Gerard Sagredo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Święty
Gerard Sagredo
Gerardo Sagredo
biskup misyjny
męczennik
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

ok. 980
Wenecja

Data i miejsce śmierci

24 września 1046
rzeka Dunaj (Góra Gellerta)

Czczony przez

Kościół katolicki

Kanonizacja

1083
przez Grzegorza VII

Wspomnienie

24 września

Patron

diecezji Csanád, apostoł Węgier

Gerard Sagredo, wł. Gerardo Sagredo, węg. Sagredo Gellért (ur. ok. 980 w Wenecji, zm. 24 września 1046) – opat, biskup misyjny pochodzenia włoskiego, działający na terenie Królestwa Węgier, męczennik i święty Kościoła katolickiego.

Portret św. Gerarda w Wenecji

Żywot świętego[edytuj | edytuj kod]

Gerard urodził się w zamożnej rodzinie w Wenecji w 977 r. Na chrzcie otrzymał imię Jerzy. Kiedy miał 5 lat, śmiertelnie zachorował. Wtedy rodzice zawieźli go na Wyspę św. Jerzego, która leży przy Kanale Wielkim, w pobliżu placu św. Marka, by go ofiarować świętemu patronowi. Kiedy Jerzy wyzdrowiał, rodzice w podzięce oddali go do klasztoru benedyktynów, który znajduje się na tej wyspie do dzisiaj. Tu obrał sobie imię Gerarda, by uczcić ojca, który to imię nosił, a niedawno zmarł. Studiował w Bolonii, a po powrocie został opatem klasztoru na wyspie św. Jerzego. W drodze do Ziemi Świętej z powodu burzy musiał zatrzymać się w Dalmacji. Zmieniając plan, wyruszył na Węgry, gdzie namówiono go, aby pozostał i podjął dzieło ewangelizacji. Św. Stefan, król, ustanowił Gerarda wychowawcą swego syna św. Emeryka. Po pewnym czasie Gerard usunął się do puszczy, gdzie spędził kilka lat jako eremita. Kiedy powstawała metropolia Csanád, został wezwany do objęcia stolicy biskupiej (1030).

Zginął jako męczennik, z rąk powstańców próbujących przywrócić poprzedni kształt państwa. Strącono go do Dunaju ze stromej góry Kelem, zwanej dzisiaj Górą Gerarda (Gellerta, Gellérthegy). Tradycja przypisuje jego zabójstwo Vacie, przywódcy reakcji pogańskiej na Węgrzech. Jego kult jako Świętego potwierdził Grzegorz VII w 1083.

Kult[edytuj | edytuj kod]

W 1083 kult świętego zatwierdził Grzegorz VII.

Święty Gerard jest apostołem Węgier i patronem diecezji Csanád.

Jego wspomnienie liturgiczne obchodzone jest 24 września.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

  • Gerard – inne znane postaci noszące to imię

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]