Marcus Garvey

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Marcus Garvey
Ilustracja
Marcus Garvey (1924)
Data i miejsce urodzenia 17 sierpnia 1887
St. Ann, Jamajka
Data i miejsce śmierci 10 czerwca 1940
Londyn, Anglia
Rodzice Marcus Mosiah Garvey, Sr.
Sarah Jane Richards

Marcus Mosiah Garvey (ur. 17 sierpnia 1887 w Saint Ann na Jamajce, zm. 10 czerwca 1940 w Londynie) – uznawany za twórcę podstawowych elementów doktryny ruchu społeczno-religijnego Rastafari, choć sam nigdy się z nim nie utożsamiał. Jego wizerunek znajduje się na jednym dolarze jamajskim.

Życiorys[edytuj]

W 1916 przeniósł się do Stanów Zjednoczonych, gdzie walczył o równouprawnienie i tolerancję wobec wszystkich obywateli. Postulował powrót do kultury przodków. Jest autorem słów Czarne jest piękne (których zresztą użył ponownie Martin Luther King). W 1927 podczas odczytu Etiopia - kraina naszych ojców w nowojorskiej hali Madison Square Garden, Garvey poruszył temat życia religijnego zniewolonych ludzi. W Stanach Zjednoczonych powołał Universal Negro Improvement Associacion (Uniwersalny Związek Doskonalenia Czarnych - UNIA), która miała promować jedność Afroamerykanów. W ramach prowadzonej przezeń akcji Z powrotem do Afryki ((ang.) Back-to-Africa) założył także przedsiębiorstwo przewozowe statków parowych "Black Star Line", mające wspierać emigrację Czarnych do Afryki.

W 1925 wytoczono mu proces o przestępstwo pocztowe (na kolportowanej drogą pocztową ulotce promującej "Black Star Line" widniał wizerunek statku, jakiego linia nie posiadała) i skazano na 5 lat więzienia, z którego deportowano go w 1927 (jako nieposiadającego obywatelstwa Stanów Zjednoczonych) na Jamajkę. Tam działał w polityce i dalej przemawiał: Zwróćcie oczy w stronę Afryki, gdzie koronuje się Czarny Król.

Na Jamajce założył Ludową Partię Polityczną (People's Political Party), która walczyła między innymi o ośmiogodzinny dzień pracy i państwową płacę minimalną. W 1914 założył Stowarzyszenie Polepszenia Doli Wszystkich Czarnoskórych oraz gazetę "The Negro World". Po porażce w wyborach przeniósł się do Londynu, gdzie zmarł w osamotnieniu. Po odzyskaniu przez Jamajkę niepodległości w 1962 jego prochy sprowadzono na wyspę. Został uznany za bohatera narodowego.

Zobacz też[edytuj]