Przejdź do zawartości

Bazylika Świętej Krwi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bazylika Świętej Krwi
Basiliek van het Heilig Bloed te Brugge
kościół parafialny
Ilustracja
Bazylika Świętej Krwi – kaplica św. Bazylego Wielkiego
Państwo

 Belgia

Miejscowość

Brugia

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

bazylika mniejsza
• nadający tytuł

od 1923
papież Pius XI

Wezwanie

Krew Jezusa Chrystusa

Przedmioty szczególnego kultu
Relikwie

Krew Jezusa Chrystusa

Położenie na mapie Belgii
Mapa konturowa Belgii, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Bazylika Świętej Krwi”
Położenie na mapie Flandrii Zachodniej
Mapa konturowa Flandrii Zachodniej, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Bazylika Świętej Krwi”
Ziemia51°12′29,4″N 3°13′36,2″E/51,208167 3,226722
Strona internetowa

Bazylika Świętej Krwi[1] (hol. Basiliek van het Heilig Bloed te Brugge lub w skrócie: Heilig-Bloed Basiliek) – kościół rzymskokatolicki, położony w centrum Brugii przy placu Burg. Zbudowany w XII wieku jako kaplica władców Flandrii jest miejscem przechowywania relikwii będącej podobno Krwią Chrystusa, przywiezionej w XII wieku z Ziemi Świętej przez hrabiego flandryjskiego Thierry'ego Alzackiego. Ze względu na relikwię bazylika jest od stuleci centrum pielgrzymkowym.

Historia

[edytuj | edytuj kod]
Relikwia Świętej Krwi

Bazylika Świętej Krwi w Brugii jest najczęściej odwiedzanym zabytkiem przy placu Burg i być może w całej Brugii. Wtulona w narożnik placu dekoracyjna, renesansowa fasada skrywa starszy budynek, składający się z dwóch kaplic, oddzielonych klatką schodową. Kaplica dolna, zbudowana w 1139 roku w stylu romańskim dedykowana jest św. Bazylemu Wielkiemu[2]. Kaplica górna nie zachowała się w pierwotnym kształcie, została bowiem przebudowana w 1523 roku i ponownie po rewolucji francuskiej. W końcu XIX wieku otrzymała wystrój neogotycki[3].

Jest obecnie miejscem przechowywania relikwii Krwi Świętej, którą stanowi fragment zabarwionej tkaniny będącej, według podań, krwią Chrystusa, otartą po ukrzyżowaniu z jego ciała przez Józefa z Arymatei. Według legendy relikwia ta została przywieziona do Brugii w czasie II wyprawy krzyżowej przez hrabiego flandryjskiego Thierry'ego Alzackiego, który otrzymał ją od patriarchy Jerozolimy i przekazał go kościołowi w 1150 roku. Bardziej prawdopodobne jest jednak, iż relikwia przybyła ze stolicy Bizancjum Konstantynopola, który w 1204 roku został zdobyty przez krzyżowców pod wodzą hrabiego flandryjskiego Baldwina IX.

Relikwia jest umieszczona w kryształowej fiolce, a ta wewnątrz niewielkiego szklanego naczynia ozdobionego na każdym końcu złotą koroną. Relikwia przechowywana jest zwykle w tabernakulum w ołtarzu bocznym, ale jest regularnie wynoszona do adoracji przez wiernych. Każdego roku, w barwnej Procesji Krwi Świętej, organizowanej z okazji święta Wniebowstąpienia, biskup Brugii prowadzi relikwię ulicami miasta, w towarzystwie mieszkańców odtwarzających sceny biblijne[4].

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Zmiany wprowadzone na 90. posiedzeniu Komisji (4 listopada 2015 roku). ksng.gugik.gov.pl. [dostęp 2015-12-29]. (pol.).
  2. Tracanelli i Bell 2006 ↓, s. 69.
  3. Tracanelli i Bell 2006 ↓, s. 70.
  4. Frommer's: Basiliek van het Heilig-Bloed (Basilica of the Holy Blood). frommers.com. [dostęp 2013-08-10]. (ang.).

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]