Bankowość pocztowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Bankowość pocztowa – świadczenie usług bankowych przy wykorzystaniu infrastruktury instytucji pocztowych. Celem jest zapewnienie możliwości skorzystania z usług bankowych osobom odwiedzającym pocztę. Bankowość pocztowa bazuje na efektywnym wykorzystaniu synergii powstałej pomiędzy usługami świadczonymi przez banki oraz placówki pocztowe.

Cechami charakterystycznymi bankowości pocztowej są:

  • łatwość dostępu do usług ze względu na rozległa sieć placówek pocztowych,
  • masowość,
  • nastawienie na dużą częstotliwość prostych transakcji realizowanych dla szerokiego grona klientów,
  • standaryzacja formularzy oraz procedur obsługi klienta,
  • koncentracja na obszarach dotyczących płatności i pozyskiwania oszczędności od osób indywidualnych,
  • połączenie usług finansowych z usługami pocztowymi.[potrzebne źródło]

Operatorzy pocztowi na całym świecie poszukują nowych możliwości i usług, które mogą być świadczone przez pocztę. Jest to związane ze zmianami na rynku tradycyjnych usług pocztowych, takich jak listy, czy paczki. Postęp cywilizacyjny przyczynił się do rozpowszechniania się usług finansowych. W wielu krajach na świecie (w Japonii, Niemczech, Włoszech, ale również w Nowej Zelandii) operatorzy pocztowy zaczęli świadczyć usługi finansowe. Mocną ich stroną jest szeroka sieć placówek, która często dociera do miejsc, gdzie banki, czy inne instytucje finansowe nie mają swoich punktów.[potrzebne źródło]

Model bankowości pocztowej zakłada zrównoważenie przychodów, przy spadku przychodów z tradycyjnych usług pocztowych. Sieć pocztowa dzięki temu nie musi być zamykana, ale może funkcjonować dalej przy zbilansowaniu rentowności.[potrzebne źródło]

W zależności od kraju występują różnice w przyjętym modelu biznesowym bankowości pocztowej:

Banki pocztowe w różnych częściach świata osiągnęły sukcesy przekonując do swoich usług wielu klientów. W Europie najsilniejszą pozycję mają w Niemczech – Postbank obsługuje ponad 14,5 mln klientów[potrzebne źródło], we Francji – La Banque Postale – 11 mln klientów[1], czy we Włoszech – Banco Posta[potrzebne źródło].

Banki pocztowe pełnią misję społeczną, np. w Japonii stawia sobie za cel, nieprzerwanie od 130 lat, dostarczanie rzetelnych i najbardziej dostępnych usług finansowych, które zachęcają do oszczędzania[2].

W Polsce bankowość pocztowa realizowana jest przez Bank Pocztowy, który obsługuje ponad 1,3 mln klientów[potrzebne źródło].

Przypisy