Bikram yoga

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Bikram Yoga − rodzaj jogi, którą Bikram Choudhury stworzył na podstawie tradycyjnych technik jogi (hathajoga). Bikram joga praktykowana jest w pomieszczeniu podgrzewanym do 105 °F (≈ 40,6 °C) o wilgotności 40-50%[1].

Początek działalności[edytuj | edytuj kod]

Urodzony w 1946 roku w Kalkucie mistrz jogi, technikę tę spopularyzował w USA na początku lat 70. XX wieku. W roku 1974, wraz z żoną otworzył "The Yoga College of India in Beverly Hills"[2]. Stał się znanym i cenionym nauczycielem znanych osobistości i gwiazd Hollywood[potrzebny przypis]. Jak donosi magazyn The Times, na świecie znajduje się ponad 4000 ośrodków, gdzie uprawiać można tę praktykę[3].

Teoria[edytuj | edytuj kod]

Lekcje jogi Bikram trwają 90 minut i składają się z cyklu 26 pozycji[4] zwanych asanami, wykonywanych dwa razy, zawsze w tej samej kolejności. Ćwiczeniom fizycznym towarzyszą dwa ćwiczenia oddechowe, mające pomóc uczestnikom w wykorzystaniu jak największej powierzchni płuc. Wszystkie pozycje wykonywane są w głębokiej koncentracji. Celem Bikram jogi jest poprawa zdrowia ogólnego[potrzebny przypis]. Zdaniem założyciela, praktyka w podgrzewanym pomieszczeniu ułatwia głębsze rozciąganie i zapobiegania urazom, przy jednoczesnym zmniejszeniu stresu i napięcia. System ten ma symulować i przywracać zdrowie do wszystkich mięśni, stawów i organów w ciele człowieka. Dzięki poprawie krążenia, ma zapobiegać chorobom serca i niewydolności narządów. Choudhury twierdzi, że praktykowania Bikram jogi znacznie wpływa na system krążenia krwi w organizmie, głównie za sprawą dwóch procesów: rozciągania i kompresji. Kombinacja tych dwóch technik sprawia, że świeża krew napływa do wszystkich stawów, mięśni i narządów w organizmie człowieka. W czasie wykonywania określonej asany (pozycji), osoba ćwicząca rozciąga lub kładzie nacisk na wybraną część ciała, co czasowo zatrzymuje obieg krwi w danej partii. W reakcji na niedobór, serce pompuje większą ilość krwi. W momencie, gdy asana jest zakończona i ćwiczący wychodzi z pozycji, nadmiar krwi transportowany jest do wybranej części ciała. Wiele pozycji "masuje" układ limfatyczny i wspomaga drenaż, poprawiając usuwanie z organizmu infekcji, bakterii i toksyn.

Korzyści[edytuj | edytuj kod]

Metoda jest dynamiczna i wymagająca, dlatego wymaga określonej sprawności i wytrzymałości od praktykujących[5]. Wysoka temperatura i wilgotność ułatwiają też rozciąganie ciała. Opada napięcie i stres, dzięki czemu jest się mniej narażonym na urazy mechaniczne podczas ćwiczenia. Dodatkowo, Bikram joga wspomaga utratę wagi: ilość spalonych kalorii podczas jednej sesji zależy od wieku i masy ciała danej osoby, ale szacuje się, że 90-minutowa sesja pozwala zgubić od 500 do 1250 kalorii, w zależności od intensywności praktyk i innych czynników[6] Praktyka ta, dzięki poprawie w wydalaniu toksyn, poprawia również stan naszej skóry. Zwiększa świadomość ciała i zmniejsza skutki stresu, poprawia równowagę, koordynację i koncentrację.

Kontrowersje[edytuj | edytuj kod]

Bikram Choudhury, który stał się milionerem, jest osobą bardzo kontrowersyjną. Krytykowany jest za pociąg do materialnej rozpusty: kolekcjonowania luksusowych samochodów: Rolls-Royce i Bentley oraz zegarków, wartych miliony dolarów[7]. Był pozywany za wykorzystywanie seksualne swojej prawniczki oraz gwałty na kursantkach[8], mimo to dalej prowadzi szkolenia[9]. Specjaliści debatują też nad tym, czy praktyka jogi w temperaturze 37,8˚C jest bezpieczna dla zdrowia. Opinie są podzielone. Jak przestrzega Choudhury, po pierwszych zajęciach możliwe jest uczucie zmęczenia, bezsenność, sztywność, bóle mięśni i kręgosłupa, zawroty głowy, mdłości, podrażnienia skóry, silny głód lub utrata apetytu. Wszystkie te objawy mają ustąpić po kilku zajęciach[10]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]