Bentley

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy marki samochodów. Zobacz też: inne znaczenia tej nazwy.
Bentley Motors Limited
Bentley Motors Limited
Forma prawna Przedsiębiorstwo prywatne
Założyciel(e) Walter Bentley
Data założenia 18 stycznia 1919
Państwo  Wielka Brytania
Siedziba Wielka Brytania Cheshire, Crewe
Ważni pracownicy Wolfgang Dürheimer
Branża Motoryzacyjna
Produkty samochody, silniki
Zatrudnienie 5,000 (2016)
brak współrzędnych
Bentley Mulsanne (1980 – 1992)
Nowy Mulsanne w produkcji od 2010
Bentley State Limousine należący do królowej Wielkiej Brytanii Elżbiety II

Bentley – marka luksusowych samochodów oraz dużych samochodów sportowych, produkowanych przez firmę Bentley Motors Limited. Od 1998 roku firma należy do koncernu Volkswagena.

Historia[edytuj]

Założyciel przedsiębiorstwa, Walter Owen Bentley marzył o stworzeniu wyścigowego auta, które byłoby najlepsze w swojej klasie. Pierwszy samochód, Bentley 3 Litre, zbudował w 1919 roku, a zaprezentowano go szerszej publiczności w dwa lata później. Na sukcesy sportowe trzeba było czekać do 1924 i 1927 roku, gdy auta wygrały wyścigi w Le Mans.

W 1931 roku Bentley Motors Limited został kupiony przez Rolls-Royce'a.

Powojenne modele, z nielicznymi wyjątkami (model Bentley R Continental z 1952 roku), aż do lat dziewięćdziesiątych były tylko usportowionymi wersjami Rolls-Royce'ów. Oba przedsiębiorstwa zostały kupione w 1998 roku przez koncern Volkswagena, jednak okazało się, że wskutek niedopatrzenia prawa do marki Rolls-Royce posiada BMW. Na podstawie porozumienia pomiędzy niezależnymi właścicielami, kontrolę nad przedsiębiorstwem Rolls-Royce od 2003 roku przejęło BMW.

W 2007 roku marka Bentley weszła na polski rynek. Siedziba polskiego oddziału Bentleya mieści się w salonie Volkswagena przy ul. Połczyńskiej w Warszawie. Pierwszy niezależny salon otwarto w Warszawie w II kwartale 2010 roku na terenie inwestycji Nowe Powiśle. Na terenie Polski funkcjonują jeszcze dwa autoryzowane przez Bentley Motors Ltd punkty serwisowe: w Poznaniu i w Bielsku Białej.

Modele[edytuj]

Modele nie mające odpowiedników wśród modeli RR:

Modele koncepcyjne[edytuj]

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]