Bawół domowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Bawół domowy
Bubalus bubalis
Linnaeus, 1758
Bawół domowy
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Gromada ssaki
Rząd parzystokopytne
Rodzina krętorogie
Podrodzina Bovinae
Plemię Bovini
Rodzaj Bubalus
Gatunek bawół indyjski
f. bawół domowy

Bawół domowy (Bubalus bubalis[1]) – ssak krętorogi zaliczany do bydła, udomowiona forma bawołu indyjskiego (arni).

Hodowany powszechnie w południowo-wschodniej Azji, a także w północnej Afryce, na Bliskim Wschodzie, w Ameryce Środkowej i Południowej, Australii, a nawet na południu Europy.

Udomowienie nastąpiło prawdopodobnie 4 000-3 000 lat p.n.e..

Systematyka[edytuj | edytuj kod]

Bawół domowy został opisany przez Linneusza w 1758 pod nazwą Bubalus bubalis, a b. indyjski – w 1872 (Kerr) jako Bubalus arnee. Naukowa nazwa b. domowego to Bubalus arnee f. bubalis (udomowiona forma b. indyjskiego). Nazwa Bubalus bubalis została jednak przyjęta jako powszechnie stosowana[1].

Wygląd[edytuj | edytuj kod]

Długość ciała 2,2-3,0 m, ogona 60-100cm; wysokość w kłębie do 180 cm. Masa ciała 600-1000kg. Budowa bardzo krępa, szczególnie masywna w kłębie, nogi silne, zakończone szerokimi racicami. Rogi potężne, zwłaszcza u samców. Są zagięte w jednej płaszczyźnie ku tyłowi. Odchodzą od czaszki bez żadnego zgrubienia czołowego. Ciało jest pokryte rzadkimi, sztywnymi włosami, które nie dają żadnej osłony cieplnej. Bardzo szerokie i znacznie rozstawione racice są ważnym przystosowaniem do życia w bagniskach, na mokradłach i na przybrzeżnych płyciznach.

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Pierwotnie występował w Indiach i Azji południowo-wschodniej. Stamtąd w czasach historycznych został sprowadzony do południowej Europy.

Środowisko[edytuj | edytuj kod]

Wybiera tereny bagniste z bogatą roślinnością.

Przypisy

  1. a b Nazwa uznana decyzją Międzynarodowej Komisji Nomenklatury Zoologicznej, 2003 (zob. Zasady tworzenia nazw systematycznych#Wyjątki)

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]