Skopiec

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Skopiec
Szczyt wzniesienia widoczny od strony zachodniej
Szczyt wzniesienia widoczny od strony zachodniej
Państwo  Polska
Położenie Janowice Wielkie
Pasmo Sudety
Góry Kaczawskie
Grzbiet Południowy
Wysokość 719 m n.p.m.
Położenie na mapie Sudetów
Mapa lokalizacyjna Sudetów
Skopiec
Skopiec
Ziemia50°56′40″N 15°53′06″E/50,944444 15,885000

Skopiec (718,6 m n.p.m.)[1] – szczyt w Górach Kaczawskich, południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Zachodnich, w Gminie Janowice Wielkie.

Góra znajduje się w południowo-środkowej części Gór Kaczawskich, w środkowej części Grzbietu Południowego, około 400 m na północ od szczytu Baraniec, około 2,8 km na południowy zachód od centrum Wojcieszowa i około 7 km na północny wschód od centrum Janowic Wielkich.

Szczyt należy do Korony Gór Polski, Korony Sudetów oraz Korony Sudetów Polskich.

Skopiec jest trzecim co do wysokości szczytem Gór Kaczawskich. Wyższe są Baraniec i Folwarczna. Wyrasta w środkowej części Grzbietu Południowego, w kształcie słabo zaznaczonej kopuły, z niewyraźnie podkreśloną częścią szczytową i średnio stromymi zboczami. Powierzchnia wierzchowiny jest tak wyrównana, że wierzchołek jest trudno rozpoznawalny w terenie. Od południowego zachodu wzniesienie wydzielone jest Przełęczą Komarnicką, nad którą nieznacznie górując, opada do niej krótkim zboczem. Góra stanowi bliźniaczą kulminację Barańca, położonego po południowej stronie i oddzielonego płytkim siodłem. Wzniesienie budują łupki, marmury (wapienie krystaliczne), zieleńce. Są to formacje skał przeobrażonych stanowiących pozostałość po dawnych wylewach wulkanicznych na dnie morza oraz osadach morskich.

Szczyt w całości porasta las mieszany z przewagą świerka a zbocze południowe, oraz częściowo wschodnie i zachodnie zajmuje las świerkowy regla dolnego. Zbocze wschodnie i zachodnie góry, poniżej szczytu częściowo zajmują łąki i pola uprawne.

Inne[edytuj]

Na wierzchołku znajduje się małe rumowisko skalne oraz geodezyjny znak pomiarowy A.C.0270.

Turystyka[edytuj]

Podnóżem wzniesienie prowadzą szlaki turystyczne:

Na szczyt wzniesienia prowadzi ścieżka. Najwyższy punkt wzniesienia jest trudny do odnalezienia znajduje się po zachodniej stronie, kilka metrów od ścieżki. Góra zaliczana jest do Korony Gór Polski.

Przypisy

Bibliografia[edytuj]