Skopiec

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Skopiec
Ilustracja
Państwo  Polska
Położenie Janowice Wielkie
Pasmo Sudety
Góry Kaczawskie
Grzbiet Południowy
Wysokość 719 m n.p.m.
Położenie na mapie Sudetów
Mapa lokalizacyjna Sudetów
Skopiec
Skopiec
Ziemia50°56′40″N 15°53′06″E/50,944444 15,885000

Skopiec (718,6 m n.p.m.)[1] – szczyt w Górach Kaczawskich, południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Zachodnich, w Gminie Janowice Wielkie.

Góra znajduje się w południowo-środkowej części Gór Kaczawskich, w środkowej części Grzbietu Południowego, około 400 m na północ od szczytu Baraniec, około 2,8 km na południowy zachód od centrum Wojcieszowa i około 7 km na północny wschód od centrum Janowic Wielkich.

Szczyt należy do Korony Gór Polski, Korony Sudetów oraz Korony Sudetów Polskich.

Skopiec jest trzecim co do wysokości szczytem Gór Kaczawskich. Wyższe są Baraniec i Folwarczna. Wyrasta w środkowej części Grzbietu Południowego, w kształcie słabo zaznaczonej kopuły, z niewyraźnie podkreśloną częścią szczytową i średnio stromymi zboczami. Powierzchnia wierzchowiny jest tak wyrównana, że wierzchołek jest trudno rozpoznawalny w terenie. Od południowego zachodu wzniesienie wydzielone jest Przełęczą Komarnicką, nad którą nieznacznie górując, opada do niej krótkim zboczem. Góra stanowi bliźniaczą kulminację Barańca, położonego po południowej stronie i oddzielonego płytkim siodłem. Wzniesienie budują łupki, marmury (wapienie krystaliczne), zieleńce. Są to formacje skał przeobrażonych stanowiących pozostałość po dawnych wylewach wulkanicznych na dnie morza oraz osadach morskich.

Szczyt w całości porasta las mieszany z przewagą świerka a zbocze południowe, oraz częściowo wschodnie i zachodnie zajmuje las świerkowy regla dolnego. Zbocze wschodnie i zachodnie góry, poniżej szczytu częściowo zajmują łąki i pola uprawne.

Inne[edytuj | edytuj kod]

Na wierzchołku znajduje się małe rumowisko skalne oraz geodezyjny znak pomiarowy A.C.0270.

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Podnóżem wzniesienie prowadzą szlaki turystyczne:

Na szczyt wzniesienia prowadzi ścieżka. Najwyższy punkt wzniesienia jest trudny do odnalezienia znajduje się po zachodniej stronie, kilka metrów od ścieżki. Góra zaliczana jest do Korony Gór Polski gdyż w momencie jej ustalania wysokość Skopca podawana była 724 m i uznawany on był za najwyższy w Górach Kaczawskich.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Geoportal 2 | iMap, mapy.geoportal.gov.pl [dostęp 2017-11-26].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]