Bill Skate

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bill Skate
Data i miejsce urodzenia 26 września 1953
Port Moresby
Data i miejsce śmierci 3 stycznia 2006
Brisbane
Papua-Nowa Gwinea Gubernator generalny Papui-Nowej Gwinei (p.o.)
Okres od 2003
do 2004
Poprzednik Silas Atopare
Następca Jeffrey Nape (p.o.)
Papua-Nowa Gwinea Premier Papui-Nowej Gwinei
Okres od 1997
do 1999
Przynależność polityczna Ludowa Narodowa Partia Kongresowa
Poprzednik Julius Chan
Następca Mekere Morauta

Bill Skate, właśc. sir William Jake Skate, (ur. 26 września 1953, zm. 3 stycznia 2006 w Brisbane, Australia) – papuaski polityk, premier, tymczasowy gubernator generalny i przewodniczący parlamentu.

Z ramienia Narodowego Kongresu Ludowego pełnił funkcję premiera od lipca 1997 do lipca 1999. Po wejściu jego partii w koalicję rządową kierowaną przez Michaela Somare został w 2002 przewodniczącym parlamentu. W listopadzie 2003 przejął obowiązki gubernatora generalnego Papui-Nowej Gwinei, w związku z upływem kadencji Alberta Kipalana i uznaniem przez Sąd Najwyższy nieważności wyboru jego następcy, Pato Kakerayi. Pełnił obowiązki gubernatora do maja 2004, broniąc się w tym okresie przed zarzutami nadużyć finansowych dokonanych w czasie swoich rządów; stracił jednocześnie stanowisko p.o. gubernatora generalnego i przewodniczącego parlamentu, kiedy jego partia opuściła koalicję rządową. Jego następcą na obu funkcjach został Jeffrey Nape (pełnoprawnym gubernatorem został miesiąc później Paulias Matane).

Kontynuował działalność w parlamencie do końca życia, mimo pogarszającego się stanu zdrowia (miał problemy z sercem). W styczniu 2005 otrzymał tytuł szlachecki "Sir". Miał opinię jednego z najbardziej kontrowersyjnych polityków Papui-Nowej Gwinei. Zmarł w Brisbane w Australii.