Bazylika św. Stefana w Budapeszcie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bazylika św. Stefana
w Budapeszcie
Szent István Bazilika
konkatedra
Ilustracja
Państwo

 Węgry

Miejscowość

Budapeszt

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Wezwanie

św. Stefana

Przedmioty szczególnego kultu
Relikwie

prawica św. Stefana

Położenie na mapie Budapesztu
Mapa konturowa Budapesztu, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Bazylika św. Stefanaw Budapeszcie”
Położenie na mapie Węgier
Mapa konturowa Węgier, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Bazylika św. Stefanaw Budapeszcie”
Ziemia47°30′03″N 19°03′14″E/47,500833 19,053889
Strona internetowa
Kopuła
Figura św.Teresy

Bazylika św. Stefana w Budapeszcie (węg. Szent István Bazilika) – bazylika przy placu św. Stefana (węg. Szent István tér) w Peszcie. Od konsekracji w 1905 roku jest największym kościołem stolicy Węgier. Może pomieścić do 8500 wiernych. Obecnie jest konkatedrą archidiecezji Ostrzyhom-Budapeszt.

Położona niedaleko Mostu Łańcuchowego bazylika jest poświęcona pierwszemu węgierskiemu królowi Stefanowi I. W przedsionku znajduje się rzeźba św. Gerarda (węg. Gellérta). Zwieńczeniem bazyliki jest 96-metrowa kopuła z mozaiką przedstawiająca Boga Ojca. Przy wejściu znajduje się tympanon z Maryją jako patronką Węgier i węgierskimi świętymi. Antresola kopuły jest otwarta dla zwiedzających, można się tam dostać po schodach (297 stopni) bądź wjechać windą.

Bazylika jest drugim budapeszteńskim, a trzecim węgierskim najwyższym budynkiem.

Pod placem św. Stefana, przy którym stoi bazylika, został wybudowany 4-piętrowy podziemny parking (węg. Bazilika Garázs). Mieści on 404 samochody i jest całkowicie zautomatyzowany. Po wjechaniu i wyjściu z samochodu, pojazd jest automatycznie transportowany na miejsce parkingowe. Po zakończeniu parkowania jest on dostarczany kierowcy, który może wyjechać z parkingu.

Budowa[edytuj | edytuj kod]

Budowa bazyliki została przerwana na etapie robót ziemnych w latach walk wolnościowych 1848/1849. Okazało się, że ze względu na bliskość Dunaju należy znacznie wzmocnić fundamenty. Pod kościołem znajduje się trzypiętrowa piwnica, której wielkość odpowiada prawie wielkości stojącej na niej bazyliki.

W 1851 roku rozpoczęto budowę bazyliki w stylu klasycystycznym według planów Józefa Hilda(inne języki)Józefa Hilda. Do 1867 roku budynek był w stanie surowym[1]. Śmierć Hilda przerywa budowę[1]. Roboty przejmuje Miklós Ybl, który po zbadaniu konstrukcji doszedł do wniosku, że cztery filary podtrzymujące kopułę są zbyt słabe[1]. Jego przypuszczenia sprawdziły się i 22 stycznia 1868 roku kopuła zawaliła się[1]. Miklós Ybl rozpoczyna odbudowę bazyliki w stylu neorenesansowym, ale w 1891 roku zmarł i nastąpiła kolejna przerwa w pracach[1]. Budowę ukończył József Kauser(inne języki)[1].

Relikwie[edytuj | edytuj kod]

Wśród wielu relikwii przechowywanych w kościele jest zmumifikowana prawica świętego Stefana.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f Wojciechowski J. Cztery nowe katedry. IV. Katedra Ś-go Stefana w BudapeszciePrzegląd Techniczny” 1908 nr 49 s. 591–592.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]