Birkbeck

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Birkbeck
University of London
Ilustracja
Dewiza łac. In nocte consilium, pol. Studiuj nocą
Data założenia 1823
Państwo  Wielka Brytania
Kraj  Anglia
Liczba studentów 15 545
Dziekan David Latchman
Położenie na mapie gminy Camden
Mapa lokalizacyjna gminy Camden
Birkbeck
Birkbeck
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa lokalizacyjna Wielkiej Brytanii
Birkbeck
Birkbeck
Położenie na mapie Anglii
Mapa lokalizacyjna Anglii
Birkbeck
Birkbeck
Położenie na mapie Wielkiego Londynu
Mapa lokalizacyjna Wielkiego Londynu
Birkbeck
Birkbeck
51,52197°N 0,13005°W/51,521970 -0,130048
Strona internetowa

Birkbeck, University of London – często używana jest poprzednia nazwa Birkbeck College, oficjalny akronim BBK, część (filia) Uniwersytetu Londyńskiego.

Uczelnia organizuje kursy zarówno pierwszego poziomu (undergraduate), kończące się przyznaniem tytułu licencjata (bachelor) jak i kursy II i III poziomu (magisterskie – MPhil i doktoranckie PhD).

Założycielem uczelni jest George Birkbeck, z którego inicjatywy w 1823 roku powstał London Mechanic’s Institution. Z biegiem czasu uczelnia stała się integralną częścią University of London (1926) i zmieniła nazwę na obecnie obowiązującą (2002). Główny budynek uczelni mieści się przy Malet Street w Bloomsbury w pobliżu British Museum.

Birkbeck składa się z czterech wydziałów podzielonych na kilkanaście szkół. Wydziały te to: Faculty of Arts, Faculty of Continuing Educations, Faculty of Science oraz Faculty of Social Sciences.

Kadra uczelni cieszy się doskonałą reputacją, potwierdzają to wysokie noty uzyskiwane w między innymi Research Assesment Exercise (RAE) – przedmioty takie jak Filologia angielska, Historia, Historia sztuki, Filozofia, Iberystyka, Prawo, Nauka o Ziemi, Ekonomia i ekonometria oraz Politologia i stosunki międzynarodowe uplasowały się w pierwszej dziesiątce wśród brytyjskich uczelni w 2001 roku. Kilka szkół wchodzących w skład uniwersytetu (School of English and Humanities oraz School of Economics, Mathematics & Statistics) uzyskało najwyższą notę 5* co plasuje je na równi z takimi uniwersytetami jak Oxford czy Cambridge. W roku 2004 uniwersytet umieszczony został na liście pięciuset najlepszych uniwersytetów świata (Shanghai Jiao Tong University's Top 500 World Universities ranking).

Regularnie wydawany jest magazyn studencki Lamp and Owl nawiązujący nazwą do tradycji i motta uczelni In nocte consilium. Birkbeck należy do 1994 Group.

Osoby związane z uczelnią: George Birkbeck, Millicent Fawcett, T.S. Eliot, Helen Gwynne-Vaughan, JD Bernal, Rosalind Franklin, Bear Grylls.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]