Beyoncé (album)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Beyoncé
Okładka
Album studyjny Beyoncé
Wydany 13 grudnia 2013
Nagrywany 2011–13
Gatunek R&B, pop, soul
Długość 66:35
Wydawnictwo Columbia Records
Producent Ammo, Boots, Detail, Beyoncé Knowles, Hit-Boy, Jerome Harmon, Justin Timberlake, Timbaland, Pharrell Williams, Caroline Polachek, Rey Reel, Noah „40” Shebib, Ryan Tedder
Oceny
Album po albumie
Single z albumu Beyoncé
 1. XO
  Wydany: 16 grudnia 2013
 2. Drunk In Love (feat. Jay-Z)”
  Wydany: 17 grudnia 2013
 3. Partition
  Wydany: 25 lutego 2014
 4. Pretty Hurts
  Wydany: 3 czerwca 2014
 5. Flawless (feat. Nicki Minaj)”
  Wydany: 2 sierpnia 2014

Beyoncé – piąty album studyjny amerykańskiej wokalistki Beyoncé Knowles, wydany 13 grudnia 2013 roku nakładem Columbia Records i Parkwood Entertainment. Został „albumem wizualnym”, ponieważ każdemu z nagrań na płycie towarzyszy teledysk. Widzę muzykę – mówi Beyoncé wyjaśniając swoją decyzję o wydaniu płyty „wizualnej”. Kiedy się w nią wsłuchuję, od razu ją sobie wizualizuję. Dla mnie emocje to seria obrazów – wspomnień z dzieciństwa, przemyśleń, marzeń czy zapamiętanych snów. I wszystkie nieodłącznie związane są z muzyką.

Na płycie znajduje się 14 premierowych piosenek utrzymanych w klimacie pop, electro-R&B i soul oraz 17 wideoklipów nakręconych w różnych miejscach na świecie – od rodzinnego Houston, przez Nowy Jork, Paryż, aż do Sydney i Rio de Janeiro. Poruszone na nim tematy dotyczą feministycznego podejścia do płci, monogamicznej miłości oraz kłopotów w związku. Były one inspirowane pełną swobodą twórczą Beyoncé. Płytę promuje pięć singli: „XO”, „Drunk In Love” (feat. Jay-Z), „Partition”, „Pretty Hurts” oraz „Flawless” (feat. Nicki Minaj). Początkowo album nagrywano w Nowym Yorku. Beyonce zaprosiła kompozytorów i autorów tekstów, by zamieszkali z nią przez miesiąc, co miało pozwolić uchwycić im jej wizję nowego albumu[4]. Po półrocznej trasie koncertowej, piosenkarka zaczęła zmieniać kierunek, w którym miał podążać album, by zdecydować się na bardziej eksperymentalne brzmienie. Rozpoczęła współpracę z rockowym producentem Bootsem, który starał się połączyć R&B z muzyką elektroniczną i soulem. Przez cały ten okres, piosenki i klipu z albumu były komponowane w ścisłej tajemnicy, a następnie bez zapowiedzi wydane cyfrowo na serwisie iTunes.

Nagrywanie albumu[edytuj]

Nagrywanie albumu rozpoczęło się latem 2012 roku w Hamptons, gdzie artystka wówczas mieszkała. Beyoncé zaprosiła Się, Justina Timberlake, Timbalanda oraz producenta The-Dream. W czasie tej sesji nagrano jeden z singli – Pretty Hurts. Następnie produkcję przeniesiono do studiów w Nowym Jorku. Na początku marca 2013 roku, piosenkarka opublikowała utwór „Bow Down/I Been On”. W późniejszym czasie jego pierwsza część została zawarta w albumowej wersji „Flawless”, do której dołączono przemowę nigeryjskiej pisarki Chimamandy Ngozi Adichie „We Should All Be Feminists”, z którą Beyoncé identyfikuje swoją interpretację feminizmu. W połowie 2013 roku, Beyoncé zaczęła współpracę z Bootsem, który później wyprodukował 80% całego albumu. Wśród kompozycji, które stworzyła z Bootsem znalazły się „Jealous”, „Haunted”, „Ghost”, „Heaven” oraz „Blue”. Cztery z piosenek wykorzystanych w albumie były nagrywane poza Nowym Jorkiem. Były to utwory „Superpower” i „Heaven”, które zostały nagrane w Kalifornii, „XO” – w Sydney oraz Berlinie, a także „No Angel” w Londynie. Podczas komponowania „Partition”, jego rapowana część znana jako „Yoncé” została przypadkowo stworzona przez Timberlake’a, który będąc w studiu z piosenkarką, wystukiwał rytm na wiaderku[5]. Podczas komponowania z Detailem i Timbalandem postawiła na całkowity freestyle, tworząc swobodnie z Jayem Z kolejne wersy kompozycji. W sumie stworzono 80 utworów na album, z czego 17 wykorzystano na wydawnictwie[6].

Lista utworów[edytuj]

CD
 1. „Pretty Hurts” – 4:17
 2. „Haunted” – 6:09
 3. „Drunk in Love” (feat. Jay-Z) – 5:23
 4. „Blow” – 5:09
 5. „Angel” – 3:48
 6. „Partition” – 5:19
 7. „Jealous” – 3:04
 8. „Rocket” – 6:31
 9. „Mine” (feat. Drake) – 6:18
 10. „XO” – 3:35
 11. „***Flawless” (feat. Chimamanda Ngozi Adichie) – 4:10
 12. „Superpower” (feat. Frank Ocean) – 4:36
 13. „Heaven” – 3:50
 14. „Blue” (feat. Blue Ivy) – 4:26
Beyoncé (Platinum Edition) / Beyoncé (More Only)[7]
 1. „7/11" – 3:33
 2. „***Flawless” (Remix) (feat. Nicki Minaj) – 3:54
 3. „Drunk in Love” (Remix) (feat. Jay-Z & Kanye West) – 6:35
 4. „Ring Off” – 3:00
 5. „Blow” (Remix) (feat. Pharrell Williams) – 5:09
 6. „Standing on the Sun” (Remix) (feat. Mr. Vegas) – 4:33
DVD
 1. „Pretty Hurts”
 2. „Ghost”
 3. „Haunted”
 4. „Drunk in Love” (feat. Jay-Z)
 5. „Blow”
 6. „Angel”
 7. „Yoncé”
 8. „Partition”
 9. „Jealous”
 10. „Rocket”
 11. „Mine” (feat. Drake)
 12. „XO”
 13. „*** Flawless” (feat. Chimamanda Ngozi Adichie)
 14. „Superpower” (feat. Frank Ocean)
 15. „Heaven”
 16. „Blue” (feat. Blue Ivy)
 17. „Grown Woman”

Przypisy