Bitwa pod Kesselsdorf

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wojna o sukcesję austriacką

Małujowice - Chotusice - Dettingen - Tulon - Velletri - Fontenoy - Dobromierz - Soor - Kesselsdorf - Piacenza - Roucoux - Finisterre I - Lauffeldt - Finisterre II

pruscy dragoni z 1745 r.

Bitwa pod Kesselsdorf (bitwa pod Kotliskami) – starcie zbrojne, które miało miejsce 15 grudnia 1745 podczas drugiej wojny śląskiej w ramach szerszych zmagań wojny o sukcesję austriacką.

Król pruski Fryderyk II zamierzał zaatakować wojska saskie (sprzymierzone z Austrią) na ich własnym terenie. Nakazał armii Leopolda von Anhalt-Dessau wymaszerowanie z Halle do Drezna. Siły Anhalta liczyły 20 000 ludzi, ku nim jako wzmocnienie król wysłał dodatkowych 10 000 żołnierzy.

W pobliżu Drezna pod Kesselsdorfem Prusacy natknęli się na zbliżoną liczebnie armię saską.

Kawaleria z prawego skrzydła pruskiego przypuściła atak na znajdującą się pod Kesselsdorfem kawalerię saską wypierając ją z pola bitwy. Równocześnie piechota pruska uderzyła na prawe skrzydło i centrum Sasów, którzy również w tym miejscu zostali rozbici. Klęska Sasów była ogromna. Liczba zabitych, rannych i jeńców przekraczała prawie trzykrotnie straty pruskie.

Prusacy odnieśli zwycięstwo. Sasi wycofali się w kierunku Drezna, a stamtąd do Pirny, gdzie połączyli się z siłami austriackimi. Po zwycięstwie Prusacy ruszyli w kierunku Drezna, które zdobyli 17 grudnia.

Siły przeciwników[edytuj | edytuj kod]

Prusacy: 30 000 ludzi (21 000 piechoty, 9 000 kawalerii, 33 działa)

Sasi: 31 000 ludzi (24 000 piechoty, 7 000 kawalerii, 42 działa)

Straty[edytuj | edytuj kod]

Prusacy: 5 000 ludzi

Sasi: 14 500 ludzi