Boczek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Bekon)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy wieprzowiny. Zobacz też: bohater serialu TV Świat według Kiepskich - Arnold Boczek, grany przez Dariusza Gnatowskiego.
Boczek (na dole) i słonina (na górze)
Bekon angielski

Boczek – mięsno-tłuszczowy rodzaj wieprzowiny pochodzący z dolnej części półtuszy[1]. Zawiera dużo tłuszczów nasyconych. Wersja okrojona z tłuszczu zwana jest z angielskiego bekon.

W niektórych krajach jest często jadany na śniadanie (smażony lub pieczony). Powszechnie występuje w przepisach kulinarnych. Szczególną popularność zyskał w anglosaskim kręgu kulturowym. Boczek typu polskiego (mięsno-tłuszczowy, wycinany z części brzusznej świni) jest znany w krajach anglojęzycznych jako streaky bacon i jest tam mało popularny (znacznie bardziej w USA). Bekon używany do śniadania angielskiego wycinany jest z innych obszarów mięsa wieprzowego, np. ze schabu (droższy i wysokiej jakości back bacon).[potrzebny przypis]

Inne nazwy to: szpyrka, szperka, sperka, spyrka, przy czym nazwy te mogą odnosić się też do boczku wędzonego, pieczonego lub wędzonej oraz solonej słoniny.


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Boczek. Encyklopedia PWN. [dostęp 2012-03-27].