Béni Egressy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Béni Egressy
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 21 kwietnia 1814
Sajókazinc
Pochodzenie węgierskie
Data i miejsce śmierci 17 lipca 1851
Peszt
Gatunki muzyka poważna, muzyka romantyczna
Zawód kompozytor, dramaturg, tłumacz, aktor

Béni Egressy (ur. 21 kwietnia 1814 w Sajókazinc, zm. 17 lipca 1851 w Peszcie[1]) – węgierski kompozytor, dramaturg, tłumacz i aktor.

Był młodszym bratem Gabora Egresiego, aktora teatralnego. Béni Egressy zaczął grać role aktorskie w 1834 roku, a w 1837 podobnie jak brat stał się członkiem teatru narodowego w Pradze. W czasie rewolucji węgierskiej w 1848 roku Egressy był członkiem oddziałów rewolucyjnych, walczących w oddziałach Honvédów. Po stłumieniu rewolucji, Egressy został objęty amnestią, dzięki której mógł powrócić na scenę.

Béni Egressy zmarł w Peszcie w 1851 roku w wieku 37 lat.

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Béni Egressy był bardziej doceniony za aktorstwo niż za utwory, jakie stworzył jako kompozytor. Jednym z jego największych dzieł było skomponowanie muzyki do utworu Szózat autorstwa znanego węgierskiego poety Mihálya Vörösmartyego. Szózat zdobył ogromną popularność wśród Węgrów, którzy nazwali go „drugim hymnem narodowym”[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Ferenc Bónis: Egressy, Béni [Galambos, Benjámin]. W: The New Grove Dictionary of Music and Musicians, vol. E. Oxford University Press, 2004. ISBN 978-0-19-517067-2. (ang.)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]