Baraniec (Sudety)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Baraniec
Ilustracja
Baraniec – widok od strony zachodniej z Przełęczy Komarnickiej
Państwo

 Polska

Pasmo

Sudety
Góry Kaczawskie
Grzbiet Południowy

Wysokość

720 m n.p.m.

Wybitność

14 m

Położenie na mapie Sudetów
Mapa konturowa Sudetów, blisko górnej krawiędzi nieco na lewo znajduje się czarny trójkącik z opisem „Baraniec”
Ziemia50°56′27,1″N 15°53′03,9″E/50,940861 15,884417

Baraniec (720,1 m n.p.m.[1], według starszych pomiarów 720,3 m[2]) – szczyt w Górach Kaczawskich, w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Zachodnich, w gminie Janowice Wielkie.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Góra położona jest w południowo-środkowej części Gór Kaczawskich, w środkowej części Grzbietu Południowego, około 400 m na południe od szczytu Skopiec, około 2,8 km na południowy zachód od centrum Wojcieszowa.

Jest czwartym pod względem wysokości szczytem szczytem Gór Kaczawskich, po Okolu, Folwarcznej i Skopcu[3][1]. W przeszłości bywał uznawany za najwyższą kulminację całego pasma górskiego[1]. Wyrasta w środkowej części Grzbietu Południowego, w kształcie słabo zaznaczonej kopuły, z niewyraźnie podkreśloną częścią szczytową i średnio stromymi zboczami. Powierzchnia wierzchowiny jest tak wyrównana, że wierzchołek jest trudno rozpoznawalny w terenie. Od południowego zachodu wzniesienie wydzielone jest Przełęczą Komarnicką, nad którą nieznacznie górując, opada do niej krótkim zboczem. Góra stanowi bliźniaczą kulminację Skopca, położonego po północnej stronie i oddzielonego płytkim siodłem. Wzniesienie budują łupki, marmury (wapienie krystaliczne), diabazy, zieleńce, łupki zieleńcowe z wkładkami keratofirów. Są to skały przeobrażone stanowiące pozostałość po dawnych wylewach wulkanicznych na dnie morza oraz osadach morskich, które w części przyszczytowej tworzą niewielkie skałki i blokowiska skalne.

Szczyt częściowo porasta las mieszany z przewagą świerka a zbocze południowe, oraz częściowo wschodnie i zachodnie, zajmuje las dębowy regla dolnego. Zbocze wschodnie i zachodnie góry, poniżej szczytu częściowo zajmują łąki i pola uprawne.

Inne[edytuj | edytuj kod]

Na wierzchołku położone są widokowe polany oraz maszt nadawczy Muzycznego Radia (105,8 MHz) i nadajnik telefonii komórkowej.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Maciuk, K.; Apollo, M.; Cheer, J.M.; Konečný, O.; Kozioł, K.; Kudrys, J.; Mostowska, J.; Róg, M.; Skorupa, B.; Szombara, S.. Determining Peak Altitude on Maps, Books and Cartographic Materials: Multidisciplinary Implications. „Remote Sensing”. 13 (6), 2021. DOI: 10.3390/rs13061111. 
  2. Geoportal 2 | iMap [online], mapy.geoportal.gov.pl [dostęp 2017-11-22].
  3. Patryk Charydczak, Topograficzne porządki… Skopiec kontra Baraniec kontra Folwarczna [online], Ścieżką w bok..., 8 maja 2014 [dostęp 2021-06-20] (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]