Bilwinowo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bilwinowo
Państwo  Polska
Województwo podlaskie
Powiat suwalski
Gmina Szypliszki
Strefa numeracyjna (+48) 87
Kod pocztowy 16-411
Tablice rejestracyjne BSU
SIMC 0770070
Położenie na mapie gminy Szypliszki
Mapa lokalizacyjna gminy Szypliszki
Bilwinowo
Bilwinowo
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Bilwinowo
Bilwinowo
Położenie na mapie województwa podlaskiego
Mapa lokalizacyjna województwa podlaskiego
Bilwinowo
Bilwinowo
Położenie na mapie powiatu suwalskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu suwalskiego
Bilwinowo
Bilwinowo
Ziemia54°09′45″N 23°00′40″E/54,162500 23,011111

Bilwinowowieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie suwalskim, w gminie Szypliszki.

Wieś królewska ekonomii grodzieńskiej położona była w końcu XVIII wieku w powiecie grodzieńskim województwa trockiego[1]. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa suwalskiego.

W okolicy znajduje się kilka cmentarzysk jaćwieskich – w Osinkach, Prudziszkach, Żywej Wodzie i we wsi Bilwinowo, gdzie jest nawet większy niż w Szwajcarii cmentarz z V-VI w.n.e.[2].

Pierwszy krzyż znajduje się przy domu rodziny Łukaszewiczów, w Bilwinowie przy drodze dojazdowej. W roku 1914 został postawiony w tym miejscu drewniany krzyż przez Andrzeja Łukaszewicza. Był on dziadkiem – Stanisława Łukaszewicza. Krzyż drewniany przetrwał aż przez obie wojny światowe. 7 lipca 1986 roku Stanisław Łukaszewicz postanowił, że na miejscu krzyża drewnianego postawi krzyż z grysiku.

Kolejny krzyż znajduje się w centrum wsi, obok postawionej niedawno kapliczki upamiętniającej 220 lat istnienia wsi Bilwinowo. Na nim widnieje napis: „Mniej Nas w swej opiece – pamiątka wsi Bilwinowo”. To tu są odprawiane nabożeństwa majowe. Zbiera się prawie cała wieś i o godzinie 19:00 jest odmawiana litania do Matki Boskiej Loretańskiej, a później są śpiewane piosenki na cześć Maryi. Ten krzyż powstał bardzo, bardzo dawno i tak samo, jak i inne krzyże, na początku był drewniany, w 1986 roku w lipcu został postawiony z grysiku. W 2005 roku w maju zostały rozpoczęte prace przy budowie kapliczki i krzyża drewnianego. Na początku czerwca prace zostały skończone i kapliczka został wyświęcona przez księdza Bernarda Antonowicza. Kapliczka jest bardzo piękna i z pewnością przyciągnie wzrok wielu przejeżdżających obok ludzi. Na tej kapliczce widnieje napis „AVE MARYJA – BĄDŹ BŁOGOSŁAWIONA MIĘDZY NIEWIASTAMI, SPRAW BY W TRUDNYM ŻYCIU NASZYMI CZYNAMI, ZASŁUŻYLI NA ŁASKI I DAR TWEJ OPIEKI, W DOCZESNYM ŻYCIU A POTEM NA WIEKI 1784 – 2004 BILWINOWO 2.V.2004”. Na kapliczce została wstawiona data o rok wcześniejsza niż została postawiona kapliczka, ponieważ pan, który ją stawił, czyli Zbigniew Gościewski był chory i nie mógł jej postawić. Krzyż powstał nieco później we wrześniu 2005 roku został postawiony i poświęcony też przez księdza Bernarda Antonowicza.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Вялікі гістарычны атлас Беларусі Т. 2, Mińsk 2013, s. 86.
  2. Piotr Skurzyński "Warmia, Mazury, Suwalszczyzna" Wyd. Sport i Turystyka - Muza S.A. Warszawa 2004 ​​​ISBN 83-7200-631-8​ s. 412