Praszywka Wielka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Praszywka Wielka
Ilustracja
Widok na Praszywkę z Bendoszki Wielkiej
Państwo

 Polska

Pasmo

Beskid Żywiecki, Karpaty

Wysokość

1043 m n.p.m.

Położenie na mapie Beskidu Żywieckiego, Małego i Makowskiego
Mapa Beskidu Żywieckiego, Małego i Makowskiego z zaznaczoną granicą Polski, na dole po lewej znajduje się czarny trójkącik z opisem „Praszywka Wielka”
Ziemia49°26′18,1″N 19°01′58,9″E/49,438361 19,033028

Praszywka Wielka (1043 m) – szczyt Beskidu Żywieckiego. Znajduje się w Grupie Wielkiej Raczy, jednak nie w głównej grani, lecz w bocznym grzbiecie, który odgałęzia się od Bani (1124 m) i biegnie w północnym kierunku poprzez przełęcz Przegibek, Bendoszkę Wielką, Praszywkę Małą, przełęcz Przysłop Potócki i Praszywkę Wielką. Głębokimi dolinami po obydwu stronach tego grzbietu spływają dwa potoki: Rycerka i jej dopływ – Rycerski Potok[1]

Nazwa szczytu jest pochodzenia wołoskiego i pochodzi od rumuńskiego słowa prâşit = orać. Płaski grzbiet Praszywki był zatem kiedyś orany. Obecnie znajduje się na nim duża podszczytowa polana, dzięki czemu roztacza się stąd rozległy widok. Panorama widokowa obejmuje zachodnią część Grupy Wielkiej Raczy ze szczytami Rachowiec, Oźna, Jaworzyna, Kikula. Widoczny jest też grzbiet Baraniej Góry[2]. Po przeciwnej styronie widoczna jest Hala Lipowska i Sucha Góra.

Między Praszywką Wielką i Małą, na przełęczy Przysłóp Potócki w sezonie letnim działa Studencka Baza Namiotowa Przysłop Potócki.

Pod szczytem Praszywki Wielkiej

Szlaki turystyczne[edytuj | edytuj kod]

szlak turystyczny czarnySólRycerka Dolna – Praszywka Wielka – Bendoszka Wielkaprzełęcz Przegibek.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Geoportal. Mapa topograficzna i satelitarna. [dostęp 2012-09-10].
  2. Stanisław Figiel, Piotr Krzywda: Beskid Żywiecki. Oficyna Wydawnicza „Rewasz”, 2006. ISBN 83-89188-59-7.