Ball’s Pyramid

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ball’s Pyramid
Ilustracja
Państwo  Australia
Akwen Morze Tasmana
Populacja 
• liczba ludności

0
Położenie na mapie Oceanu Spokojnego
Mapa lokalizacyjna Oceanu Spokojnego
Ball’s Pyramid
Ball’s Pyramid
Ziemia31°45′21″S 159°15′02″E/-31,755833 159,250556
Grupa Lord Howe[a]
Obiekt z listy światowego dziedzictwa UNESCO
Ilustracja
Piramida Balla
Państwo  Australia
Typ przyrodniczy
Spełniane kryterium VII, X
Numer ref. 186
Region[b] Azja i Pacyfik
Historia wpisania na listę
Wpisanie na listę 1982
na 6. sesji

Ball’s Pyramid – wzniesienie skalne (nek), znajdujące się na Morzu Tasmana (Australia). Jeden z nadmorskich szczytów Wyniesienia Lord Howe. Znajduje się 700 kilometrów od Sydney, jest względem niego skierowane na północny wschód. Leży niedaleko wyspy Lord Howe - ok. 20 km na południe. Jest wymieniona przez Księgę Rekordów Guinnessa jako najwyższy pinakiel skalny na świecie. Lotnik Francis Chichester wyraził się o niej w 1931 r., że to „szeroki, pierwotny sztylet z kamienia”. Jest obiektem z listy dziedzictwa UNESCO.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Piramida ma u podstawy szerokość 400 metrów, a wysokość 562 metry - prawie dwa razy tyle, ile Wieża Eiffla. Po jednej ze stron leży mała skalna wysepka, odłączona od głównego masywu. Ogólnie ma kształt łukowaty. Z jednej ze stron jest zbocze zakończone szczytem, drugie takie samo, a następnie poziomy obszar, z wgłębieniami i wystającymi, ostrymi skałami. Następne zbocze wiedzie do jego najwyższego punktu. Druga strona z boku przypomina schody. Ma 1,1 km długości.

Ball’s Pyramid jest pozostałością komina wygasłego, zerodowanego wulkanu. Na tym obszarze było więcej wulkanów, ale wygasły ok. 7 mln lat temu[1].

Odkrycie[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy udokumentowany przypadek odkrycia wysepki miał miejsce w 1788 r., gdy Henry Lidgbird Ball przepływał obok niej statkiem Supply wiozącym osadników na wyspę Norfolk. Nazwał ją własnym nazwiskiem, zaś w drodze powrotnej nazwał największą wyspę łańcucha na cześć Lorda Howe'a, ówczesnego pierwszego lorda Admiralicji.

Fauna wyspy Lord Howe i Ball’s Pyramid[edytuj | edytuj kod]

Straszyk Dryococelus australis. Gatunek występuje jedynie na Piramidzie Balla

U wybrzeży Lord Howe płynąca na południe woda styka się z wodami z Pacyfiku. Jest tam najbardziej wysunięta na południe rafa koralowa, na której żyje ponad 400 gatunków ryb z ciepłych i zimnych wód. Niektórych występujących tam ryb nie spotka się nigdzie indziej; jest to np. wargacz dwugłowy. Na Ball’s Pyramid żyją ptaki morskie i krocionogi, występuje na niej także ostatnia populacja straszyka Dryococelus australis.

Próby zdobycia[edytuj | edytuj kod]

Niektórzy podczas prób zdobycia szczytu, nie mogąc przybić łodzią do brzegu, podpływali do niej wpław razem ze sprzętem. Dopiero w roku 1965 Bryden Allen i John Davis wspięli się na wierzchołek góry. Najtrudniej było im pokonać ostatnie 60 m ze względu na kruszącą się skałę.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Geology and geography (ang.). Lord Howe Island Visitor Centre. [dostęp 2015-01-03].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]