Baptyści w Południowej Afryce

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Baptyzm
Chrzest gdansk.png
 PortalKategoria

Baptyści w Republice Południowej Afryki - Są jednym z więszych wyznań religijnych w kraju, o ponad 100 letniej historii.

Pierwszymi baptystami, którzy osiedlili się na terytorium RPA, było kilka rodzin które w roku 1820 przypłynęły z Anglii do przejętej przez Anglików Kolonii Przylądkowej. Niebawem, w roku 1823 powstała w Grahamstown pierwsza kaplica baptystyczna. Jej budowa wiąże się z działalnością Williama Millera, który stał się religijnym zwierzchnikiem Baptystów w Południowej Afryce. Pierwszym ordynowanym duchownym Baptystycznym w Południowej Afryce był William Davies, wysłany przez Angielskie Baptystyczne towarzystwo misyjne w roku 1832 W latach 60. XIX wieku niemieckie osadnictwo zapoczątkowało niemiecką misje baptystyczną, pod przywództwem pastora Carstena Langheima. W roku 1886 powstał pierwszy niderlandzki kościół baptystów, założony przez J.D. Odendall który został ochrzczony przez niemieckiego pastora Carla H. Gutsche. W roku 1877 cztery kościoły anglo-języczne i jeden niemieckojęzyczny powołały Unię Baptystyczną Południowej Afryki. W 1892 roku powstało Południowoafrykańskie Baptystyczne towarzystwo misyjne, a w roku 1927 czarnoskórzy baptyści przy wsparciu Południowoafrykańskiego baptystycznego towarzystwa misyjnego powołali Kościół Baptystyczny Bantu[1].

Obecnie w Republice Południowej Afryki działają cztery unie wchodzące w skład Światowego Związku Baptystów Największą z nich jest Unia Baptystyczna Południowej Afryki[2].

W RPA istnieje również Kościół Baptystyczny Nazaret (iBandla lamaNazaretha). Jest to konserwatywna denominacji która zakazuje spożywania alkoholu i palenia tytoniu. Liczy kilkaset tysięcy wiernych, głównie Murzynów. Łączy w sobie elementy afrykańskie i baptystyczne. Zalicza się więc ją do tzw. afrochrześcijaństwa. Nie jest członkiem Światowego Związku Baptystów

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Wardin, Albert W., Jr. Baptists Around the World
  2. https://www.bwanet.org/about-us2/statistics