Bill Browder

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bill Browder
William Felix Browder
Ilustracja
Browder na Światowym Forum Ekonomicznym w 2011 roku
Data i miejsce urodzenia 23 kwietnia 1964
Chicago
Zawód przedsiębiorca, działacz społeczny

Bill Browder (ur. 23 kwietnia 1964 w Chicago) − brytyjski przedsiębiorca i działacz społeczny pochodzący z USA, ścigany przez organy ścigania Federacji Rosyjskiej.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pochodzi z żydowskiej rodziny działaczy komunistycznych. Jego dziadek Earl Browder był sekretarzem generalnym amerykańskiej partii komunistycznej i dwukrotnie kandydował w wyborach prezydenckich. Ojciec Browdera, Felix, był utalentowanym fizykiem, w wieku 20 lat zdobył doktorat na Princeton University[1].

Browder urodził się 23 kwietnia 1964 roku w Chicago. Studiował ekonomię na University of Chicago, następnie zrobił studia MBA na Stanford University.

Od 1996 roku zarabiał w Moskwie, gdzie prowadził z żydowskimi finansistami fundusz inwestycyjny Hermitage Capital Management, który przyniósł duże zyski[1]. Kupował tam po niskich cenach udziały w źle zarządzanych firmach i przeprowadzał reformę zarządzania, by podnieść efektywność i tym samym wartość przedsiębiorstwa. Prowadził ponadto akcję ujawniania korupcji w Rosji[2]. W 2005 roku w jego firmie Hermitage Capital Management została przeprowadzona akcja rosyjskich służb podatkowych, które dopatrzyły się rzekomej defraudacji środków[1]. Funkcjonariusze skonfiskowali dokumenty księgowe i pobili stawiających opór pracowników, a Browdera deportowali, w związku z czym sprzedał swój majątek i przeniósł swoją działalność do innych krajów[2].

Dzięki zajętym dokumentom rosyjskie służby przeprowadziły serię procesów, w wyniku których przejęto należące uprzednio do funduszu przedsiębiorstwa i doprowadzono do ponownego, opodatkowania. W ten sposób wyprowadzono z tych przedsiębiorstw 230 mln dolarów[2], które trafiły następnie do organizacji przestępczych[1]. Oszustwa rosyjskich służb zostały ujawnione przez prawnika podatkowego Browdera, Siergieja Magnitskiego, który zaczął domagać się odszkodowania od rosyjskiego państwa. Aresztowany, bity i przetrzymywany w złych warunkach zmarł po roku, 16 listopada 2009 roku[2].

W.F.Browder obwinia siebie za śmierć S.Magnitskiego i od czasu jego śmierci przeznaczył znaczne środki na śledztwo, które miało wyjaśnić mechanizmy nieuczciwej działalności rosyjskich służb, a wyniki opublikował w prasie i przedstawił w filmach dokumentalnych. Prowadził również lobbing na rzecz wprowadzenia sankcji wobec ludzi, którzy skorzystali na nieuczciwej działalności i byli współodpowiedzialni za śmierć Magnitskiego. W efekcie jego zabiegów Kongres USA uchwalił tzw. ustawę Magnitskiego w 2012 roku[2].

W 1998 zrzekł się amerykańskiego obywatelstwa chcąc nie płacić podatków[3].

Na podstawie działności w Rosji i Europie Wschodniej Browder napisał książkę - "Czerwony alert" W 2014 roku w Polsce opublikowało ją wydawnictwo Sonia Draga[4]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Bill Browder: 'Putin is a Macbeth figure...bad things will happen to him' (ang.). W: Management Today [on-line]. Haymarket Media Group Ltd. [dostęp 2015-03-27].
  2. a b c d e Rosyjski biznes bez znieczulenia, Onet.pl, 22 marca 2015 [zarchiwizowane z adresu 2015-03-25].
  3. Natasha Bertrand: Inside the battle between an anti-Putin banker and the firm that produced the Trump-Russia dossier. businessinsider.com, 9 January 2018. [dostęp 2018-02-26].
  4. Czerwony alert - Literatura faktu - Wydawnictwo SONIA DRAGA, www.soniadraga.pl [dostęp 2018-07-29] (pol.).