Województwo trockie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy województwa w latach 1413 - 1793. Zobacz też: województwo trockie (1793).
Województwo trockie
Palatinatus Trocensis
województwo
1413 – 1795
Herb
Herb województwa trockiego
Państwo  I Rzeczpospolita
Prowincja Litwa
Data powstania 1413
Stolica Troki
Wojewoda zobacz: wojewodowie troccy
Powierzchnia 31 200 km²
Populacja (1790 [1])
• liczba ludności

327 018
Podział administracyjny
Liczba powiatów 4
Liczba reprezentantów
Liczba senatorów 2
Położenie na mapie Rzeczypospolitej
RON województwo trockie map.svg
Portal Portal Polska

     Położenie województwa trockiego na mapie Wielkiego Księstwa Litewskiego

Województwo trockiewojewództwo I Rzeczypospolitej, wchodzące w skład Wielkiego Księstwa Litewskiego, ze stolicą w Trokach.

Powstało w 1413[2] mocą unii horodelskiej przez połączenie m.in. dwóch księstw litewskich: księstwa grodzieńskiego i księstwa trockiego. W 1507 r. z części terytorium wydzielono województwo nowogródzkie[2]. W 1513 roku król Zygmunt I Stary wydzielił z niego województwo podlaskie. Województwo trockie istniało do 1795. Dzieliło się na 4 powiaty:

Województwo trockie posiadało w senacie dwóch senatorów większych: wojewodę i kasztelana trockich. Wojewoda zasiadał w senacie po wojewodzie kaliskim, a kasztelan między wojewodą sieradzkim i łęczyckim. Pierwszym wojewodą został w 1413 Jawnus. Na czele hierarchii urzędów ziemskich stał w powiecie trockim ciwun a w pozostałych powiatach marszałkowie ziemscy. Mundurem sejmowym województwa trockiego był kontusz szkarłatny z zielonymi wyłogami i biały żupan. Poza sejmem szlachta trocka uważała za swoją barwę kontusz granatowy, żupan i wyłogi słomiane, a powiat upicki: kontusz karmazynowy, wyłogi granatowe, żupan słomiany.

Linki zewnętrzne[edytuj]

Przypisy

  1. Tabela: Summaryusz Generalny wszelkich dochodów Rzeczypospolitey tak w Koronie iako i w Litwie z kalkulacyą mil kwadratowych, tak со do dymów, podatków, iako i ludzi, w: Dziennik rządowo-ekonomiczno handlowy. Zaymuiący różne Wiadomości, Rządowe, Handlowe, Ekonomiczne, Fabryczne, Kontraktowe na Dobra, Summy, i Produkta. Zajmujący 3 miesiące kwiecień may czerwiec 1790. R.5. T. II. Warszawa 1790.
  2. a b Stanisław Kutrzeba: Historia ustroju Polski w zarysie, Tom drugi: Litwa. Lwów i Warszawa: 1921, s. 88.