Błękitnik górski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Błękitnik górski
Sialia currucoides[1]
(Bechstein, 1798)
Ilustracja
samiec
Ilustracja
samica
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ptaki
Podgromada Neornithes
Infragromada ptaki neognatyczne
Rząd wróblowe
Podrząd śpiewające
Rodzina drozdowate
Rodzaj Sialia
Gatunek błękitnik górski
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]
Status iucn3.1 LC pl.svg
Zasięg występowania
Mapa występowania

     w sezonie lęgowym

     poza sezonem lęgowym

     w ciągu roku

Błękitnik górski[3] (Sialia currucoides) − gatunek ptaka z rodziny drozdowatych (Turdidae).

Osobnik dorosły waży ok. 30 g, osiągając długość od 16 do 20 cm. Błękitniki górskie odznaczają się jasnym ubarwieniem podbrzusza i czarnymi oczami. Dorosłe samce mają cienkie dzioby, turkusowo-niebieskie upierzenie, jaśniejące od spodu. Dorosłe samice są szare, z ciemnymi niebieskimi skrzydłami i ogonem. Jesienią podgardla i piersi samic uzyskują zabarwienie czerwono-pomarańczowe. Ich boki pokrywa wówczas upierzenie brązowawe, które kontrastuje z bielą spodniej strony ogona. Odgłos nawoływania błękitnika górskiego przypomina delikatne fju, śpiew wysokie tyrlikanie czer czer.

Błękitnik górski jest jednym z symboli stanów: Idaho[4] oraz Nevada[5].

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten jest ptakiem migrującym. Zimę spędza w Meksyku, resztę roku na zachodnich terenach Stanów Zjednoczonych i Kanady, aż po Alaskę. Osobniki z północy migrują na południe obszaru swojego występowania. Osobniki żyjące na południu zasiedlają wciąż te same tereny. Część populacji migruje w okresach zimowych na tereny położone niżej. Typowym środowiskiem występowania gatunku są łąki i hale położone powyżej 1500 m n.p.m. Błękitnik górski jest zaliczany do gatunków najmniejszej troski. Wzrost liczby osobników zawdzięcza się przygotowywaniu budek lęgowych przez właścicieli ziemskich w Stanach Zjednoczonych. Istniało niebezpieczeństwo drastycznego zmniejszenia się populacji w wyniku działalności rolniczej człowieka.

Odżywianie[edytuj | edytuj kod]

Ptaki te odżywiają się insektami, na które polują, nurkując nagle z powietrza. Odżywiają się też owocami. Mogą też, szczególnie w okresie zimowym, całym stadem polować na koniki polne. Błekitniki zaglądają do karmników, w których znajdują żywy pokarm w postaci robaków, jagody czy orzeszki.

Rozmnażanie[edytuj | edytuj kod]

Środowiskiem, w którym gniazdują błękitniki górskie są otwarte tereny na zachodzie Ameryki Północnej, wraz z terenami górskimi, aż po Alaskę. Budują gniazda w istniejących zagłębieniach bądź w budkach lęgowych. Tworzą związki monogamiczne. Samce śpiewają, siedząc na bezlistnych gałęziach. Ma to miejsce w godzinach porannych, zaraz po wschodzie słońca. To zazwyczaj samice budują gniazdo. Jajka są barwy jasnoniebieskiej, bez plam, czasami białe. Jednorazowo w gnieździe wysiadywanych jest od 4 do 5 jaj. Wysiadywanie trwa do 14 dni. Po wykluciu młode pozostają w gnieździe ok. 21 dni. Oboje rodzice opiekują się potomstwem.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Sialia currucoides, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. BirdLife International 2012, Sialia currucoides, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species 2016 [online], wersja 2015-4 [dostęp 2016-04-25] (ang.).
  3. P. Mielczarek, M. Kuziemko: Podrodzina: Podrodzina: Myadestinae Baird,SF, 1864 - klarnetniki (wersja: 2016-01-25). W: Kompletna lista ptaków świata [on-line]. Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego. [dostęp 2016-04-25].
  4. State Bird (ang.). www.sos.idaho.gov. [dostęp 2013-10-03].
  5. Nevada State Emblems (ang.). www.leg.state.nv.us. [dostęp 2013-10-03].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]