Beata Bublewicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Beata Bublewicz
Data i miejsce urodzenia 26 lutego 1975
Olsztyn
Zawód, zajęcie polityk
Alma Mater Uniwersytet Warszawski
Stanowisko posłanka na Sejm V, VI i VII kadencji (2005–2015)
Partia Platforma Obywatelska

Beata Maria Bublewicz (ur. 26 lutego 1975 w Olsztynie) – polska polityk, posłanka na Sejm V, VI i VII kadencji z listy Platformy Obywatelskiej.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończyła w 2002 studia na Wydziale Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji Uniwersytetu Warszawskiego (kierunek: socjologia, public relations), uzyskując tytuł zawodowy magistra socjologii oraz w 1999 studia na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego (filologia angielska) z tytułem zawodowym licencjata. Posiada także certyfikat specjalizacyjny z zakresu public relations.

Przez osiem lat zarządzała autoryzowanym przedstawicielstwem Opel Polska Sp. z o.o. w Olsztynie, później zajmowała się doradztwem biznesowym.

W 2005 z listy Platformy Obywatelskiej została wybrana na posła V kadencji w okręgu olsztyńskim. Zasiadała w Komisji Spraw Zagranicznych oraz w Komisji Kultury Fizycznej i Sportu. Pełniła funkcję sekretarza Sejmu i wiceprzewodniczącej Grupy Polsko-Brytyjskiej. Działała w parlamentarnej Grupie ds. Ratownictwa Wodnego i Górskiego i Parlamentarnej Grupie Kobiet. Przewodniczyła Polsko-Tybetańskiemu Zespołowi Parlamentarnemu[1]. W 2007 reprezentowała Polskę na konferencji OECD w Paryżu oraz w Dowództwie Połączonych Sił Sojuszniczych w Brunssum w Holandii i w Kwaterze Głównej NATO w Brukseli.

W wyborach parlamentarnych w 2007 po raz drugi uzyskała mandat poselski, otrzymując 19 470 głosów. W VI kadencji Sejmu także przystąpiła do Komisji Spraw Zagranicznych oraz Komisji Kultury Fizycznej i Sportu, której została wiceprzewodniczącą[2]. Ponownie też stanęła na czele Parlamentarnego Zespołu na rzecz Tybetu[3].

W 2009 bez powodzenia kandydowała z listy PO w wyborach do Parlamentu Europejskiego[4]. W październiku tego samego roku wybrano ją w skład prezydium Klubu Parlamentarnego Platformy Obywatelskiej. W 2011 kandydowała w wyborach parlamentarnych i po raz trzeci z rzędu uzyskała mandat poselski, otrzymując 23 262 głosy[5]. Objęła m.in. funkcję zastępcy przewodniczącego Komisji Spraw Wewnętrznych i przewodniczącej Parlamentarnego Zespołu ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego[6]. W 2015 nie odnowiła mandatu[7]. W 2016 została zastępcą dyrektora Departamentu Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

W wyborach samorządowych w 2018 bezskutecznie ubiegała się o urząd prezydenta Olsztyna, zajmując 4. miejsce z wynikiem 3903 głosy (5,33%)[8].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Jest córką Mariana i Ireny[9]. W 2001 powołała Fundację im. Mariana Bublewicza działającą na rzecz Zespołu Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego im. Mariana Bublewicza w Olsztynie. W 2005 wydała książkę poświęconą pamięci ojca, zawodowego rajdowca, przeznaczając dochód na działalność fundacji. W 2011 wyróżniona przez Stowarzyszenie Partnerstwo dla Bezpieczeństwa[10].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. VII kadencja. Przewodnik, Wydawnictwo Sejmowe, Warszawa 2012, s. 57.