Beyoncé (album)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Beyoncé
Okładka
Album studyjny Beyoncé
Wydany 13 grudnia 2013
Nagrywany 2011–13
Gatunek R&B, pop, soul
Długość 66:35
Wydawnictwo Columbia Records
Producent Ammo, Boots, Detail, Beyoncé Knowles, Hit-Boy, Jerome Harmon, Justin Timberlake, Timbaland, Pharrell Williams, Caroline Polachek, Rey Reel, Noah „40” Shebib, Ryan Tedder
Oceny
Album po albumie
Single z albumu Beyoncé
 1. XO
  Wydany: 16 grudnia 2013
 2. Drunk In Love (feat. Jay Z)”
  Wydany: 17 grudnia 2013
 3. Partition
  Wydany: 25 lutego 2014
 4. Pretty Hurts
  Wydany: 3 czerwca 2014
 5. Flawless (feat. Nicki Minaj)”
  Wydany: 2 sierpnia 2014

Beyoncé – piąty album studyjny amerykańskiej wokalistki Beyoncé Knowles, wydany 13 grudnia 2013 roku nakładem Columbia Records i Parkwood Entertainment. Został „albumem wizualnym”, ponieważ każdemu z nagrań na płycie towarzyszy teledysk. Widzę muzykę – mówi Beyoncé wyjaśniając swoją decyzję o wydaniu płyty „wizualnej”. Kiedy się w nią wsłuchuję, od razu ją sobie wizualizuję. Dla mnie emocje to seria obrazów – wspomnień z dzieciństwa, przemyśleń, marzeń czy zapamiętanych snów. I wszystkie nieodłącznie związane są z muzyką.

Na płycie znajduje się 14 premierowych piosenek utrzymanych w klimacie pop, electro-R&B i soul oraz 17 wideoklipów nakręconych w różnych miejscach na świecie – od rodzinnego Houston, przez Nowy Jork, Paryż, aż do Sydney i Rio de Janeiro. Poruszone na nim tematy dotyczą feministycznego podejścia do płci, monogamicznej miłości oraz kłopotów w związku. Były one inspirowane pełną swobodą twórczą Beyoncé. Płytę promuje pięć singli: „XO”, „Drunk In Love” (feat. Jay Z), „Partition”, „Pretty Hurts” oraz „Flawless” (feat. Nicki Minaj). Początkowo album nagrywano w Nowym Yorku. Beyonce zaprosiła kompozytorów i autorów tekstów, by zamieszkali z nią przez miesiąc, co miało pozwolić uchwycić im jej wizję nowego albumu[4]. Po półrocznej trasie koncertowej, piosenkarka zaczęła zmieniać kierunek, w którym miał podążać album, by zdecydować się na bardziej eksperymentalne brzmienie. Rozpoczęła współpracę z rockowym producentem Bootsem, który starał się połączyć R&B z muzyką elektroniczną i soulem. Przez cały ten okres, piosenki i klipu z albumu były komponowane w ścisłej tajemnicy, a następnie bez zapowiedzi wydane cyfrowo na serwisie iTunes.

Nagrywanie albumu[edytuj]

Nagrywanie albumu rozpoczęło się latem 2012 roku w Hamptons, gdzie artystka wówczas mieszkała. Beyoncé zaprosiła Się, Justina Timberlake, Timbalanda oraz producenta The-Dream. W czasie tej sesji nagrano jeden z singli – Pretty Hurts. Następnie produkcję przeniesiono do studiów w Nowym Jorku. Na początku marca 2013 roku, piosenkarka opublikowała utwór „Bow Down/I Been On”. W późniejszym czasie jego pierwsza część została zawarta w albumowej wersji „Flawless”, do której dołączono przemowę nigeryjskiej pisarki Chimamandy Ngozi Adichie „We Should All Be Feminists”, z którą Beyoncé identyfikuje swoją interpretację feminizmu. W połowie 2013 roku, Beyoncé zaczęła współpracę z Bootsem, który później wyprodukował 80% całego albumu. Wśród kompozycji, które stworzyła z Bootsem znalazły się „Jealous”, „Haunted”, „Ghost”, „Heaven” oraz „Blue”. Cztery z piosenek wykorzystanych w albumie były nagrywane poza Nowym Jorkiem. Były to utwory „Superpower” i „Heaven”, które zostały nagrane w Kalifornii, „XO” – w Sydney oraz Berlinie, a także „No Angel” w Londynie. Podczas komponowania „Partition”, jego rapowana część znana jako „Yoncé” została przypadkowo stworzona przez Timberlake’a, który będąc w studiu z piosenkarką, wystukiwał rytm na wiaderku[5]. Podczas komponowania z Detailem i Timbalandem postawiła na całkowity freestyle, tworząc swobodnie z Jayem Z kolejne wersy kompozycji. W sumie stworzono 80 utworów na album, z czego 17 wykorzystano na wydawnictwie[6].

Lista utworów[edytuj]

CD
 1. „Pretty Hurts” – 4:17
 2. „Haunted” – 6:09
 3. „Drunk in Love” (feat. Jay Z) – 5:23
 4. „Blow” – 5:09
 5. „Angel” – 3:48
 6. „Partition” – 5:19
 7. „Jealous” – 3:04
 8. „Rocket” – 6:31
 9. „Mine” (feat. Drake) – 6:18
 10. „XO” – 3:35
 11. „***Flawless” (feat. Chimamanda Ngozi Adichie) – 4:10
 12. „Superpower” (feat. Frank Ocean) – 4:36
 13. „Heaven” – 3:50
 14. „Blue” (feat. Blue Ivy) – 4:26
Beyoncé (Platinum Edition) / Beyoncé (More Only)[7]
 1. „7/11" – 3:33
 2. „***Flawless” (Remix) (feat. Nicki Minaj) – 3:54
 3. „Drunk in Love” (Remix) (feat. Jay Z & Kanye West) – 6:35
 4. „Ring Off” – 3:00
 5. „Blow” (Remix) (feat. Pharrell Williams) – 5:09
 6. „Standing on the Sun” (Remix) (feat. Mr. Vegas) – 4:33
DVD
 1. „Pretty Hurts”
 2. „Ghost”
 3. „Haunted”
 4. „Drunk in Love” (feat. Jay Z)
 5. „Blow”
 6. „Angel”
 7. „Yoncé”
 8. „Partition”
 9. „Jealous”
 10. „Rocket”
 11. „Mine” (feat. Drake)
 12. „XO”
 13. „*** Flawless” (feat. Chimamanda Ngozi Adichie)
 14. „Superpower” (feat. Frank Ocean)
 15. „Heaven”
 16. „Blue” (feat. Blue Ivy)
 17. „Grown Woman”

Przypisy