Bazylika św. Stefana w Budapeszcie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Bazylika św. Stefana w Budapeszcie
Szent István Bazilika
konkatedra
Bazylika św. Stefana w Budapeszcie
Państwo  Węgry
Miejscowość Budapeszt
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Wezwanie św. Stefana
Przedmioty szczególnego kultu
Relikwie prawica św. Stefana
Położenie na mapie Budapesztu
Mapa lokalizacyjna Budapesztu
Bazylika św. Stefana w Budapeszcie
Bazylika św. Stefana w Budapeszcie
Położenie na mapie Węgier
Mapa lokalizacyjna Węgier
Bazylika św. Stefana w Budapeszcie
Bazylika św. Stefana w Budapeszcie
Ziemia 47°30′03″N 19°03′14″E/47,500833 19,053889
Kopuła
Figura św.Teresy

Bazylika św. Stefana w Budapeszcie (węg. Szent István Bazilika) – bazylika przy placu św. Stefana (węg. Szent István tér) w Peszcie. Od konsekracji w 1905 roku jest największym kościołem stolicy Węgier. Może pomieścić do 8500 wiernych. Obecnie jest konkatedrą archidiecezji Ostrzyhom-Budapeszt.

Położona niedaleko Mostu Łańcuchowego bazylika jest poświęcona pierwszemu węgierskiemu królowi Stefanowi I. W przedsionku znajduje się rzeźba św. Gerarda (węg. Gellérta). Zwieńczeniem bazyliki jest 96-metrowa kopuła z mozaiką przedstawiająca Boga Ojca. Przy wejściu znajduje się tympanon z Maryją jako patronką Węgier i węgierskimi świętymi. Antresola kopuły jest otwarta dla zwiedzających, można się tam dostać po schodach (297 stopni) bądź wjechać windą.

Bazylika jest drugim budapeszteńskim, a trzecim węgierskim najwyższym budynkiem.

Pod placem św. Stefana, przy którym stoi bazylika został wybudowany 4-piętrowy podziemny parking (węg. Bazilika Garázs). Mieści on 404 samochody i jest całkowicie zautomatyzowany. Po wjechaniu i wyjściu z samochodu, pojazd jest automatycznie transportowany na miejsce parkingowe. Po zakończeniu parkowania jest on dostarczany kierowcy, który może wyjechać z parkingu.

Budowa[edytuj]

Budowa bazyliki została przerwana na etapie robót ziemnych w latach walk wolnościowych 1848/1849. Okazało się, że ze względu na bliskość Dunaju należy znacznie wzmocnić fundamenty. Pod kościołem znajduje się trzypiętrowa piwnica, której wielkość odpowiada prawie wielkości stojącej na niej bazyliki.

W 1851 roku rozpoczęto budowę bazyliki w stylu klasycystycznym według planów Józefa Hilda. W roku 1868 zawaliła się kopuła z powodu wad fundamentów. Budowę przejął Miklós Ybl i kontynuował ją w stylu neorenesansowym. Budowę zakończył József Kauser.

Relikwie[edytuj]

Wśród wielu relikwii przechowywanych w kościele jest zmumifikowana prawica świętego Stefana.

Bibliografia[edytuj]