Bible Examiner

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bible Examiner
Ilustracja
Bible Examiner (październik 1876)
Częstotliwość miesięcznik
Państwo Stany Zjednoczone
Adres Brooklyn, Nowy Jork
Rodzaj czasopisma religijna
Język angielski
Pierwszy numer 1843
Ostatni numer 1879
Redaktor naczelny George Storrs

Bible Examiner – chrześcijańskie czasopismo wydawane jako miesięcznik w latach 1843–1879 (z kilkoma przerwami) w nowojorskim Brooklynie[1]. Jego redaktorem i wydawcą był adwentystyczny kaznodzieja George Storrs (1796–1879)[2].

Opis[edytuj | edytuj kod]

W czasopiśmie Storrs odrzucał naukę o nieśmiertelności duszy, uznając iż została ona stworzona pod wpływem filozofii greckiej. Negował w związku z tym także istnienie wiekuistego piekła. Uważał również, iż Wielkanoc powinna być obchodzona dnia 14 nisan. Po roku 1870 przedstawiał w nim pogląd, iż „niegodziwi” zostaną podzieleni na dwie klasy: tych, którzy świadomie odrzucili przesłanie Ewangelii oraz tych, którzy zmarli w niewiedzy. Ci drudzy zostaną przy końcu świata wskrzeszeni, by wybrać przyjęcie wiary w Chrystusa i dostąpienie warunkowej nieśmiertelności lub odrzucenie jej i unicestwienie[3].

Poglądy Storrsa wywarły silny wpływ na Charlesa Taze Russella. W październiku 1876 roku w czasopiśmie „Bible Examiner” ukazał się jeden z jego pierwszych artykułów „Kiedy się zakończą Czasy Pogan?” (ang. „Gentile Times: When Do They End?”), w którym wykazywał, że „czasy pogan” zakończą się w 1914 roku[4][5][6]. W artykule tym „siedem czasów” z proroctwa Daniela powiązano z „wyznaczonymi czasami narodów”, o których mówił Jezus[7].

Ostatni numer czasopisma wydany przez George’a Storrsa ukazał się w październiku 1879, dwa miesiące przed jego śmiercią[8][9]. W marcu 1880 roku ukazał się jeszcze pamiątkowy numer czasopisma, wydany przez jego córkę Hattie W. Storrs. Łącznie ukazało się 346 numerów „Bible Examiner”[10].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]