Bitwa morska u wybrzeży prowincji Awa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bitwa morska
u wybrzeży prowincji Awa
wojna boshin
Ilustracja
potyczka pomiędzy "Kasugą" a "Kaiyō Maru"
Czas

28 stycznia 1868

Miejsce

wody przybrzeżne prowincji Awa

Wynik

zwycięstwo siogunatu Tokugawa

Strony konfliktu
dwór cesarski
Satsuma
siogunat (bakufu)
Dowódcy
Genroku Akatsuka Takeaki Enomoto
Siły
1 okręt wojenny
2 transportowce
3 okręty wojenne
Straty
1 transportowiec zniszczony
brak współrzędnych

Bitwa morska u wybrzeży prowincji Awa (jap. 阿波沖海戦 Awa-oki kaisen)[1][a] – morskie starcie zbrojne, które miało miejsce 28 stycznia 1868 roku podczas wojny boshin w Japonii, na wodach przybrzeżnych prowincji Awa (ob. prefektura Tokushima)[2].

Opis[edytuj | edytuj kod]

Zaangażowanymi stronami były: siogunat Tokugawów i domena Satsuma, lojalna wobec cesarskiego dworu w Kioto. Była to pierwsza bitwa w historii Japonii przy użyciu nowoczesnych okrętów wojennych wyposażonych w silniki parowe. Dla dowódcy ze strony siogunatu (bakufu), wiceadmirała Takeakiego Enomoto (1836–1908), było to jedno z niewielu zwycięstw podczas wojny. Nastąpiło to jeden dzień po przegranej przez siogunat bitwie pod Toba-Fushimi[3].

Przebieg[edytuj | edytuj kod]

Satsuma starała się przetransportować swoje oddziały do Kagoshimy na pokładzie dwóch transportowców: "Shōō Maru" i "Heiun Maru", osłanianych przez okręt wojenny "Kasuga Maru", zakotwiczony w porcie Hyōgo (ob. port Kobe). Marynarka siogunatu, dowodzona przez Takeakiego Enomoto posiadała w pobliżu okręt "Kaiyō Maru", wspierający ogniem wcześniejszą bitwę pod Toba-Fushimi[3].

Rankiem 28 stycznia okręty procesarskiej Satsumy opuściły port. "Heiun" popłynął przez cieśninę Akashi, zaś "Kasuga" eskortując transportowiec "Shōō", skierował się do cieśniny Kitan. Okręt siogunatu "Kaiyō" ruszył za "Kasugą" w pościg. W pobliżu wyspy I-shima nastąpiła wymiana ognia zakończona bez znaczących zniszczeń dla obu stron. "Kasuga" jednak wycofał się i dzięki swojej szybkości uciekł do Satsumy. Niezdolny do takiego posunięcia "Shōō" został wprowadzony na przybrzeżną mieliznę i zniszczony przez załogę[3].

Na pokładzie "Kasugi" znajdował się przyszły admirał marynarki cesarskiej, Heihachirō Tōgō (1848-1934)[3].

W porcie rybackim Yuki w miasteczku Minami znajduje się niewielki park upamiętniający bitwę tablicami objaśniającymi i repliką armaty[3].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Słowo 沖 oki oznacza otwarte morze, ocean; wody przybrzeżne otwartego morza.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kenkyusha's New Japanese-English Dictionary. Tokyo: Kenkyusha Limited, 1991, s. 1287. ISBN 4-7674-2015-6.
  2. 開陽丸の歴史. 開陽丸記念館, Kaiyo-maru.esashi, 2019. s. mapa. [dostęp 2022-08-08]. (jap.).
  3. a b c d e 【阿波沖で海戦勃発!】幕府と薩摩の軍艦が砲撃戦. The Tokushima Shimbun, 2021. [dostęp 2022-08-09]. (jap.).