Bertran de Born

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Bertran de Born
Bertran de Born.jpg
Bertran de Born z manuskryptu pieśni trubadurów
Data i miejsce urodzenia ok. 1140
Francja
Data i miejsce śmierci ok. 1220
Narodowość Francuz
Dziedzina sztuki Liryka instrumentalna

Bertran de Borntrubadur działający między 1140 a 1215 rokiem.

Pochodził z rodziny arystokratycznej, odziedziczył zamek w Hautefort. Około 1195 roku wstąpił do zakonu cysterskiego w Dalon, gdzie pozostał aż do śmierci. Znany jest z wyczynów politycznych i militarnych; w ósmym kręgu piekła u Dantego opisany jest jako „bezgłowe ciało trzymające za włosy swą odciętą głowę”. Został w ten sposób ukarany za podżeganie do waśni między Henrykiem II Plantagenetem a jego synami, choć jego udział w sporze nie jest historycznie udokumentowany – opiera się głównie na jego vida.

Choć skomponował kilka cansos (pieśni miłosnych), znany jest przede wszystkim jako mistrz sirventes. Z ponad 40 przypisywanych mu utworów jedynie jeden (Rassa, tan creis e mon' e poja) zachowany jest z oryginalną muzyką. Wiadomo, że stosował kontrafakturę i przerabiał melodie innych trubadurów (m.in. Girauta de Bornelh).

Tłumaczenia polskie[edytuj]

Utwory Bertranda de Born tłumaczy i wykonuje Jacek Kowalski m.in. Pochwała wojny (inc. Uwielbiam wielkanocny czas) - CD Wojna i miłość.

Bibliografia[edytuj]

  • Robert Falck/John Haines , Bertran de Born [w:] Latham Alison, ed. (2002). The Oxford Companion to Music. London: Oxford University Press. ISBN 0-19-866212-2.