Battle of Britain Monument

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Część rzeźby Battle of Britain
Tablice z nazwiskami lotników

Battle of Britain Monumentrzeźba znajdująca się w centralnym Londynie (Anglia) przy Victoria Embankment z widokiem na Tamizę. Powstała w hołdzie tym, którzy walczyli w bitwie o Anglię w 1940 roku, podczas II wojny światowej.

Została odsłonięta 18 września 2005, w 65. rocznicę bitwy, przez Karola, księcia Walii i Kamilę, księżną Kornwalii, w obecności lotników, którzy brali udział w walkach[1]. Co roku odbywają się nabożeństwa upamiętniające wydarzenia, pierwsze miało miejsce w 1943 roku w Katedrze św. Pawła, a kolejne w Opactwie Westminsterskim[2].

Projektantem pomnika był Bill Bond, założyciel Battle of Britain Historical Society, który otrzymał później Order Imperium Brytyjskiego za swoje zasługi dla dziedzictwa[3]. Bond zebrał również fundusze potrzebne na budowę. Koszt wyniósł 1,74 miliona funtów[4].

Rzeźbę stanowi granitowy panel o długości 25 metrów, ozdobiony płaskorzeźbami, przedstawiającymi sceny z bitwy o Anglię. Najważniejszym elementem rzeźby są naturalnej wielkości figury lotników. Zewnętrzna część rzeźby wyłożona jest brązowymi tablicami, na których wypisane są nazwiska wszystkich lotników, biorących udział w bitwie po stronie aliantów.

Autorem pomnika jest Paul Day, a architektami Donald Insall Associates[5]. Pomnik został odlany przez Morris Singer, najstarszą na świecie odlewnię artystyczną, która odlała również wiele wybitnych rzeźb i posągów w Londynie i na całym świecie, w tym lwy i fontanny na Trafalgar Square[6].

Przypisy

  1. The story of the unveiling (ang.). Battle of Britain Monument. [dostęp 2012-02-17].
  2. Service in Westminster Abbey (ang.). Battle of Britain Monument. [dostęp 2012-02-17].
  3. The Battle of Britain London Monument (ang.). Royal Air Force. [dostęp 2012-02-17].
  4. The Battle of Britain Memorial, London (ang.). Weekend in London. [dostęp 2012-02-17].
  5. Monument sculptor (ang.). Battle of Britain Monument. [dostęp 2012-02-17].
  6. The Foundry - Morris Singer Ltd (ang.). Battle of Britain Monument. [dostęp 2012-02-17].