Barbarella

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Barbarella
Barbarella: Queen of the Galaxy
Gatunek fantastycznonaukowy, fantasy, przygodowy
Data premiery 10 października 1968
Kraj produkcji Francja, Włochy
Język angielski
Czas trwania 98 min
Reżyseria Roger Vadim
Scenariusz Vittorio Bonicelli, Claude Brule
Główne role Jane Fonda, John Phillip Law, David Hemmings, Milo O’Shea, Marcel Marceau
Muzyka Bob Crewe, Charles Fox, Michel Magne
Zdjęcia Claude Renoir
Scenografia Mario Garbuglia
Kostiumy Jacques Fonteray

Barbarella lub Barbarella: królowa galaktyki – film fantastyczny produkcji francusko-włoskiej z 1968 roku w reżyserii Rogera Vadima. Obraz powstał na podstawie komiksu Jean-Claude’a Foresta.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Jane Fonda w kadrze zwiastuna filmu Barbarella.

Atrakcyjna międzygwiezdna agentka Barbarella (Jane Fonda) z rozkazu Prezydenta Ziemi (C. Dauphin) ma odnaleźć i wyrwać tajną broń naukowcowi Durand Durandowi (M. O’Shea) z innej planety. Pozbawiony skrupułów wynalazca Durand Durand, dysponujący śmiercionośną bronią pozytronową, mógłby terroryzować cały świat skonstruowanym przez siebie laserem o straszliwej mocy. Barbarella ma odnaleźć Durand-Duranda i unieszkodliwić go.

Podczas podróży statek ulega awarii i Barbarella zmuszona jest do przymusowego lądowania i pada ofiarą krwiożerczych dzieci i ich lalek-robotów. Uratowana z opresji przez myśliwego Marka (U. Tognazzi), udaje się do miasta rozpusty rządzonego przez despotyczną Czarną Królową. Tu sprzymierza się z oddziałami rewolucjonistów. Po licznych przygodach Barbarella zostaje schwytana przez Duranda-Duranda. Sługa złej Czarnej Królowej jest sadystycznym egzekutorem. Postanawia zamęczyć Barbarellę w Maszynie Rozkoszy, narzędziu tortur własnej konstrukcji. Durand zamierza zabić dziewczynę niekończącymi się orgazmami – maszyna generuje impulsy rozkoszy. Sadysta zasiada przy konsoli, która steruje dozowaniem orgazmów. Wygrywa na swojej sex-pianoli utwór Sonata Na Egzekucję Młodej Ziemianki Przez Przyjemność (ang. Sonata for Executioner and Various Young Women). Zamiast Barbarelli przegrzewa się w końcu maszyna. Ostatecznie Durand-Durand zostaje pokonany.


Obsada[edytuj | edytuj kod]

Maszyna Rozkoszy ze zwiastuna filmu Barbarella

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]