Bendoszka Wielka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bendoszka Wielka
Ilustracja
Bendoszka Wielka – widok z Praszywki Wielkiej
Państwo  Polska
Pasmo Beskid Żywiecki, Karpaty
Wysokość 1144 m n.p.m.
Wybitność 154 m
Położenie na mapie Beskidu Żywieckiego, Małego i Makowskiego
Mapa Beskidu Żywieckiego, Małego i Makowskiego z zaznaczoną granicą Polski, na dole po lewej znajduje się czarny trójkącik z opisem „Bendoszka Wielka”
Ziemia49°25′40,0″N 19°02′39,1″E/49,427778 19,044194
Jubileuszowy Krzyż Ziemi Żywieckiej na Bendoszce Wielkiej
Bendoszka i Wielka Racza – panorama z Rycerzowej
Bendoszka Wielka – widok z Przełęczy Przegibek

Bendoszka Wielka, również Będoszka (1144 m) – szczyt w Beskidzie Żywieckim, jeden z wyższych w grupie Wielkiej Raczy (czasem można się spotkać z wydzieleniem grupy Bendoszki Wielkiej)[1].

Topografia[edytuj | edytuj kod]

Bendoszka Wielka nie znajduje się w głównym grzbiecie Wielkiej Raczy, lecz w bocznym, który odgałęzia się od Bani (1124 m) i biegnie w północnym kierunku poprzez przełęcz Przegibek, Bendoszkę Wielką, Praszywkę Małą i Praszywkę Wielką. Głębokimi dolinami po obydwu stronach tego grzbietu spływają dwa źródłowe cieki potoku Rycerka. W zachodnim kierunku odchodzi od Bendoszki Wielkiej krótki grzbiet Pleskierówki[2].

Opis szczytu[edytuj | edytuj kod]

Nazwa szczytu pochodzi od nazwiska Bendys. Wierzchołek i grzbiety Bendoszki Wielkiej pokrywa ogromna hala. Dzięki temu Bendoszka Wielka jest doskonałym punktem widokowym. Ze szczytu i trawiastych grzbietów Bendoszki widać m.in. grupę Małej Fatry oraz pasmo Baraniej Góry w Beskidzie Śląskim[3]. Na szczycie wykonano pomost widokowy i zamontowaną tablicę z opisaną panoramą szczytów, która już nie istnieje gdyż została zniszczona przez wandali.

Jubileuszowy Krzyż Ziemi Żywieckiej[edytuj | edytuj kod]

Na szczycie znajduje się Jubileuszowy Krzyż Ziemi Żywieckiej postawiony tam we wrześniu 2000 roku z okazji Jubileuszu 2000 ogłoszonego przez Kościół katolicki. Ma wysokość 23,5 metra[4]. Kamień węgielny pod budowę został poświęcony przez Jana Pawła II 15 czerwca 1999 w Krakowie. Krzyż poświęcił biskup Tadeusz Rakoczy 16 września 2000[4]. W kazaniu podczas mszy biskup Rakoczy mówił: ustawiony jest w kierunku pięknej Ziemi Żywieckiej. Swymi ramionami ma symbolizować wspólnotę Żywiecczyzny, a przede wszystkim jedność wiary chrześcijańskiej.

Na podstawie krzyża wmurowane są 4 tablice (pisownia oryginalna):

Od strony zachodniej z napisem:
Na chwałę Boga w Trójcy Jedynego w Roku Wielkiego Jubileuszu 2000 lat Chrześcijaństwa w Milenium Kościoła Krakowskiego w dwudziestym drugim roku pontyfikatu Papieża Jana Pawła II w dziesiątym roku pasterzowania w Diecezji Bielsko-Żywieckiej Biskupa Tadeusza Rakoczego w pięćdziesiątym roku istnienia parafii w Rycerce Górnej z inicjatywy Ks. Edwarda Ćmiela ten Krzyż został wzniesiony jako świadectwo wiary dla przyszłych pokoleń.

Od południowej:
Jubileuszowy Krzyż Ziemi Żywieckiej zaprojektowany przez mgra inż. Jacka Niedzwieckiego i mgra inż. Józefa Pasierbka
wykonany przez Mostostal Zabrze Zakład Montażowo-Produkcyjny Czechowice
poświęcony 16 września 2000 Roku przez Ks. Biskupa Tadeusza Rakoczego
powstał dzięki ofiarności mieszkańców Rycerki Górnej i Przegibka, parafii z dekanatów Żywiecczyzny, przy udziale duchowieństwa, a także władz samorządowych.
Przewodniczącym Komitetu Budowy był Andrzej Harmata.

Od wschodniej:
Obok krzyża Jezusowego stały: Matka Jego i siostra Matki Jego, Maria, żona Kleofasa, i Maria Magdalena. Kiedy więc Jezus ujrzał Matkę i stojącego obok niej ucznia, którego miłował, rzekł do Matki: Niewiasto, oto syn Twój. Następnie rzekł do ucznia: oto Matka twoja. I od tej godziny uczeń wziął ją do siebie.
(J 19, 25-27)

Od strony północnej znajduje się tablica z darczyńcami[4].

Szlaki turystyczne[edytuj | edytuj kod]

szlak turystyczny niebieskiSólRycerka DolnaPraszywka Wielka – Bendoszka Wielka – przełęcz Przegibek.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Krzysztof Radwański, Marcin Szymczak (red.): Atlas gór Polski. Sudety. Karpaty. Góry Świętokrzyskie. Warszawa: ExpressMap, 2008, s. 218. ISBN 978-83-7546-020-9.
  2. Beskid Śląski i Żywiecki. Mapa 1:50 000. Kraków: Wyd. „Compass”, 2011. ISBN 978-83-7605-084-3.
  3. Stanisław Figiel, Piotr Krzywda: Beskid Żywiecki. Oficyna Wydawnicza „Rewasz”, 2006. ISBN 83-89188-59-7.
  4. a b c I Rajd Rodzinny na Bendoszkę (pol.). Podhalański Serwis Informacyjny Watra, 2008-05-20. [dostęp 2011-03-08].
Opisana panorama widokowa z Bendoszki Wielkiej
Opisana panorama widokowa z Bendoszki Wielkiej