Thomas Helwys

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Baptyzm
Chrzest gdansk.png
 PortalKategoria

Thomas Helwys (ok. 15701616) – jeden z pionierów baptyzmu, angielski prawnik i teolog, autor jednego z najwcześniejszych traktatów teologicznych w obronie wolności sumienia dla wszystkich pt. The Mystery of Iniquity (Tajemnica nieprawości).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Studiował prawo w Gray's Inn w Londynie, później prowadził praktykę adwokacką. Ok. 1605 w jego domu w Broxtowe Hall w Nottinghamshire odbywały się zakazane dysydenckie konwentykle, którym przewodził John Smyth. Helwys najprawdopodobniej sfinansował odbytą w 1608 podróż uczestników tych spotkań do Holandii, która miała charakter ucieczki przed prześladowaniami religijnymi. W 1609 grupa ta przyjęła praktykę udzielania chrztu wyłącznie osobom świadomym tego aktu i z tego względu jest uznawana za prekursora ruchu baptystycznego[1].

W 1612 postanowił powrócić wraz z niektórymi towarzyszami do Londynu, gdzie odegrał wiodącą rolę w powstaniu pierwszego zboru baptystycznego w Anglii w Spitalfields (obecnie teren Londynu). Zbór ten stał na stanowisku, iż zbawienie jest dostępne dla wszystkich ludzi, w czym sprzeciwiał się radykalnej kalwińskiej doktrynie predestynacji. W tym punkcie Helwys różnił się też od Johna Smytha[1].

Jego poglądy teologiczne znalazły się u podstaw przekonania, iż państwo powinno gwarantować prawo wyznawania wszystkich religii, a nawet bezreligijność. Zapatrywanie to wyraził w dedykowanej królowi Jakubowi I i wydanej w 1612 książce The Mistery of Iniquity, uważanej przez Williama Brackneya za „pierwszy wykład pełnej wolności religijnej w języku angielskim”[1].

Zmarł w więzieniu Newgate, gdzie został osadzony z powodu przekonań religijnych[1].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Helwys, Thomas (c. 1570–1616), [w:] William H. Brackney, Historical Dictionary of Baptists, Lanham – London 1999, s. 205-206.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Helwys, Thomas (c. 1570–1616), [w:] William H. Brackney, Historical Dictionary of Baptists, Lanham – London 1999, s. 206.