, 2009. ISBN 978-83-89629-95-1.
  2. Erotyczna zabawka znaleziona w latrynie. Polska Agencja Prasowa. [dostęp 2015-05-02].