Beskid (Beskid Śląski)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Beskid
Ilustracja
Szczyt Beskidu widziany z południowego zbocza Klimczoka
Państwo

 Polska

Pasmo

Beskid Śląski, Karpaty

Wysokość

860 m n.p.m.

Położenie na mapie Beskidu Śląskiego
Mapa konturowa Beskidu Śląskiego, u góry po prawej znajduje się czarny trójkącik z opisem „Beskid”
Położenie na mapie Karpat
Mapa konturowa Karpat, blisko górnej krawiędzi po lewej znajduje się czarny trójkącik z opisem „Beskid”
Ziemia49°42′53″N 18°59′50″E/49,714722 18,997222

Beskid (860 m n.p.m.) – charakterystyczny, kopcowaty szczyt w głównym grzbiecie Beskidu Śląskiego, na południe od przełęczy Karkoszczonka. Od wierzchołka Beskidu opada w stronę Szczyrku masywne ramię, wypełniające widły Żylicy i potoku Biła.

Na polanie opadającej spod szczytu w stronę Biłej znajduje się niewielkie osiedle Beskid. Na górnym skraju polany, pod samym grzbietem, widoczne są jeszcze fundamenty domu, w którym 23 stycznia 1945 r. hitlerowcy spalili żywcem Marię Paluch wraz z dwojgiem dzieci Antoniego Palucha, członka partyzanckiego oddziału w Brennej. Ich śmierć upamiętnia skromna tablica umieszczona opodal.

Północno-wschodnie zbocze jest wykorzystane przez Ośrodek Narciarski Beskid Sport Arena, oferujący jeden wyciąg krzesełkowy i dwie trasy zjazdowe. Krótszy wyciąg narciarski udostępnia od wschodu wspomniane wcześniej ramię. Tu też znajduje się znany stok slalomowy „Beskidek” oraz zespół dwóch treningowych skoczni narciarskich, pokrytych igelitem, co umożliwia skoki również w sezonie letnim.

Zachodnie, strome i całkowicie zalesione stoki Beskidu trawersuje czerwono znakowany szlak turystyczny z Siodła pod Klimczokiem na Przełęcz Salmopolską.