Batavus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Batavus
Ilustracja
Główna siedziba przedsiębiorstwa
Państwo  Holandia
Prowincja  Fryzja
Siedziba Heerenveen
Data założenia 1904
brak współrzędnych
Strona internetowa
Rowery Batavus

Batavusholenderskie przedsiębiorstwo wytwarzające rowery z siedzibą w Heerenveen, należące obecnie do grupy Accell Group[1].

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Przedsiębiorstwo zostało założone 15 września 1904 przez Andriesa Gaastra (1879-1945), początkowo pod nazwą Rijwiel- en Motorenfabrik A. Gaastra, a potem Batavus NV Rijwiel & Motorenfabriek oraz Batavus Intercycle B.V. Marka Batavus została zarejestrowana w 1909. Początkowo zajmowało się sprzedażą zegarów oraz maszyn rolniczych. Kolejno zaczęto sprzedawać importowane niemieckie rowery marki Presto, a później wytwarzać własne. Produkcję rozwinięto po 1917, a w 1929 obchodzono jubileusz 25-lecia firmy[2].

Przedsiębiorstwo – oprócz rowerów – zajmowało się również wytwarzaniem motocykli. Pierwszy motocykl został zbudowany w 1932. Zmontowano go z roweru oraz silnika firmy Sachs. W latach 30. przedsiębiorstwo produkowało motocykle używając silników Sachs oraz ILO. Z powodu kryzysu zróżnicowano profil produkcji, zajmując się nawet łyżwami. Podobno firma zainteresowała się nimi po to, aby pracownicy w sezonie zimowym nie pozostawali bez zajęcia. Ten dział produkcji zarzucono jednak po 1955. Wprowadzano także nowe modele rowerów, propagując specjalne serie dla kobiet.

Przerwa w działalności w branży rowerowej nastąpiła w okresie II wojny światowej. Produkcję wznowiono w 1945, gdy w zubożałej wojną Europie nastał popyt na tanie motocykle i rowery. Mimo trudnej sytuacji gospodarczej zainwestowano w nową fabrykę rowerów. W 1948 firma – jako jedna z pierwszych – wypuściła na rynek motorowery. Gwałtowny rozwój przedsiębiorstwa nastąpił w latach 60. oraz 70. Rozbudowano wówczas fabrykę w Heerenveen, zatrudniając nowych pracowników. Przejęto także zakłady konkurencyjnych firm Phoenix, Magneet oraz Fongers, otworzono trzy nowe wytwórnie w Niemczech i wzmożono eksport na Wyspy Brytyjskie. Na krótko dokonano fuzji z inną wiodącą wytwórnią rowerów – Gazelle.

W latach 80. przedsiębiorstwo popadło w trudności finansowe, w wyniku czego w 1986 ogłoszono bankructwo. Firma została przejęta przez Atag Cycle Group, a potem Accell Group. Na rowerach marki Batavus ścigano się w wyścigach kolarskich, np. w 1966 w Tour de France. Jeździli na nich m.in. Monique Knol, Leontien van Moorsel, Peter Harings, a także Bobbie Traksel. W 1982 powstało muzeum firmy.

Na polskim rynku modele marki Batavus są spotykane wśród rowerów importowanych z Beneluxu, wyróżniając się klasyczną sylwetką. Nowe modele zaliczane są do rowerów z wyższej półki cenowej. Obecnie firma oferuje rowery dziecięce, miejskie, trekkingowe oraz elektryczne. Specjalne serie obejmują modele w stylu retro, zwłaszcza Old Dutch, Flying, Favoriet. Od roku 2010 Batavus stawia mocny nacisk na komfortowe rowery rekreacyjne wyposażone w hamulce rolkowe oraz biegi w piaście Shimano Nexus.

Uwagę należy też zwrócić również na niezwykle rozwijający się rynek rowerów elektrycznych, w którym Batavus odgrywa bardzo znaczącą rolę. Sprzedaż e-bików jest niezwykle dynamiczna w starzejącej się Europie, ale również coraz częściej po rowery z silnikiem sięgają młode osoby dla których zostają tworzone lifestylowe modele jak DIVA czy BLOCKBUSTER. W 2015 Batavus stosuje napędy firmy BOSCH, YAMAHA, ION (EBSC) oraz modele E-GO.

Od 2014 jedynym oficjalnym dystrybutorem marki Batavus w Polsce jest firma RoweryStylowe.pl[3] Maciej Myszko z siedzibą we Wrocławiu.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]