Atrapa prącia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Silikonowe dildo

Atrapa prącia (ang. dildo) – określenie prostego gadżetu erotycznego, najczęściej o fallicznym kształcie, przeznaczonego do masturbacji, zazwyczaj wykorzystywanego przez kobiety. Angielska nazwa tego urządzenia prawdopodobnie pochodzi od włoskiego diletto – „przyjemność”[1].

Według najczęściej spotykanej definicji, podobnie jak wibrator, termin sztuczny członek odnosi się do wszelkich używanych w celach erotycznych przedmiotów przypominających przynajmniej w pewnym stopniu kształtem męski członek. Cechą różniącą je od wibratorów jest jednak brak układu elektromechanicznego, który zapewniałby samoczynne wibrowanie (drganie) urządzenia.

Podobnie jak wibratory, sztuczne członki mogą być wykonane z różnych materiałów, w tym hartowanego szkła (szkło borokrzemowe), drewna, kamienia czy sztywnych oraz elastycznych tworzyw sztucznych: elastomeru, silikonu medycznego, silikonu, cyberskóry, jelly (masy żelowej), gumy. Dostępne na rynku produkty cechuje szeroka gama kolorów, duże zróżnicowanie kształtów, wymiarów oraz cen.

Dildo może mieć przyssawkę umożliwiającą przytwierdzenie do prostej gładkiej powierzchni, mieć jądra lub być dwustronne.

Określenie jest w pewnym stopniu przedmiotem sporów, zaliczane bowiem są do sztucznych członków również przedmioty innych kształtów niż falliczne, dłoni czy stóp – bardziej prostych czy złożonych, a w literaturze czasem wymieniane są wśród nich również elementy z przystawkami elektromechanicznymi wprowadzającymi.

Historia[edytuj | edytuj kod]

 Ta sekcja jest niekompletna. Jeśli możesz, rozbuduj ją.

Kamienny członek, liczący ok. 28 tys. lat został znaleziony w 2005 roku w jednej z niemieckich jaskiń, i jest to najprawdopodobniej najstarszy gadżet erotyczny na świecie. W 2005 roku archeolodzy z Uniwersytetu w Tybindze. w jaskini Fels Höhle w pobliżu niemieckiego miasta Ulm w Jurze Szwabskiej znaleźli kamienny przedmiot[2]. Składał się z 14 części, który został złożony w całość. Przedmiot ma 20 cm długości i 3 cm szerokości. Badacze zastanawiali do czego mógł służyć. Kamienne dildo z Ulm, 28 tys. lat temu. Zdaniem profesora Nicholasa Conarda z Uniwersytetu w Tybindze artefakt symbolizował naturalnej wielkości męskiego członka. Przypuszcza się, że był używany jak zabawka erotyczna. Datuje się, że powstał 28 tys. lat[3]. Najprawdopodobniej jest to najstarsze dildo i gadżet erotyczny na świecie[3]. Obecnie można go zobaczyć w Muzeum Prehistorii w Blaubeuren w Badenii-Wirtembergii[4].

W trakcie badań archeologicznych znaleziono sztuczny członek z drugiej połowy XVIII wieku, wykonany ze skóry wysokiej jakości, wypełnionej włosiem, z końcówką z drewna. Miał bardzo wyraźnie zaznaczone jądra. Zachował się w wypełnisku latryny na Podwalu Przedmiejskim w Gdańsku[5].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ignacy Einhorn: W: Tajemniczy świat kobiecego orgazmu. Wrocław: Wydawnictwo Continuo, 2009. ISBN 978-83-89629-95-1.
  2. Ancient phallus unearthed in cave, 25 lipca 2005 [dostęp 2022-08-23] (ang.).
  3. a b Victoria Woollaston, The 'sex toys' dating back 28,000 years, Mail Online, 13 stycznia 2015 [dostęp 2022-08-23].
  4. Historia, Kamienny członek sprzed 28 tys. lat, Historia zapomniana i mniej znana, 8 grudnia 2020 [dostęp 2022-08-23] (pol.).
  5. Erotyczna zabawka znaleziona w latrynie. Polska Agencja Prasowa. [dostęp 2015-05-02].