Biak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy wyspy. Zobacz też: Biak – miasto w Indonezji.
Łodzie rybackie na wyspie Biak

Biak (Wiak, indonez. Pulau Biak) – wyspa w Indonezji u wybrzeży Nowej Gwinei na Oceanie Spokojnym; największa w grupie wysp Schoutena; należy do prowincji Papua.

Oddzielona na południu cieśniną Yapen od wyspy Yapen; powierzchnia 1904.3 km² (według innych źródeł 2455 km²); długość linii brzegowej 230.8 km; ok. 70 tys. mieszkańców, gł. Papuasów.

Powierzchnia południowej części nizinna, północnej wyżynna; uprawa palmy kokosowej i sagowca; rybołówstwo; turystyka. Główne miasta: Biak, Bosnik; międzynarodowy port lotniczy Mokmer na trasie Manila-Sydney.

Podczas II wojny światowej wyspa była ważną bazą japońskiej floty (19421944), a następnie amerykańskiego lotnictwa.

"W lipcu 1998 roku na papuaskiej wyspie Biak doszło do tragicznych wydarzeń. 6 lipca 1998 roku indonezyjskie siły bezpieczeństwa dokonały krwawej wendetty na demonstrantach: na lądzie – według różnych szacunków – zabito od kilkunastu do niemal 30 Papuasów, a kolejnych od 87 do ponad 100 załadowano na statki i w makabryczny sposób, zamordowano na otwartym morzu. Łączna liczba ofiar śmiertelnych tych dramatycznych wydarzeń to od około 100 do ponad 150 osób."[1]

Główne atrakcje turystyczne: piękne plaże, miejsca do nurkowania, jaskinie wykorzystywane przez Japończyków w czasie wojny, pomnik i muzeum II wojny światowej, ogród orchidei z ponad 60 ich gatunkami, ptaszarnia z ponad 30 gatunkami, tańce i ceremonie miejscowej ludności.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]