Przejdź do zawartości

Bernard Meretyn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez Szczebrzeszynski (dyskusja | edycje) o 09:03, 24 maj 2012. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.

Bernard Meretyn (XVII w. - 1759) - lwowski architekt, prawdopodobnie pochodzący z terenów Cesarstwa Niemieckiego. Prekursor form rokokowych na ziemiach polskich[1].

Brak jest danych o życiu Bernarda Meretyna przed jego przybyciem do Lwowa w roku 1738.

Współpracował z architektem Marcinem Urbanikiem z Zamościa. Obydwaj nie należeli do lwowskiego cechu budowniczych, co stało się przyczyną nieustających konfliktów. Początkowo jego protektorem był radca mierjski Carlo Garani, dla którego przebudował pałac i kamienicę we Lwowie. Potem architekta zaprotegował starosta kaniowski Mikołaj Bazyli Potocki, który zlecił mu prace w Horodence i Buczaczu. Meretyn współpracował z rzeźbiarzen Janem Jerzym Pinzelem. Od 1745 roku był architektem nadwornym króla Augusta III.

W roku 1742 Meretyn zajmował się przebudową kościoła i klasztoru karmelitanek trzewiczkowych we Lwowie. Wiele projektów Meretyna zrealizowano dopiero po jego śmierci.

Twórczość:

Dzieła przypisywane (z reguły bezpodstawnie):

  • kościół parafialny pw. Wniebowzięcia NMP w Kołomyi z lat 1762-72 (obecnie cerkiew, przebudowany)
  • kościół parafialny w Brzozdowcach
  • kościół parafialny w Łopatynie
  • kościół parafialny w Busku
  1. Górska Aleksandra: Kresy. Przewodnik. Kraków: Wydawnictwo Kluszczynski, 2005, s. 32. ISBN 83-7447-006-2.